Jedność - Wakacje z książkami
National Book Award, Adam Kay

National Book Award, Adam Kay

Adam Kay nagrodzony trzema brytyjskimi nagrodami National Book

Udostępnij

Adam Kay otrzymał w tegorocznym rozdaniu National Book Awards za (jak głosi sam podtytuł książki) sekretne zapiski młodego lekarza trzy statuetki: dla autora roku, książki roku oraz książki roku dyskusyjnego klubu książki. Wydane w Polsce przez wydawnictwo Insignis wspomnienia Kaya stały się bestsellerem, zgarniając zasłużone świetne recenzje.

Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami…

Witaj w świecie lekarza stażysty.

Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.

„Poczucie humoru ostre jak skalpel”

„Brutalnie szczera”, „śmieszna do rozpuku”, „do bólu prawdziwa, do bólu dobra” – to tylko kilka opinii czytelników, których autor kupił autentycznym, momentami zakrawającym na szaleństwo przekazem. Adam Kay – dziś komik, stand-uper, prezenter radiowy oraz autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych, a niegdyś lekarz, który to zawód porzucił, czego powody tłumaczy zresztą w swojej książce. Stworzył pozycję, która wybitnie wyróżnia się wśród innych z tej kategorii. Swoje wspomnienia „z pierwszej linii frontu brytyjskiej służby zdrowia” ubrał w formę codziennych zapisów, które okazują gorzko prawdziwe i uniwersalne również w polskiej rzeczywistości.

Odbierając nagrody podczas wieczornej gali The National Book Awards, Adam Kay, ubrany w niebieski garnitur z miejsca kojarzący się ze szpitalnym fartuchem, powiedział: „Pragnąłem, aby każdy czytelnik książki dotarł do ostatniej strony i zdał sobie sprawę, jakim nonsensem jest myślenie, że lekarze tkwią w swoim zawodzie dla pieniędzy”.

Wspomnienia Kaya Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza tuż po premierze w Wielkiej Brytanii wylądowały na szczycie listy najlepiej sprzedających się książek „Sunday Timesa”. Ukazały się w Polsce w czerwcu tego roku nakładem wydawnictwa Insignis. Książka Kaya od pierwszych stron wciąga i rozśmiesza: z jednej strony przezabawną narracją, z drugiej – zdarzeniami z jego dyżurów, które nie przyszłyby do głowy nawet najzdolniejszym autorom scenariuszy komedii z gatunku czarnego humoru. W rezultacie jednak Adam Kay głośno mówi o bolączkach służby zdrowia, stawiając niewesołą diagnozę o jej stanie. Podsumowaniem niech będą słowa jednej z recenzentek: „Kupcie, ukradnijcie lub wyżebrajcie od kogoś egzemplarz tej książki”.

(źródło: www.lubimyczytac.pl)


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się