9. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży

9. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży

9. Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży z czeskim akcentem! Już za miesiąc

Udostępnij

Jtylko miesiąc dzieli nas od wrocławskiego święta młodych i najmłodszych czytelników. Tradycyjnie w weekend poprzedzający Dzień Dziecka odbędą się już 9.Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. To już dziewiąta edycja tej jedynej w swoim rodzaju imprezy literackiej. Nowością będzie współpraca z Instytutem Czeskim, który do Wrocławia przywiezie miedzy innymi wystawę współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci. Targi potrwają od 25 do 27 maja i odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia (ul Wystawowa.

 

 

W tym roku Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY rozpoczną się w piątek 25 maja we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia(ul. Wystawowa 1) i potrwają do niedzieli 27 maja. Tradycyjnie będą okazją do wspólnego, kreatywnego spędzenia czasu z dziećmi i wyboru atrakcyjnego, ale i mądrego książkowego prezentu na Dzień Dziecka. Tym razem termin targów zbiegnie się również z Dniem Matki, dlatego w programie organizatorzy przewidują specjalne niespodzianki dla mam, które przyjdą na DOBRE STRONY ze swoimi pociechami. Lokalizacja imprezy, w sąsiedztwie Fontanny Multimedialnej, Muzeum Sztuki Współczesnej oraz Zoo i Afrykarium, daje możliwość zaplanowania wyjątkowo atrakcyjnego rodzinnego weekendu uwzględniającego literacką przygodę: buszowanie wśród książek, skorzystanie z kreatywnej strefy zabaw dla dzieci, czy warsztatów artystycznych, udział w spotkaniach z autorami. A wszystko to bezpłatnie, gdyż wstęp na targi jest wolny!

Warto pamiętać, że DOBRE STRONY to jedna z najważniejszych w kraju imprez przeznaczona nie tylko dla maluchów, ale także dla nastolatków. Na Targach pojawią się najlepsze wydawnictwa z całej Polski oferujące literaturę dla najmłodszych inieco starszych dzieci oraz dla młodzieży, a także książkę artystyczną. Wielu wydawców pamięta też o rodzicach, którzy wraz z młodymi czytelnikami odwiedzają DOBRE STRONY. Na targach będą również stoiska z grami i nowoczesnymi pomocami naukowymi oraz oryginalnymi, kreatywnymi zabawkami. Jak co roku Targom towarzyszy bogaty program. Tradycyjnie młodzi czytelnicy spotkają się z autorami i ilustratorami literatury dziecięcej oraz młodzieżowej, odbędą się premiery książek, a także warsztaty literackie i plastyczne oraz interdyscyplinarne zajęcia kreatywne. Nie zabraknie również konkursów z nagrodami i kolorowych Bajarzy – animatorów, z którymi będzie można spędzić czas, poczytać książki i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Ponadto na miejscu działać będzie strefa zabaw prowadzona przez Studio Tęczówka, gdzie dzieci pod opieką doświadczonych edukatorów staną się małymi artystami (program zajęć rekomendowanych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat).

Partnerem tegorocznych DOBRYCH STRON został Instytut Czeski w Warszawie, dzięki któremu Targi uświetni wystawa współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci pt. „12 światów”. Czeska ilustracja dla dzieci to w powszechnym odbiorze wciąż klasyczne nazwiska: Zdeněk Miler i Krecik, Radek Pilař i jego Rumcajs. Wystawa „12 światów” udowadnia jednak, że współczesna czeska ilustracja to o wiele więcej. Zobaczymy na niej prace autorstwa dwanaściorga współczesnych artystów. Pojawią się ilustracje autorów znanych w Polsce dzieciom (np. Galina Miklínová, ilustratorka serii o Niedoparkach), a także tych popularnych raczej wśród dorosłych (np. Lucie Lomová, autorka poczytnych komiksów) oraz niemal nieznanych, a niezwykle interesujących jak np. Vendula Chalánková czy Lucie Dvořáková. We Wrocławiu wystawa będzie prezentowana tylko podczas Targów we Wrocławskim Centrum Kongresowym, koniecznie trzeba ją zobaczyć!

Tar­gi to także pre­sti­żo­wy konkurs „DOBRE STRONY” skie­ro­wa­ny do wy­daw­ców pu­bli­kują­cych książ­ki dla dzie­ci i mło­dzieżydo lat 16. Na­gro­da „DOBRE STRONY” jest przyznawana za książkę po raz pierw­szy wy­da­ną w Pol­sce (od jednej edycji targów do kolejnej) w dwóch kategoriach, książka dla dzieci oraz książka dla młodzieży, i wynosi 20.000 złotych. Jej fundatorem jest Pre­zy­den­t Wro­cła­wia, a pieniądze laureaci muszą prze­znaczyć na wy­da­nie ko­lej­nej książ­ki dla młodych czytelników. Dzięki temu Wrocław co roku przyczynia się do promocji najbardziej wartościowych książek dla dzieci imłodzieży, pielęgnowania dobrych praktyk edytorskich oraz rozwoju czytelnictwa.

DOBRE STRONY pamiętają także o najmłodszych talentach literackich! W czasie targów już po raz siódmy zostanie rozstrzygnięty ogólnopolski konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej „A to moja bajka właśnie...” na napisanie najlepszej bajki lub baśni. Spośród uczniów zgłaszających swoje prace do konkursu zostają wyłonieni najlepsi młodzi bajkopisarze, a ich teksty zostają opublikowane we wspólnej książce. Laureaci otrzymają także pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe i zestawy książek. Na konkurs co roku przychodzi kilka tysięcy prac z całej Polski.

Organizatorem 9. Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY jest Wrocławski Dom Literatury.

Szczegółowy program zostanie ogłoszony 10 maja.

Więcej na www.domlitertaury.wroc.pl 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się