"Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury”, prof. Antonio Damasio

"Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury”, prof. Antonio Damasio

"Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury" - nowa książka Antonio Damasio trafiła do księgarń

Udostępnij

"My, jako ludzie, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby nie nasze emocje” – mówi Antonio Damasio profesor neuronauki, psychologii i filozofii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w książce „Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury”. Tytuł ten ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Domu Wydawniczego Rebis.

Prawie ćwierć wieku po ‘Błędzie Kartezjusza’ Antonio Damasio ponownie to zrobił – przeprowadził wielką eksplorację nierozerwalnych związków między umysłem, ciałem i źródłem ludzkich uczuć. Zabiera czytelnika w podróż, która zaczyna się od organizmów jednokomórkowych i mózgu, a kończy na pochodzeniu świadomości i ludzkich kultur. Ta prowokująca i nadzwyczaj oryginalna książka może zmienić sposób, w jaki patrzymy na siebie i nasz gatunek” - napisał Leonard Mlodinow, autor m.in. „Nieświadomego mózgu i Krótkiej historii rozumu”.

Dziwny porządek rzeczy to książka o homeostazie; regulowaniu ludzkich procesów fizjologicznych w zakresie umożliwiającym nie tylko przeżycie, ale też rozkwit. Damasio wyjaśnia, że biologicznie, psychologicznie, a nawet społecznie wywodzimy się z długiej linii, której początkiem są pojedyncze żywe komórki; że nasz umysł i kultury łączy niewidzialna nić z archaicznymi organizmami jednokomórkowymi i innymi pierwotnymi formami życia; wreszcie, że w samej naszej chemii kryje się potężna siła, dążenie do podtrzymania życia we wszelkich jego przejawach, włącznie z rozwojem genów, które pomagają je regulować i przekazywać. W „Dziwnym porządku rzeczy” wybitny uczony przedstawia nowy sposób rozumienia świata i naszego w nim miejsca.

Kilka słów o autorze:

Antonio Damasio jest profesorem neuronauki, psychologii i filozofii. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Księcia Asturii, Medal Freuda. Jest członkiem National Academy of Medicine oraz American Academy of Arts and Sciences, a także Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. Jego książki, m.in. „Błąd Kartezjusza”, „Tajemnica świadomości”, „W poszukiwaniu Spinozy” oraz „Jak umysł zyskał jaźń” (wszystkie wydane przez REBIS), weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się