Album „Fortepian Chopina” z tłumaczeniem na japoński

Album „Fortepian Chopina” z tłumaczeniem na japoński

Album „Fortepian Chopina” z tłumaczeniem na japoński

Udostępnij

„Stosunkowo wiele i niewiele zarazem wiemy na temat domowego fortepianu Fryderyka Chopina - najmniej na temat instrumentu używanego przez kompozytora przed 1828 rokiem. Dlaczego w ogóle jest to dla nas takie ważne? Jeśli chcemy odtworzyć w przybliżeniu chociaż oryginalne brzmienie muzyki Chopina z tych czasów, to musimy wrócić do ówczesnego instrumentu […]. A różnił się on znacznie od znanych nam dzisiaj i używanych na estradach fortepianów” - napisał w albumie „Fortepian Chopina” Beniamin Vogel, muzykolog specjalizujący się w m.in. w instrumentoznawstwie.

W owym zbliżeniu się do Chopinowskiego brzemienia mogą nam dzisiaj pomóc fortepiany z epoki. Niestety, warszawski instrument polskiego twórcy uległ zniszczeniu w trakcie powstania styczniowego, a próbą artystycznego odtworzenia tego momentu jest słynny wiersz Norwida „Fortepian Szopena”. Jedyną szansą stało się zatem zrekonstruowanie warszawskiego fortepianu pochodzącego z warsztatu Fryderyka Bucholtza. Zadania tego podjął się słynny kanadyjski budowniczy fortepianów - Paul McNulty.

Na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina McNulty - prowadzący obecnie warsztat w czeskim Divišovie, gdzie przeniósł się ze Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu najlepszego drewna do konstrukcji instrumentów - przygotował kopię warszawskiego fortepianu Chopina. Proces ten, od momentu ścięcia drzewa, aż po koncertową estradę, zatrzymują w czasie wyjątkowe fotografie Wojciecha Grzędzińskiego zaprezentowane w albumie. Historię instrumentu przybliża specjalistyczny artykuł Beniamina Vogla załączony w wersji polskiej, angielskiej i dodatkowo - japońskiej. 

Nietypowy projekt graficzny wznowionego albumu Anny Nałęckiej-Milach prezentujący fortepianowe struny z jednej strony oprawy, z drugiej imitujący młoteczkowy filc, nie tylko pięknie wygląda, ale także niezwykle przyjemnie trzyma się go w dłoni. Potwierdzeniem jej unikatowości niech będzie choćby przyznana autorce projektu Nagroda Honorowa Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie. Książka jest dostępna w w sklepach Instytutu Chopina: stacjonarnych oraz online.

Fascynującą historię powstawania instrumentu opisują jego twórcy także w krótkim filmie dokumentalnym w reż. Piotra Stasika dostępnym na kanale YouTube Instytutu Chopina.

Materiały graficzne do pobrania na: https://pap-mediaroom.pl/ludzie-i-kultura/album-fortepian-chopina-z-tlumaczeniem-na-japonski

Źródło informacji: NIFC


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się