Literacka przestrzeń na Roztoczu

Literacka przestrzeń na Roztoczu

Literacka przestrzeń na Roztoczu

Udostępnij

Na Roztoczu trwa Festiwal Stolica Języka Polskiego. Coroczne, tygodniowe święto literatury rozpoczęło się w Szczebrzeszynie, w poniedziałek, a w pierwszych spotkaniach autorskich wzięli udział m.in.: Mariusz Urbanek, Józef Hen i Tadeusz Sobolewski.

Podczas uroczystej inauguracji Festiwalu odbył się koncert Moniki Borzym „Jestem przestrzeń. Wiersze Anny Świrszczyńskiej” a także wręczenie Nagrody Wielkiego Redaktora, którą w tym roku otrzymała Małgorzata Szczurek-redaktorka, tłumaczka, współzałożycielka wydawnictwa Karakter, związana też wcześniej ze Znakiem.

                      Warsztaty w Małej Stolicy Języka Polskiego

Jak uzasadniono w laudacji nagrody Małgorzata Szczurek ma imponujący dorobek – ponad dwieście zredagowanych książek. To dzięki niej ukazało się po polsku wielu autorów, co doceniono już odznaczeniem Kawalera Orderu Literatury i Sztuki za promowanie literatury frankofońskiej i Nagrodą „Literatury na Świecie” za przekład.

Wiesław Myśliwski wręcza Nagrodę Wielkiego Redaktora  Małgorzacie Sazczurek z wydawnictwa Karakter

Przyznaną w Szczebrzeszynie Nagrodę Wielkiego Redaktora ufundowali konsulowie honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga-Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski.

             Aktor  Jacek Braciak czyta

Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego patronami są w tym roku Jan Brzechwa i Anna Świrszczyńska potrwa do 11 sierpnia a w jego programie, od rana do wieczora, są kolejne, liczne spotkania autorskie(m.in. z Markiem Bieńczykiem, Krzysztofem Vargą, Anną Bikont, Wiesławem Myśliwskim, Małgorzatą Rejmer, Adamem Wajrakiem, Adamem Zagajewskim, Marcinem Wichą, Remigiuszem Mrozem) dyskusje o języku, pokazy filmów, aktorskie czytania literatury i koncerty. W sobotę, w Szczebrzeszynie wystąpi Edyta Geppert, a w niedzielę, w Zamościu – Włodek Pawlik.

W ramach festiwalu można obejrzeć wystawy „Brzechwa zobrazowany” oraz „Bolesław Leśmian”, jest również bogata sekcja przedpołudniowych zajęć dla najmłodszych.

 Józe Hen, pisarz, Michał Nogaś - prowadzący

W Małej Stolicy Języka Polskiego przygotowano m.in. warsztaty literackie, muzyczne czy plastyczne, nie brakuje również spotkań dla dzieci i rodziców takich jak bajkoterapia (codziennie od 14.00 do 15.00) przygotowana przez fundację Zaczytani.org z udziałem wolontariuszy Alior Banku. Jak mówi Michał Stępień z fundacji „bajkoterapia to spotkania, które ułatwiają nam rozpoznawanie i nazywanie emocji. Wspólnie spędzony czas z książką w tle, to narzędzie do budowania głębokich relacji, nie tylko z dziećmi.”

A o tym jak wielką pasją może być czytanie świadczy rosnący z roku na rok Festiwal Stolica Języka Polskiego, gromadzący w Szczebrzeszynie i Zamościu publiczność z całej Polski. Bogaty harmonogram przedsięwzięcia jest dostępny na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl.

(AA)
foto: Rafał Siderski

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się