Andrzej Kopacki laureatem Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2023

Andrzej Kopacki laureatem Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2023

Andrzej Kopacki laureatem Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala 2023

Udostępnij

Biblioteka Narodowa poinformowała, że laureatem przyznawanej przez tę instytucję Nagrody Literackiej Skrzydła Dedala za rok 2023 został Andrzej Kopacki, wybitny tłumacz, poeta i eseista.

Tegoroczny laureat jest profesorem literaturoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego i wieloletnim redaktorem wydawanego przez Instytut Książki pisma „Literatura na Świecie”. Na język polski przełożył dzieła takich niemieckojęzycznych autorów jak m.in. Walter Benjamin, Hannah Arendt, Bertolt Brecht, Gottfried Benn i Hans Magnus Enzensberger.

Decyzję podjęło jury, w skład którego weszli: Włodzimierz Bolecki (przewodniczący), Tomasz Bocheński, Antoni Libera i o. Janusz Pyda OP. Jak podano, nagrodę przyznano Kopackiemu za „twórcze poszukiwanie języka poetyckiego, który w zmodyfikowanych formach klasycznych wyraża zagubienie człowieka pospolitego w chaotycznym świecie współczesnym”.

Nagroda Literacka Skrzydła Dedala jest corocznie przyznawana przez Bibliotekę Narodową pisarzom za książkę lub całokształt twórczości w dziedzinach literatury pięknej, ze szczególnym uwzględnieniem prozy, krytyki literackiej artystycznej, historii oraz szeroko rozumianej problematyki społecznej. W ocenie jury brane są pod uwagę istotne walory poznawcze twórczości nominowanych autorów, a także niekonwencjonalność sądów, opinii, odwaga i precyzja myśli oraz piękno słowa.

RP/źródło: Biblioteka Narodowa


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się