AMBASADOR NOWEJ EUROPY. Rusza nabór książek do konkursu wydawniczego

AMBASADOR NOWEJ EUROPY. Rusza nabór książek do konkursu wydawniczego

Ambasador Nowej Europy. Rusza nabór książek do konkursu wydawniczego

Udostępnij

Trwa nabór w konkursie Ambasador Nowej Europy - poszukiwane są książki, które w odważny i bezkompromisowy sposób obalają stereotypy, definiującą Europę i jej mieszkańców oraz szukają odpowiedzi na pytanie, jaka dziś jest Europa. Organizatorami konkursu są Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku i Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka Jeziorańskiego we Wrocławiu. To już dziesiąta edycja tego konkursu wydawniczego.

Nabór tytułów ma charakter całoroczny, przyjmowane są tytuły wydane w 2021 i 2022 roku.

Spośród wszystkich książek, zakwalifikowanych do udziału w konkursie, kapituła dokona wyboru pięciu nominowanych za 2021 rok oraz pięciu nominowanych za 2022 rok. Finalistów poznamy w pierwszym kwartale 2023 roku.

Nabór tytułów ma charakter całoroczny, przyjmowane są tytuły wydane w 2021 i 2022 roku.

Spośród wszystkich książek, zakwalifikowanych do udziału w konkursie, kapituła dokona wyboru pięciu nominowanych za 2021 rok oraz pięciu nominowanych za 2022 rok. Finalistów poznamy w pierwszym kwartale 2023 roku.

 

– Agresja putinowskiej Rosji na Ukrainę pokazuje, jak fundamentalna jest kwestia solidarności Europejczyków. Nie ma pokoju na naszym kontynencie bez solidarności z obywatelkami i obywatelami, którzy pragną pokoju i życia w demokracji - mówi przewodniczący jury Basil Kerski, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. – Ambasador Nowej Europy to nagroda bliska nie tylko idei solidarności ale także uniwersalnych praw człowieka. Szukamy książek o tematyce europejskiej, które łączą Europejczyków, wzmacniają więzi, tak by solidarność i prawa każdej jednostki były silnym fundamentem naszej kultury.

 

Jury konkursu wydawniczego AMBASADOR NOWEJ EUROPY skupia się na odnajdywaniu merytorycznych i bardzo często nieoczywistych interpretacji nowych odsłon europejskiej solidarności, wzajemnych interakcji oraz nieustannego przenikania się historii, kultury oraz doświadczeń polityczno-społecznych narodów i społeczeństw Europy.

 

– Czym jest dzisiaj tożsamość europejska? Na czym się opiera? Co ją wzmacnia, a co powoduje, że przegrywa w zderzeniu z resztą świata? Czy jest w kryzysie, czy w rozkwicie? Mnogość literackich form pozwala przedstawić te zagadnienia w najróżniejszy sposób – mówi dr Arkadiusz Smagacz, szefujący bibliotece ECS, także członek konkursowego jury. – Reportaż, esej, biografia, wywiad, wspomnienia, powieść, komiks, zbiór opowiadań, tomik poezji – wszystkie te formy są brane pod uwagę w konkursie. Nadsyłane książki mogą przynależeć do nurtu książek historycznych, politologicznych, socjologicznych czy filozoficznych.

 

Zgłoszenia książki do udziału w konkursie dokonuje wydawca. Kapituła konkursowa będzie również sama typować tytuły. W takim przypadku każdorazowo wydawca będzie musiał wyrazić zgodę na udział publikacji w konkursie.

 

Uroczysta gala, podczas której poznamy tytuły zwycięskich publikacji, odbędzie się w Gdańsku. O terminie i miejscu wydarzenia organizatorzy poinformują nie wcześniej niż w drugim kwartale 2023 roku.

 

Konkurs ambasador nowej Europy organizowany jest od 2011 roku. Corocznie napływa ok. 80 kandydatur. Jury obrazuje w 8-osobowym składzie.

 

Jak zgłosić książkę do konkursu?

  • Zgłoszenia publikacji może dokonać wydawca za pośrednictwem → NOWEGO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO. Wydawca może zgłosić dowolną liczbę tytułów, wydanych zarówno w 2021, jak i 2022 roku. Formularz należy przesłać pod adres: ambasador@ecs.gda.pl.

  • Zgłoszeń dokonywać można na przestrzeni całego 2022 roku, a dla książek wydanych w ostatnim kwartale przewidziany jest dodatkowy czas na zakwalifikowanie do udziału w konkursie (do 10 stycznia 2023).

  • Wraz z formularzem wydawca ma obowiązek przesłać egzemplarz cyfrowy zgłaszanej książki (do wyboru: format PDF, EPUB, MOBI). Plik cyfrowy może zostać opatrzony znakiem wodnym. Stanowić on będzie podstawę do oceny formalnej zgłoszonych książek.

  • Dokonanie zgłoszenia nie jest równoznaczne z zakwalifikowaniem publikacji do udziału w konkursie.

  • Kapituła konkursowa będzie na bieżąco dokonywać oceny formalnej zgłoszonych książek w oparciu o nadesłane wraz z formularzem wersje cyfrowe publikacji. Cztery razy do roku ogłosi listę książek zakwalifikowanych do udziału w konkursie:

  • po zakończeniu I kwartału roku, ale nie później niż do 30 kwietnia

  • po zakończeniu II kwartału roku, ale nie później niż do 30 lipca

  • po zakończeniu III kwartału roku, ale nie później niż do 30 października

  • po zakończeniu IV kwartału roku, ale nie później niż do 30 stycznia 2023 roku.

  • Wydawca publikacji zakwalifikowanej przez kapitułę będzie miał obowiązek nadesłania pod adres organizatora 6 egzemplarzy książki. Kapituła konkursowa dokona dalszej oceny – merytorycznej.



Kontakt dla mediów:

Magdalena Jedlicka

Biblioteka ECS

e-mail: ambasador@ecs.gda.pl, tel.: 58 772 40 73



Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się