22.Międzynarodowe Targi Książki, Kraków

22.Międzynarodowe Targi Książki, Kraków

Książka to nie rzecz, książka to wydarzenie! - podsumowanie 22. Międzynarodowych Targów Książki

Udostępnij

 Oglądamy je, bierzemy do ręki i chłoniemy wszystkimi zmysłami. Chcemy się z nimi bardziej zaprzyjaźnić, obcować z nimi dłużej. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® dają zwiedzającym niepowtarzalną możliwość wyjątkowego kontaktu z książką. To czterodniowe spotkanie buduje mocne przekonanie, że książka nie jest tylko rzeczą, ale wydarzeniem, które dostarcza wielu estetycznych wrażeń.

 

 

Ok 68.000 tysięcy odwiedzających, 781 autorów, 1000 godzin programu towarzyszącego, 615 wystawców z 20 krajów w tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Gruzji, Hiszpanii, Rumunii i Chile oraz Gość Honorowy – Szwecja, reprezentowana m.in. przez Åsę Lind, Monsa Kallentofta, Pascala Engmana czy Linn Hansén.

22. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® po raz kolejny udowodniła, że ludzie chcą spotykać z książką i łakną bezpośredniego kontaktu z literaturą. Czytelnictwo wcale nie umiera, wręcz przeciwnie, ma się całkiem dobrze, co potwierdzają m.in. słowa Katarzyny Bondy:

– Uwielbiam krakowskie Targi. Nie wiem jak to robicie, ale ludzie tutaj czytają i to jest niesamowite. Tak wielka ilość książek, ogromna liczba fanów, zwiedzających, którzy odwiedzają mnóstwo stoisk – to robi wrażenie. Moim czytelnikom należy się naprawdę duży szacunek, ponieważ jestem tu praktycznie co roku, a oni wciąż przychodzą i chcą porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie, przybić piątkę.

God morgon!

W tym roku tradycyjna już formuła oznajmiająca rozpoczęcie prawdziwego święta literatury wybrzmiała w języku szwedzkim. Wszystko dlatego, że ten skandynawski kraj, słynący z kryminałów, w których budowany jest unikatowy klimat, a skrzętnie snute intrygi trzymają czytelników w napięciu do ostatniej strony, został Gościem Honorowym 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®.

– Literatura szwedzka jest niezwykle popularna w Polsce. Jest to zasługa fantastycznej pracy tłumaczy, wydawców i entuzjastów, którzy ją promują – mówił podczas ceremonii otwarcia Stefan Gullgren, ambasador Szwecji w Polsce.

 – Średni czas czytania książek w Szwecji to dwadzieścia minut dziennie. Nawyki czytelnicze wyrabia się już od najmłodszych lat, m.in. dzięki prężnie działającym bibliotekom. Literaturę dziecięcą będzie można poznać na Targach Książki, a nasze stoisko jest dostosowane do potrzeb najmłodszych.

Głos zabrał również prof. Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa, który docenił organizację targów oraz atrakcyjność wydarzeń towarzyszących.

– Targi Książki są wyjątkową imprezą, nie tylko ze względu na wielkość, ale dlatego, że jest to impreza głęboko przemyślana od początku do końca, gdyż mamy tu do czynienia z całym szeregiem imprez towarzyszących, które dopełniają całą imprezę.

Literaccy mistrzowie w swoim fachu

Już od wielu lat na Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® można spotkać najważniejsze literackie postacie polskiego i światowego rynku. W tym roku nie mogło być inaczej. Katarzyna Bonda, Jerzy Pilch, Olga Tokarczuk czy Szczepan Twardoch to autorzy, których wielbicielom polskiej literatury przedstawiać nie trzeba.

– Jestem tu pewnie po raz dziesiąty i nie wyobrażam sobie, że mogłoby mnie kiedyś zabraknąć. Spotykam się z ludźmi którzy - co jest oczywiście fantastyczne - przychodzą na moje spotkania już po raz wtóry, przypominają mi się, ja ich sobie też przypominam. Mówią, że byli na Targach rok temu, że byli trzy lata temu i za każdym razem kupowali moje książki. Cała ta atmosfera daje takie poczucie wielorakiej zażyłości książki z książką, książki z czytelnikiem, autora z książką, autora z czytelnikiem i wiele, wiele innych. Dlatego właśnie tak bardzo cenię sobie Targi – mówił, opisując swoje wrażenia, prof. Jerzy Bralczyk.

Åsa Lind, przedstawicielka szwedzkiej literatury, która po raz pierwszy uczestniczy w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie® była pod wrażeniem tego, jak wysoki poziom reprezentują polscy czytelnicy.

– Spotkania z czytelnikami, które mam w Polsce zdecydowanie wybijają się na tle innych. Są naprawdę bardzo interesujące. Publiczność, która bierze w nich udział jest niezwykle ciekawa. Czytelnicy, z którymi się spotykam są bardzo oczytani i zorientowani w świecie literatury. Bardzo lubię przyjeżdżać na wszelakie targi książki, ponieważ zawsze towarzyszy im bardzo dużo ludzi i jeszcze więcej emocji. Ilość zwiedzających za każdym razem mnie zaskakuję. To bardzo imponujące.

 

Niezwykle ważnym elementem inauguracji tegorocznej edycji było ogłoszenie tytułów Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Wyróżnienie, które przyznawane jest od 2011 roku otrzymują osoby wspierające ideę Targów oraz promujące czytelnictwo. W tym roku taki tytuł otrzymali: Małgorzata Małaszko-Stasiewicz – dyrektor, redaktor naczelna Programu 2 Polskiego Radia, pomysłodawczyni wielu festiwali, Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser i poeta oraz youtuberki Anna Bartłomiejczyk i Marta Gajewska, które prowadzą prężnie rozwijający się kanał książkowy Bestselerki.

