Aktorskie czytanie, "Pan Tadeusz", Muzeum Pana Tadeusza,

Aktorskie czytanie, "Pan Tadeusz", Muzeum Pana Tadeusza,

Aktorskie czytanie fragmentów „Pana Tadeusza”

Udostępnij

W ramach wystawy Księgi Pana Tadeusza zapraszamy na drugie czytanie fragmentów poematu Adama Mickiewicza. Tym razem interpretacji dokonają Beata Rakowska i Michał Szwed – aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego.

Poeta zestawiał swoich bohaterów w pary, doprowadzając poprzez kontrast ich charakterystykę aż do groteski, a także wikłał fabułę, każąc im toczyć spory, rywalizować i romansować. Tadeusz i Hrabia, Zosia i Telimena, Rejent z Asesorem, Gerwazy z Protazym – to przykłady możliwych uporządkowań. Inne zestawienie łączy Tadeusza z Zosią, Hrabiego z Telimeną (choć z obrębie tej czwórki można dokonywać roszad) i Jacka Soplicę z Ewą Horeszkówną. Podczas wydarzenia dwoje aktorów Wrocławskiego Teatru Współczesnego zinterpretuje fragmenty Pana Tadeusza, układające się w różnego rodzaju dialogi.

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum Pana Tadeusza we wtorek 12 lipca o godzinie 17.00. Wstęp na czytanie jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc zachęcamy do wcześniejszego odbioru wejściówek dostępnych w kasach muzeum lub dokonywania rezerwacji mailowych.

Słów kilka o  aktorach

Beata Rakowska – aktorka teatralna, telewizyjna, dubbingowa, lektor i pedagog. Związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym od 1996 roku oraz z Teatrem Komedia od 1998 roku. Znana z serialu "W labiryncie" oraz "Świat według Kiepskich", udzielała również głosu bohaterom animacji Włatcy móch. Współpracuje ze studiem Voiceland przy nagraniach dubbingowych i lektorskich, a z Fundacją Katarynka przy nagraniach audiodeskrypcyjnych dla osób niewidomych i niedowidzących. Prowadzi warsztaty aktorskie z młodzieżą przy Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Od dwóch lat na Uniwersytecie Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim prowadzi zajęcia teatralne z seniorami pod hasłem „terapia śmiechem”.


Michał Szwed – aktor teatralny i filmowy, od 2011 roku związany z Wrocławskim Teatrem Współczesnym, gdzie ostatnio występował w spektaklach: Pani Furia (2018), Panna Nikt (2017). Współpracuje z firmą Techland jako aktor technik Motion Capture (Dying Light, seria Call of Juarez, Dead Island) oraz z wrocławskim hospicjum Bonifratrów. Występował w serialach m.in. Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość, Stolik, Galeria.

Nota o  wystawie:

12 ksiąg poematu Adama Mickiewicza. 12 autorów wizualnych. Co miesiąc jedna odsłona – takim hasłem Muzeum Pana Tadeusza zapowiadało w 2017 roku nowe plakaty do kolejnych ksiąg Pana Tadeusza. Do udziału w projekcie zaproszono artystów z różnych dziedzin sztuki i dizajnu, a każdy z nich korzystał z bardzo odmiennej estetyki. Jednak ta wystawa to nie tylko prezentacja dwunastu powstałych prac. To podróż od 1881 roku, gdy pojawiło się pierwsze zilustrowane wydanie poematu, do dzisiaj.
   

Widok wystawy Ksiegi Pana Tadeusza foto Andrzej Solnica


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się