Jedność - Wakacje z książkami
Anna Kamińska z Książką Górską Roku 2019

Anna Kamińska z Książką Górską Roku 2019

Anna Kamińska z Książką Górską Roku 2019

Udostępnij

W piątek odbyła się gala Konkursu Książka Górska Roku 2019 im. Wawrzyńca Żuławskiego. Zdobywczynią nagrody Grand Prix została Anna Kamińska, autorka książki „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o himalaistce Halinie Krüger-Syrokomskiej”.

W uzasadnieniu jury podało: „Bohaterka [Anny Kamińskiej] to zdobywczyni ośmiotysięczników, rekordzistka, dziewczyna kumpel, niecierpliwa złośnica i nieobecna matka. W opowieści Kamińskiej jej życie jest niedoskonałe i boleśnie prawdziwe”. Podkreślono także, że książka ta opowiada „o tych wszystkich wspinających się kobietach, które musiały latami udowadniać swoim górskim partnerom, że zasłużyły na to, by nazywać się alpinistkami, taterniczkami i wspinaczkami”.

Obok nagrody Grand Prix przyznano także nagrody i wyróżnienia. W kategorii Przewodniki i Poradniki nagrodzono „Góry Słowacji. Najpiękniejsze szczyty i najciekawsze szlaki” Krzysztofa Bzowskiego. W kategorii Literatura Górsko-Podróżnicza książką roku została „Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2” Amandy Padoan i Petera Zuckermana. W kategorii Biografie triumfowała „Halina” Anny Kamińskiej. Wśród wydawnictw z gatunku Literatury Wspinaczkowej nagrodzono „Ścieżkę” Jerneja „Nejca” Zaplotnika. To drugie zagraniczne wydanie tej książki, która dla wspinaczy uchodzi za klasykę gatunku. W kategorii Górska Fikcja Literacka i Poezja nagrodzono „Nad Śnieżnymi Kotłami” Krzysztofa Koziołka. Nagroda za Album Górski przypadła pozycji „Włodek” autorstwa Roberta Janika i Antoniego Kroha.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się