Architektura knihoven – konferencja o architekturze bibliotek w Ostrawie

Architektura knihoven – konferencja o architekturze bibliotek w Ostrawie

Architektura knihoven – konferencja o architekturze bibliotek w Ostrawie [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

8 czerwca w czeskiej Ostrawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona architekturze bibliotek zatytułowana „Architektura knihoven”. Jedną z prelegentek była Anna Zagórska, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki.

Wydarzenie zorganizowane przez Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (Związek Bibliotekarzy i Pracowników Informacji Republiki Czeskiej, SKIP) było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i podzielenia się nietuzinkowymi pomysłami dotyczącymi aranżacji czy modernizacji bibliotek. Uczestnicy konferencji wysłuchali inspirujących wystąpień, które poruszały wiele istotnych tematów, takich jak m.in. cele zrównoważonego rozwoju w kontekście projektowania przestrzeni bibliotecznych i działań merytorycznych podejmowanych w bibliotekach, zagospodarowanie przestrzeni postindustrialnych na cele kulturalne czy twórcze wykorzystanie w architekturze i aranżacji bibliotek elementów lokalnej tożsamości i kultury. 

Na konferencji była obecna przedstawicielka Instytutu Książki, kierowniczka Działu Analiz i Projektów Specjalnych Anna Zagórska. Zaprezentowała ona założenia i cele działań podejmowanych w ramach programu „Infrastruktura bibliotek”. Wystąpienie było nie tylko okazją do przekazania informacji dotyczących założeń programowych, ale przede wszystkim szansą na zaprezentowanie wybranych, najbardziej udanych realizacji – bibliotek zbudowanych lub zmodernizowanych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa. W trakcie wystąpienia udało się również wyświetlić fragmenty filmu „Dobra biblioteka. Jak „Infrastruktura bibliotek” zmienia (nie tylko) biblioteczny świat?”. Film zaprezentowano w wersji z angielskimi napisami. W każdej chwili można go obejrzeć także online.

Program „Infrastruktura bibliotek” budził wiele uznania wśród uczestników konferencji. W rozmowach doceniano jego założenia, długofalowość i zrealizowane dzięki temu wsparciu inwestycje biblioteczne. Przedstawicielki i przedstawiciele czeskich i słowackich bibliotek podkreślali wyjątkowość tego programu, który z ich perspektywy okazuje się godnym pozazdroszczenia świadectwem realnego zaangażowania państwa, w tym państwowych instytucji kultury, w rozwój bibliotecznej infrastruktury. 

***

Autorem zdjęć z konferencji jest Václav Jansa.

***

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) to wieloletni program rządowy na lata 2021–2025, w ramach którego środki w wysokości ponad miliarda złotych (60% - budżet państwa, 40% - wkład własny beneficjentów) zostaną przeznaczone na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce. To największy i jeden z najważniejszych – z uwagi na skalę oddziaływania i budżet – programów wieloletnich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest wsparcie, promocja i rozwój czytelnictwa w Polsce, kształtowanie postaw proczytelniczych, zwiększanie dostępu do wszelkich formatów książek, wzmacnianie kompetencji posługiwania się językiem ojczystym oraz roli bibliotek publicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego i centrów dostępu do kultury i wiedzy.  W skład NPRCz 2.0 wchodzą cztery priorytetowe obszary wsparcia, zarządzane przez Biblioteką Narodową, Instytut Książki, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki. W ramach NPRCz 2.0 m. in. blisko pół miliarda złotych zł trafi na rynek wydawniczy (zakup nowości książkowych dla bibliotek), a kolejnych kilkaset milionów zostanie przeznaczonych na modernizację i budowę bibliotek.

Częścią Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest Priorytet 2 i realizowany w jego ramach Kierunek interwencji 2.1. Infrastruktura bibliotek 2021-2025, który jest kontynuacją oraz rozwinięciem Priorytetu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek" realizowanego w latach 2011-2015 oraz Priorytetu 2 NPRCz z lat 2016-2020.

Zobacz galerię zdjęć:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się