Monika Bobako z nagrodą w Konkursie im. Jana Długosza!


64 tytuły, 10 finalistów, 30 000 zł nagrody i 1 zwycięzca – pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®, podczas uroczystej gali, poznaliśmy tegorocznego laureata 21. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza. Statuetka wykonana przez śp. prof. Bronisława Chromego w tym roku trafiła do Moniki Bobako, autorki książki „Islamofobia jako technologia władzy. Studium z antropologii politycznej”.

– Książka Moniki Bobako to pierwsza w polskiej humanistyce monografia problemowa doniosłego we współczesnym życiu społecznym zjawiska islamofobii – podkreślił prof. Ryszard Nycz w laudacji odczytanej w trakcie wręczenia nagrody. – Można powiedzieć, iż jest to książka zaangażowana, a nawet interwencyjna – w najlepszym humanistycznym rozumieniu tego terminu; proponuje bowiem oryginalne badanie i rozwiązanie ważnego społecznie problemu w sposób, który prowadzi (prowadzić może czy powinien) do zmiany mentalno-społecznych postaw, w których ów żmut uprzedzeń się manifestuje – dodał.

W jury Konkursu zasiedli przedstawiciele świata nauki i kultury pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W składzie sędziowskim znaleźli się także: prof. dr hab. Jan Ostrowski – Prezes Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Andrzej Mączyński – Wiceprezes Polskiej Akademii Umiejętności, prof. dr hab. Leszek Polony z Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. dr hab. Ryszard Nycz – Kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. dr hab. Piotr Sztompka - b. kierownik Zakładu Socjologii Teoretycznej Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesor czynny Wyższej Szkoły Europejskiej im. J.Tischnera.


                                                                                  Targi to również czas dla dzieci

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® przygotowały zarówno dla dzieci jak i ich rodziców szereg wydarzeń towarzyszących. Dla najmłodszych Biblioteka Kraków zorganizowała warsztaty edukacyjno-plastyczne z wykorzystaniem książek nominowanych do „Złotej Ciżemki”. Wydawnictwo Publicat zaprosiło całe rodziny na zwariowane warsztaty rysunkowe z żółtym pieskiem Fifikiem, a Fundacja Kulturalni na Poziomie zachęcała do wspólnej zabawy „Brokuł Man”, w trakcie której uczestnicy wspólnie stworzyli grę planszową i wcielili się w rolę superbohaterów zdrowia. Dla tych nieco starszych czytelników Grupa „Czas dzieci.pl” organizowała przez cały okres trwania targów „Ostry Dyżur Literacki”. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego, merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci rekomendowali wartościowe książki dobierane indywidualnie do wieku i preferencji ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości. Ponadto Helena Gomér – dyrektor biblioteki w Södertälje pod Sztokholmem wygłosiła wykład o ogromnym znaczeniu bibliotek i kierunku ich rozwoju w kraju trzech koron.

 

Sto lat niepodległej Polski

 

Podczas 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® wydawnictwo BOSZ zaprezentowało niezwykły album z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – „Polska – 100 lat.” Jak mówił Bogdan Szymanik, właściciel wydawnictwa BOSZ, jest to rzecz absolutnie wyjątkowa.

– Stworzyliśmy pewną koncepcję książki czyli podzieliliśmy całą historię naszego stulecia na pięć zasadniczych rozdziałów: historia i polityka, społeczeństwo, gospodarka, nauka oraz kultura. W ramach każdego z tych działów powstało między 6 a 10 esejów na wybrane tematy. Książka liczy aż 600 stron, zawiera 700 fotografii i jak zauważył jeden z autorów waży ponad 6 kilogramów. Trzeba pamiętać, że taką książkę wydaje się raz na sto lat. Nie można się zatem dziwić, że ma tak godne wymiary. Album „Polska – 100 lat” został wydany zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Celem zasadniczym było bowiem to, żeby książka w wersji angielskiej promowała Polskę, budowała jej wizerunek czy też poprawiała go tu i ówdzie.

Niesamowita atmosfera

– Ja tu się generalnie bardzo dobrze czuje, mimo że jestem całkowicie wypompowana, bo przyjechałam tu jeszcze przed obiadem i nie mogę się stąd wydostać (dzięki fanom). To jest absolutnie cudowne. Tłum zupełnie mi nie przeszkadza. Ja właśnie po to tu przyjechałam. Chcę się spotkać z każdym czytelnikiem i przybić mu piątkę. Nie przyjechałam tu po to, żeby mieć świeże powietrze, świeże powietrze to ja mam w domu – mówiła Katarzyna Bonda.

W podobnym tonie wypowiadał się Jacek Hugo-Bader, który szczególny nacisk położył na znaczenie Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®: bardzo budujące, fajne i przede wszystkim przyjemne.

Książki są bramą

W dobie urządzeń mobilnych, dominacji „pisma obrazkowego”, filmów i innych form interaktywnych, wydawać by się mogło, że książka odchodzi do lamusa. Jak złudne to wrażenie po raz kolejny udowodniły Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®. Arturo Perez Reverte w „Królowej Południa” pisał, że „książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Te właśnie słowa były hasłem przewodnim 22. edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® i doskonale oddały klimat związany z odkrywaniem nowej literatury.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się