90 lat Józefa Wilkonia!

90 lat Józefa Wilkonia!

90 lat Józefa Wilkonia!

Udostępnij

Dziewięćdziesiąte urodziny obchodzi Józef Wilkoń – ilustrator, malarz, rzeźbiarz, autor scenografii, człowiek, na którego książkach wychowały się pokolenia czytelników.

Józef Wilkoń się w 1930 roku w Bogucicach, koło Wieliczki. W 1949 ukończył w Krakowie Liceum Sztuk Plastycznych i rozpoczął studia na krakowskiej ASP, którą ukończył w 1955 roku. Rok wcześniej obronił dyplom na wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od czasu zakończenia studiów poświęcił się pracy twórczej.

Od 1957 roku współpracował w dziedzinie ilustracji z wieloma wydawnictwami, m.in. z: Naszą Księgarnią, Wydawnictwem Literackim, Czytelnikiem, Krajową Agencją Wydawniczą i Interpressem, a od 1963 roku także z wydawnictwami zagranicznymi: Flammarion z Paryża, Midelhauve Verlag z Kolonii, Loewes Verlag z Bayreuth, Kinderbuchverlag z Berlina, Parabel Verlag z Monachium, Atlantis Verlag z Zurychu, Bohem Press z Zurychu, Patmos Verlag z Düsseldorfu oraz Greek Peace Publisher z Tokio.

Jest autorem ilustracji i opracowania graficznego do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz sześćdziesięciu książek za granicą. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje karnety, pocztówki, kalendarze oraz inne małe formy graficzne.

Był gościem specjalnym wystawy narodowej podczas 50. Targów Książki Dziecięcej w Bolonii, w których Polska, zaproszona jako gość honorowy targów, zaprezentowała 47 twórców. Stworzył logo polskiej wystawy – sławną lokomotywę z wiersza Juliana Tuwima.

Uhonorowano go wieloma prestiżowymi krajowymi i zagranicznymi wyróżnieniami, w tym nagrodą za całokształt twórczości Polskiej Sekcji IBBY przyznaną w 2002 roku. Otrzymał nagrody na najbardziej prestiżowych konkursach edytorskich i ilustratorskich – w Lipsku, Buenos Aires, Düsseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil, Barcelonie. Muzeum Literatury w Warszawie przyznało mu pierwszą nagrodę w konkursie na ilustracje do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a minister kultury – za całokształt twórczości plastycznej (2005). W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za książkę „Psie życie” otrzymał Brązowy Medal w jubileuszowej 50. edycji konkursu Best Designed Books from all over the World International Competition 2013. W kwietniu 2017 roku nagrodzony został przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS za całokształt twórczości dla dzieci. W 2019 roku odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Izabeli Katolickiej.

W uznaniu dla dorobku artysty powstały dwa dokumenty filmowe. Pierwszy autorstwa Jakuba Nowaka, w 2000 roku, pod tytułem „Józef Wilkoń”, a drugi w 2007 roku w reżyserii Grażyny Banaszkiewicz i zatytułowany „Arka Józefa Wilkonia.

Prace Józefa Wilkonia znajdują się w wielu publicznych i prywatnych kolekcjach na całym świcie. Dorobek artysty obejmuje kilkadziesiąt wystaw zbiorowych i ponad 60 indywidualnych, m.in. w MAG Gallery (Zurych, 1980), Centre Pompidou (Paryż, 1989), Museum of Illustration (Toyama, 2001) i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa, 2006).

Wkład Józefa Wilkonia w polską sztukę ilustracji już dziś należy uznać za ponadczasowy. Pragniemy życzyć Artyście kolejnych wybitnych prac i dobrego zdrowia. Wierzymy, że kolejne pokolenia czytelników będą wychowywały się na jego dziełach – nie tylko tych z książki „Pierwsze czytanki dla…”, za której zilustrowanie chcielibyśmy Józefowi Wilkoniowi dziś raz jeszcze podziękować.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się