Ogólnopolska Izba Księgarń
Nagroda literacka, Jasna polana, Amos Oz

Nagroda literacka, Jasna polana, Amos Oz

Amos Oz laureatem nagrody literackiej „Jasna Polana”!

Udostępnij

Jeden z najbardziej znanych izraelskich pisarzy Amos Oz został laureatem nagrody „Jasna Polana” w kategorii literatura obca. Jury doceniło jego książkę pt. "Judasz" i nagrodziło go czekiem na 18 000 dolarów.

"Jasna Polana” to najbardziej prestiżowa nagroda literacka w Rosji. Została ufundowana 15 lat temu przez Muzeum Lwa Tołstoja we współpracy z Samsung Electronics. Nazwano ją na cześć ulubionej posiadłości Tołstoja położonej na południe od Moskwy.


Od czterech lat nagrodę tę przyznaje się także w kategorii literatura obca, by ukoronować najbardziej wpływowych współczesnych autorów zagranicznych i najwybitniejsze książki XXI wieku. W Rosji lista autorów i tytułów nominowanych do „Jasnej Polany” jest postrzegana jako przewodnik po najlepszej światowej literaturze. Dwóch ostatnich laureatów to Orhan Pamuk i Mario Vargas Llosa.

Amos Oz od lat  jest jednym z głównych pretendentów do literackiej Nagrody Nobla. Jego książki przetłumaczono na 50 języków. W 2013 roku został  doktorem honoris causa  Uniwersytetu Łódzkiego. Spośród bogatego dorobku Oza DW REBIS wydał m.in.  Do fanatyków, Rymy życia i śmierci, Wśród swoich, Judasza oraz autobiograficzną Opowieść o miłości i mroku, którą w 2015 roku zekranizowała Natalie Portman.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się