120 tytułów zgłoszono do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

120 tytułów zgłoszono do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

120 tytułów zgłoszono do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus

Udostępnij

120 książek zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius.

Do nagrody Angelus zgłaszać można polskie wydania książek z 23 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które ukazały się w ubiegłym roku. Do tegorocznej edycji zakwalifikowano 120 tytułów – poinformowała w poniedziałek PAP Aleksandra Konopko z Wrocławskiego Domu Literatury.

Tytuł zwycięskiej powieści zostanie ogłoszony 19 października podczas wspólnej gali Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Wcześniej, na początku września, wyłoniona zostanie finałowa siódemka.

Zwycięską powieść wskazuje jury, któremu od 2022 roku przewodniczy Martin Pollack, austriacki reporter, pisarz i tłumacz literatury polskiej, laureat Angelusa z 2007 roku. Od 2020 roku autorki i autorzy książek zakwalifikowanych do finału mogą liczyć na nagrody pieniężne w wysokości 5 tys. zł. Zwycięzca otrzymuje 150 tys. zł.

Angelus trafia co roku także do autorki lub autora przekładu zwycięskiej książki na język polski. W przypadku, gdy laureatem jest pisarz z Polski, jury wskazuje tłumacza innej z finałowych pozycji. Nagroda za przekład w 2020 roku uległa podwyższeniu i wynosi 40 tys. zł. Z kolei na zdobywcę Nagrody im. Natalii Gorbaniewskiej przyznawanej w plebiscycie internetowym przez czytelników czeka trzymiesięczne stypendium pisarskie we Wrocławiu.

Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Przyznawana jest za najlepszą książkę prozatorską wydaną w języku polskim w roku poprzednim.

Organizatorem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus jest Wrocławski Dom Literatury, a fundatorem miasto Wrocław.
W ubiegłym roku Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus otrzymał niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia serbsko-bośniackiego Saša Stanišić. Został nagrodzony za książkę „Skąd”.

źródło: PAP, Piotr Doczekalski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się