Antologia opowiadań pod redakcją Dariusza Sośnickiego
O tym, co nas czeka w 2018 roku, opowiada antologia z najlepszymi polskimi opowiadaniami wybranymi w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Jej premiera odbędzie się już 18 grudnia 2016 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.
Do 2 maja 2018 roku zostało niewiele czasu. Za mało, by się spodziewać, że świat będzie wyglądał wtedy zupełnie inaczej niż dzisiaj. Raczej nie będziemy latali na weekend na Księżyc. Mars nie zostanie zasiedlony, nie będzie takiej potrzeby, lodowce nie rozmarzną i woda nie zaleje rozległych połaci Ziemi, choć pewnie naukowcy odnotują dalsze niepokojące zmiany w klimacie naszej planety. Niestety, lody, w które złożono ciało niepoprawnego optymisty Walta Disneya, także się nie roztopią, śmiertelne choroby nadal będą śmiertelne. Te same rzeki, na przykład Brda, będą przepływały przez prawie takie same miasta, na przykład Bydgoszcz.
Hasło 2 maja 2018, czwarta rano, Bydgoszcz stał się motywem przewodnim tegorocznego Konkursu na Najlepsze Polskie Opowiadanie roku 2016, który odbył się w ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Nagrodę główną otrzymała Joanna Pawłusiów za Kilka słów o moim bracie, a jurorami byli Anna Marchewka, Agnieszka Wolny-Hamkało i Dariusz Sośnicki, który jednocześnie jest redaktorem antologii 2018 zawierającej wszystkie teksty nominowane do nagrody głównej konkursu. Autorzy tegorocznej antologii wyciągnęli właściwe wnioski z hasła konkursu i trzymają wyobraźnię na wodzy – mówi Dariusz Sośnicki, - Ich światy przedstawione są raczej swojskie, ich obawy i nadzieje wyrastają ze świata dzisiejszego i tutejszego.
Premiera antologii odbędzie się w niedzielę 18 grudnia 2016 roku o godz. 16.00 w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu. W trakcie spotkania autorzy przeczytają fragmenty swoich tekstów. Rozmowę poprowadzi redaktor antologii Dariusz Sośnicki.
Opowiadania
Joanna Pawłusiów, Kilka słów o moim bracie
Maksymilian Nowicki, Plan działania
Jarosław Dudycz, Przez kuchenne drzwi
Paweł Radziszewski, Najważniejsza rzecz na świecie
Olga Gitkiewicz, Lorem ipsum
Dorota Lizurej, Cięcie
Szymon Wegner, Ostatni podryw Janka
Dagmara Klein, Na drugi brzeg
Joanna Pachla, Matka boska od pekapu
Michał R. Wiśniewski, Nienasycony głód
Izabela Horbik, Fala
Kamil Szuszkiewicz, O perspektywach
Weronika Doboszyńska, Legendarny bohater
Przemysław Ćwik, Transformacja
Paula Betscher, Córka fryzjera Adama
projekt okładki: Aga Jarząbowa
https://www.facebook.com/opowiadanie/
***
Organizator: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji
Współorganizator: Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016, Biuro Festiwalowe Impart, Muzeum Pana Tadeusza
Partner strategiczny: KGHM Polska Miedź S.A.
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, Instytut Książki***
Kontakt prasowy:
Beata Bartecka
tel. + 48 601 086 175
O MFO
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania [MFO] to wielowymiarowe święto krótkiej prozy, poświęcone promocji ambitnej książki, koncentrujące się na niebanalnej prezentacji form narracyjnych, badaniu oddziaływania literatury na inne dziedziny sztuki, pozwalające na wymianę doświadczeń twórców polskich i zagranicznych. MFO podejmuje także próby odtworzenia więzi między literaturą a tradycją opowieści ustnej. Centralnym nurtem MFO są prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych, z symultanicznie wyświetlanym tłumaczeniem, w zmienionej scenograficznie i co roku odmiennej lokalizacji. Festiwalowi towarzyszą spotkania i warsztaty dla dzieci, wystawy, koncerty, pokazy filmowe, konkurs na opowiadanie i tłumaczenie literackie, warsztaty kreatywnego pisania. MFO pod marką Wydawnictwa Igloo prowadzi działalność wydawniczą, której efektem są m.in. antologie tematyczne. Dyrektorem artystycznym MFO jest Marcin Hamkało.
Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w ramach programu Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016.