Siedem książek nominowanych do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Siedem książek nominowanych do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Siedem książek nominowanych do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego

Udostępnij

Reportaż „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga, komiks „Festiwal” Jacka Świdzińskiego, poemat „Obóz zabaw” Justyny Kulikowskiej oraz tom poetycki „Sejpak” Elżbiety Michalskiej i Katarzyny Zdanowicz są wśród nominowanych do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego.

Nominowano też trzy debiuty poetyckie. O nominacjach poinformował w piątek Urząd Miejski w Białymstoku. Do nagrody za 2023 rok zgłoszono ponad 70 pozycji w dwóch kategoriach: na najlepszą książkę spośród wszystkich gatunków literackich oraz na najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku. W tym roku nagroda zostanie przyznana po raz 33.

Kapituła nagrody - jak informuje na swojej stronie internetowej białostocki magistrat - w kategorii najlepsza książka nominowała cztery pozycje: reportaż „Jezus umarł w Polsce” Mikołaja Grynberga, komiks „Festiwal” Jacka Świdzińskiego, poemat „Obóz zabaw” Justyny Kulikowskiej oraz tom poetycki „Sejpak” Elżbiety Michalskiej i Katarzyny Zdanowicz.

Spośród debiutanckich tomików poetyckich kapituła nominowała trzy: „fuzja bordo” Karoliny Kapusty, „Zeszyt ćwiczeń” Joanny Łępickiej oraz „Potrzebne źródła” Mateusza Szymczyka.

Jak powiedział PAP przewodniczący kapituły Dawid Bujno, w tym roku kapituła była dość jednomyślna, jeśli chodzi o wybór nominowanych.

Ocenił, że w kategorii na najlepszą książkę było oczywiste, co się wyróżnia i jest najwybitniejsze. Natomiast jeśli chodzi o debiuty poetyckie, to - jak ocenił - tych wyróżniających się debiutów było w ubiegłym roku mniej. Zauważył, że tegoroczne nominacje powędrowały do trzech różnych tomików, napisanych w różnych nurtach i innym językiem.

Gala, podczas której zostaną ogłoszeni laureaci, zaplanowana jest na 22 marca.

Nagroda Kazaneckiego przyznawana jest od 1991 roku. W ubiegłym roku nagrodę otrzymało dwóch twórców - Marcin Mokry za tom poetycki „Żywe linie nowe usta” i Anouk Herman za debiut poetycki „Right into pod tramwaj”. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Mira Łuksza, Anna Kamińska, Aneta Prymaka-Oniszk, Ignacy Karpowicz, Jan Leończuk, Edward Redliński, Katarzyna Ewa Zdanowicz, Anna Sołbut, Krzysztof Czyżewski, Piotr Janicki, Agnieszka Pajączkowska i Andrzej Stasiuk.

Nagroda im. Kazaneckiego przyznawana jest żyjącym twórcom związanym ze środowiskiem artystycznym Białegostoku lub tym, którzy pochodzą z tego miasta, albo ich twórczość jest związana z miastem i regionem i których książki wydano w Białymstoku. Patron - Wiesław Kazanecki (1939-89), to urodzony w Białymstoku poeta, prozaik i publicysta. Debiutował w 1959 roku. Pierwszy zbiór wierszy pt. „Kamień na kamieniu” opublikował w 1964 r. Prawdziwym sukcesem poety okazał się jednak dopiero wydany w 1969 roku tomik „Portret z nagonką”. Krytycy pisali wówczas, że jego wiersze były „świadectwem zmagania się współczesnego poety z zachłanną rzeczywistością, która dawno utraciła swój wymiar etyczny”. Pośmiertnie ukazały się m.in. jego „Poezje wybrane”, „List na srebrne wesele”, „Wiersze ostatnie”.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się