Apel Rady Polskiej Izby Książki do uczestników rynku książki

Apel Rady Polskiej Izby Książki do uczestników rynku książki

Apel Rady Polskiej Izby Książki do uczestników rynku książki

Udostępnij

Szanowni Uczestnicy Rynku Książki,
Od wielu lat polski rynek ksiązki ulega dewastacji z powodu nieustannych wojen rabatowych i cenowych. Skutkiem tego jest znikanie z rynku kolejnych księgarni.Nie ulega wątpliwości, że im mniejsza sieć sprzedaży, tym mniejsza dostępność książek. mniejsze zakupy, mniejsze nakłady, wyższe ceny. Te działania osłabiają całą branżę.

Wyraźnie to widać w  braku wystarczających środków na inwestycje zarówno w modernizację przedsiębiorstw jak i w ciekawe/odważne projekty wydawnicze. Covid - 19 aktualnie  spotęgował te negatywne zjawiska.

Chcemy podkreślić, że na dojrzałych, bogatych rynkach książki wszyscy gracze trzymają się podstawowych zasad dobrze zorganizowanej racjonalnej współpracy  w grze rynkowej:
- prawidłowo skalkulowanych widełek rabatowych, gwarantujących istnienie szerokiej i róznorodnej palety miejsc sprzedaży książki.
- prawdziwie równego traktowania wszystkich partnerów handlowych, w tym wspierania najsłabszych - a potrzebnych - ogniw rynku.

Praktyki takie wzmacniają całą branżę.

Prosimy wszystkich uczestników rynku o uważną analizę mechanizmów rynkowych i uwzględnienie w swojej polityce faktu, iż dobry rozwój sprzedaży książki przez księgarnie internetowe
warunkowany jest w dużym stopniu istnieniem księgarni stacjonarnych, swoistych salonów wystawowych książki.

Kształtowanie mądrej polityki handlowej, umożliwającej istnienie i współdziałanie wszystkich ogniw rynku książki to gwarancja długofalowego dobrego rozwoju całego rynku.

Rada Polskiej Izby Książki


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się