Europarlament, jednolity rynek cyfrowy

Europarlament, jednolity rynek cyfrowy

ACTA 2.0 odrzucona! Europarlamentarzyści przeciwko, projekt trafia do komisji!

Udostępnij

Europosłowie odrzucili kontrowersyjną dyrektywę o jednolitym rynku cyfrowym. Przeciwko opowiedziało się 318, a za 278 z nich. Dyrektywa trafi zatem do komisji. Kolejne głosowanie zostało zaplanowane na wrzesień.Podziały w głosowaniu były w znacznej mierze niezależne od podziałów partyjnych. Dyrektywa wzbudzała poważne kontrowersje internautów. Chodzi o artykuły 11. i 13. Ograniczały one możliwość dozwolonego wykorzystywania cudzych utworów oraz otwierały drzwi do automatycznej cenzury.

 Na znak protestu nie działała Wikipedia. Również Google czy Facebook twierdziły, że dyrektywa zablokowałaby twórczość i możliwość dzielenia się treściami. Dyrektywie sprzeciwiało się również wielu internautów.

 Artykuł 11. określany potocznie jako podatek od linków stanowił, że agencja informacyjna, czy inny wydawca posiada niezbywalne prawo do wynagrodzenia w przypadku wykorzystania choćby fragmentu jej tekstu i zamieszczenia linku do jej strony. Gdyby weszła w życie, wydawca nie mógłby zrzec się prawa do wynagrodzenia. Przeciwnie – musiałby domagać się rekompensaty finansowej od każdego, kto w ten sposób wykorzysta jego twórczość.

Z kolei artykuł 13. dotyczy portali, na których użytkownicy publikują treści. Strony takie, na przykład media społecznościowe musiałyby zawrzeć umowy z wydawcami, aby ich użytkownicy mogli udostępniać ich treści (na przykład w swoich postach).

Powszechnie uważa się, że artykuł ten doprowadziłby do wprowadzenia automatycznych programów cenzorskich. Przeszukujących na przykład portale społecznościowe pod kątem nielegalnego wykorzystania treści objętych prawem autorskim.

 

Źródła: cbronline.com / politico.eu

Read more: http://www.pch24.pl/acta-2-0-odrzucona--europarlamentarzysci-przeciwko--projekt-trafia-do-komisji,61401,i.html#ixzz5KNyrcwq6

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się