"Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury" - nowa książka Antonio Damasio trafiła do księgarń
"My, jako ludzie, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, gdyby nie nasze emocje” – mówi Antonio Damasio profesor neuronauki, psychologii i filozofii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w książce „Dziwny porządek rzeczy. Życie, uczucia i tworzenie kultury”. Tytuł ten ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Domu Wydawniczego Rebis.
Prawie ćwierć wieku po ‘Błędzie Kartezjusza’ Antonio Damasio ponownie to zrobił – przeprowadził wielką eksplorację nierozerwalnych związków między umysłem, ciałem i źródłem ludzkich uczuć. Zabiera czytelnika w podróż, która zaczyna się od organizmów jednokomórkowych i mózgu, a kończy na pochodzeniu świadomości i ludzkich kultur. Ta prowokująca i nadzwyczaj oryginalna książka może zmienić sposób, w jaki patrzymy na siebie i nasz gatunek” - napisał Leonard Mlodinow, autor m.in. „Nieświadomego mózgu i Krótkiej historii rozumu”.
Dziwny porządek rzeczy to książka o homeostazie; regulowaniu ludzkich procesów fizjologicznych w zakresie umożliwiającym nie tylko przeżycie, ale też rozkwit. Damasio wyjaśnia, że biologicznie, psychologicznie, a nawet społecznie wywodzimy się z długiej linii, której początkiem są pojedyncze żywe komórki; że nasz umysł i kultury łączy niewidzialna nić z archaicznymi organizmami jednokomórkowymi i innymi pierwotnymi formami życia; wreszcie, że w samej naszej chemii kryje się potężna siła, dążenie do podtrzymania życia we wszelkich jego przejawach, włącznie z rozwojem genów, które pomagają je regulować i przekazywać. W „Dziwnym porządku rzeczy” wybitny uczony przedstawia nowy sposób rozumienia świata i naszego w nim miejsca.
Kilka słów o autorze:
Antonio Damasio jest profesorem neuronauki, psychologii i filozofii. Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. Nagrodę Księcia Asturii, Medal Freuda. Jest członkiem National Academy of Medicine oraz American Academy of Arts and Sciences, a także Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk Pięknych. Jego książki, m.in. „Błąd Kartezjusza”, „Tajemnica świadomości”, „W poszukiwaniu Spinozy” oraz „Jak umysł zyskał jaźń” (wszystkie wydane przez REBIS), weszły do kanonu podręczników uniwersyteckich na całym świecie.