84 mln zł na inwestycje w bibliotekach

84 mln zł na inwestycje w bibliotekach

84 mln zł na inwestycje w bibliotekach – III nabór wniosków do „Infrastruktury bibliotek 2021-2025”

Udostępnij

„Dzisiaj otwieramy kolejny nabór na inwestycje w bibliotekach, na które przekażemy 84 mln zł. To dofinansowanie dla inwestycji samorządowych w wysokości od 500 tys. do nawet 2 mln 250 tys. zł. Dotychczas w ramach programu zostały zbudowane 303 biblioteki – w niektórych przypadkach te inwestycje jeszcze trwają. W ten sposób zmieniamy Polskę także od strony infrastruktury kultury” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas briefingu prasowego, ogłaszając rozpoczęcie III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Konferencja odbyła się przed Gminnym Domem Kultury w Halinowie, obok którego powstaje – właśnie dzięki dofinansowaniu z programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – budynek nowej biblioteki.

Minister kultury przypomniał, że od 2016 roku ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizowanych zostało 7645 różnych inwestycji w obszarze kultury, z czego 303 dotyczą obiektów bibliotecznych.

Dzisiaj ogłaszamy III nabór wniosków do konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Kolejne 84 mln zł przeznaczamy na inwestycje  biblioteczne. To są głównie budowy, modernizacje lub remonty generalne bibliotek – poinformował prof. Piotr Gliński. 

Szef resortu kultury zaznaczył, że są to projekty realizowane w mniejszych i średnich ośrodkach – w ostatnim naborze były to gminy i miasta do 100 tys. mieszkańców. Dodał, że inwestycje te powstają we współpracy z samorządem.

W Halinowie znajdują się 3 obiekty związane z infrastrukturą kultury przeznaczoną dla społeczności lokalnej. Te obiekty są budowane z różnych środków – rządowych i samorządowych. Możliwość łączenia źródeł finansowania powoduje, że dobry gospodarz samorządowy może realizować inwestycje, które są bardzo potrzebne kulturze – podkreślił minister kultury. 

Prof. Piotr Gliński podziękował operatorowi konkursu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – Instytutowi Książki.

Działania wspierające czytelnictwo i rozwój bibliotek są związane z funkcjonowaniem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025, w ramach którego łącznie ponad 1 mld zł zostanie przeznaczony na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w całej Polsce. Są to środki rządowe, ale jest też wkład samorządowy. Dzięki temu programowi możemy kupować nowości wydawnicze do naszych bibliotek, rozwijać programy popularyzatorskie czy podnosić jakość infrastruktury w bibliotekach – zakończył szef resortu kultury. 

„Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – III nabór wniosków

Program „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” jest elementem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – wieloletniego programu rządowego na lata 2021-2025, w ramach którego realizowane są różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce.

W ramach III naboru wniosków w konkursie „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” wnioskodawca może otrzymać dofinansowanie w wysokości od 500 tys. zł do 2 mln 250 tys. na realizację inwestycji budowlanych wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu wokół biblioteki. Całkowity budżet przeznaczony na III nabór wniosków wynosi ponad 84 mln zł.

Do składania wniosków uprawnione są samorządowe instytucje kultury – gminne biblioteki publiczne oraz gminne instytucje kultury, w skład których wchodzą biblioteki publiczne. Organem założycielskim takich instytucji powinna być gmina wiejska, gmina miejsko-wiejska lub gmina miejska do 100 tys. mieszkańców. Wnioski można składać do 10 października tego roku.

„Infrastruktura bibliotek 2021-2025” – dotychczasowe działania

Priorytet „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” stanowi element Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i jest drugą edycją tego programu. W poprzedniej edycji, w latach 2016-2020, na dofinansowania przeznaczono 170 mln zł – obecnie łączny budżet na inwestycje wynosi 228,5 mln zł. Ponadto podniesiony został próg minimalnego i maksymalnego dofinansowania.

Za koordynację priorytetu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” odpowiada Instytut Książki. To kontynuacja i rozwinięcie dwóch priorytetów realizowanych w latach 2011-2015: Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” oraz Priorytetu 2 NPRCz - „Infrastruktura bibliotek 2016-2020”.

Aktualnie w ramach programu realizowane są 82 zadania inwestycyjne, na które przeznaczono ponad 128 mln zł. Dzięki nim powstają nowe obiekty, nowoczesne aranżacje, przeprowadzane są rekonstrukcje obiektów zabytkowych, a także zakupy książkomatów, robotów do programowania i drukarek 3D oraz mniej standardowego wyposażenia bibliotek. Dofinansowania przyznawane są zarówno na działania podejmowane w niewielkich gminach wiejskich (np. Sułów na Zamojszczyźnie, Czosnów na Mazowszu, Zabór w Lubuskiem), jak i w większych ośrodkach jak Piotrków Trybunalski, Jaworzno czy Czeladź.

Od 2016 roku w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dofinansowanie na budowę, modernizację i remont uzyskały 303 biblioteki (NPRCz 2016-2020 – 220 obiektów, NPRCz 2.0 2021-2025 – 83 obiekty).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021-2025 to największy i jeden z najważniejszych programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki, Biblioteką Narodową, Instytutem Książki oraz Narodowym Centrum Kultury.

NPRCz 2.0 obejmuje cztery priorytetowe obszary wsparcia:

  • Priorytet 1 - Poprawa oferty bibliotek publicznych,
  • Priorytet 2 - Inwestycja w infrastrukturę bibliotek publicznych, 
  • Priorytet 3 - Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych,
  • Priorytet 4 - Program dotacyjny dla bibliotek, promocja czytelnictwa.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się