94 tytuły zgłoszone do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

94 tytuły zgłoszone do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

94 tytuły zgłoszone do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Udostępnij

 94 książki dla dzieci, które ukazały się w ub.r. nakładem 50 wydawnictw, zostało zgłoszonych do 31. edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Monika Sobota z oświęcimskiej biblioteki miejskiej powiedziała, że rozstrzygnięcie nastąpi jesienią.

 

Jury, złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą, rozpoczęło teraz czytanie nadesłanych książek. W połowie czerwca zostanie ogłoszona nominowana dziesiątka, a z końcem sierpnia trójka finalistów. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku października” – powiedziała PAP Monika Sobota.

Główną nagrodą jest statuetka przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego postać Koziołka Matołka.

Tegorocznej, 31. edycji konkursu przyświeca motto: „Radość czytania”. „Chcemy zaprosić młodych czytelników do udziału w szeregu kreatywnych działań, które sprawią, że czytanie przyniesie przede wszystkim radość. (…). Sięgniemy po kamishibai, kolaż literacki, model czytania wrażeniowego, pedagogikę Klanzy. W pracowni Koziołka Matołka powstanie piękne rękodzieło, a w Manufakturze słowa, radośnie zabawimy się z tekstem. Podczas spotkań w Bibliotece Pacanów wspólnym czytaniem cieszyły się będą całe rodziny” – powiedziała.

W ubiegłym roku na konkurs napłynęło 70 książek 34 wydawnictw. Główny laur otrzymała książka „Kot Marian i odwiedzacze” Krzysztofa Zapotocznego. Ukazała się nakładem wydawnictwa Dwukropek, które tryumfowało także w plebiscycie czytelników. Ich uznanie zyskała „Maciejka Gwizd” Joanny M. Chmielewskiej.

Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 r. Fundacja „Książka dla Dziecka” oraz kwartalnik Guliwer. Od 2004 r. przyznaje ją oświęcimska biblioteka nazywana Galerią Książki. Celem konkursu jest promowanie najlepszych polskich wydawnictw dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackim, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości, jaką uprawiał patron.(PAP)

Autor: Marek Szafrański

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się