Alternatywna  Literacka Nagroda Nobla

Alternatywna Literacka Nagroda Nobla

Alternatywny Nobel

Udostępnij

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie w tym roku przyznana. Przedstawiciele świata kultury ze Szwecji postanowili więc utworzyć Nową Akademię, która ma przyznać w to miejsce alternatywnego Nobla.

Założyliśmy Nową Akademię, aby przypomnieć ludziom, że literatura i kultura powinny promować demokrację, przejrzystość, empatię i szacunek, bez przywilejów, aroganckiej stronniczości i seksizmu. W czasach, gdy wartości ludzkie są coraz częściej kwestionowane, literatura staje się jeszcze ważniejszą przeciwwagą, aby powstrzymać kulturę milczenia i ucisku. Nowa Akademia uznaje to za tak istotne, że uważa iż największa nagroda literacka na świecie powinna zostać przyznana w 2018 roku. To jedyny cel, dla którego założyliśmy Nową Akademię” – czytamy w oświadczeniu organizacji, która zjednoczyła 101 szwedzkich pisarzy, dziennikarzy, aktorów, muzyków i innych osób ze świata kultury.

Inicjatywa ma charakter tymczasowy. Nowa Akademia zamierza przeprowadzić wybór laureata lub laureatki zgodnie z terminarzem stosowanym przez Akademię Szwedzką, tyle że sam proces ma bardziej demokratyczny charakter. Aktualnie bibliotekarze z całego kraju zgłaszają do 8 lipca swoje propozycje. Nominowani autorzy mogą pochodzić z dowolnego miejsca na świecie, ale muszą mieć na swym koncie co najmniej dwie książki, z czego jedna powinna ukazać się w ciągu ostatnich 10 lat. Następnie w dniach od 9 do 31 lipca odbędzie się głosowanie, w którym wezmą udział wszyscy czytelnicy na świecie. Nazwiska czwórki pisarzy (dwóch kobiet i dwóch mężczyzn), którzy zdobędą najwięcej głosów, zostaną przekazane eksperckiemu jury. Kapituła pod przewodnictwem redaktorki Ann Pålsson wyłoni spośród nich laureata lub laureatkę. Zwycięzcę, podobnie jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego Nobla, poznamy w październiku. Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia 2018 roku podczas oficjalnej uroczystości. Dzień później Nowa Akademia zostanie rozwiązana.

Przyznanie alternatywnego Nobla ma być wyrazem protestu ze strony przedstawicieli świata kultury w Szwecji. „Chcemy pokazać ludziom, że poważne dzieło kultury nie musi występować w kontekście słownego przymusu, nieprawidłowości lub nadużyć” – piszą. Nagroda nie trafi do twórcy „najbardziej wyróżniającego się dzieła w kierunku idealistycznym”, czym zgodnie z życzeniem Alfreda Nobla kierowała się Akademia Szwedzka, lecz do autora, który opisał „historię człowieka na świecie”.

Prace Akademii Szwedzkiej zostały wstrzymane po tym, jak Jean-Claude Arnault, mąż członkini tego gremium, Katariny Frostenson, został oskarżony przez 18 pisarek i dziennikarek o molestowanie seksualne i gwałt. Sprawa odbiła się wizerunkowo na literackiej Nagrodzie Nobla, ponieważ mężczyzna wykorzystywał swoją pozycję w szwedzkim światku literackim i bliskie kontakty z Akademią. Wielokrotnie także miał ujawniać przed oficjalnym ogłoszeniem, kto zostanie laureatem. Kryzys wizerunkowy doprowadził do rezygnacji 6 członków Akademii i zmusił Fundację Nobla do wstrzymania przyznawania Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, do czasu aż Akademia Szwedzka odzyska zaufanie społeczeństwa. Oczekuje się, że Nagroda wróci w 2019 roku, choć nic nie jest jeszcze przesądzone.

[źródło: Booklips]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się