Festiwal Literacki Svět knihy w Pradze 2022

Festiwal Literacki Svět knihy w Pradze 2022

Festiwal Literacki Svět knihy w Pradze 2022 [relacja i zdjęcia]

Udostępnij

W dniach 9-12 czerwca już po raz 27 odbywały się w Pradze Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy. Program polskiej prezentacji, tak jak w poprzednich latach, przygotował Instytut Książki we współpracy z Instytutem Polskim w Pradze.

Tegorocznym gościem honorowym były Włochy. Stoiska i sale spotkań autorskich zorganizowano w namiotach rozmieszczonych w parku przy Pałacu Przemysłowym, w którym dotąd mieściła się siedziba targów, a który oddano do remontu (prawdopodobnie na trzy lata). Pogoda sprzyjała, toteż liczni czytelnicy odwiedzali stoiska w iście piknikowych nastrojach.

Jak wyglądała polska reprezentacja na festiwalu? Na spotkaniach autorskich z Klárą Svobodovą i Terezą Semotamovą Mira Marcinów zaprezentowała swój debiut prozatorski „Bezmatek” („Osiřelec”; przeł. Lucie Zakopalová). Pisarz Jacek Pomorski spotkał się z czytelnikami na polskim stoisku, promując powieść „Praskie święta radości” („Pražské svátky radosti: aneb Zásada dona Giovanniho”; przeł. Anna Šašková Plasová). W związku z Rokiem Romantyzmu Polskiego odbyła się debata historyków i literaturoznawców z Polski i Czech, udział wzięli profesorowie: Joanna Goszczyńska, Olaf Krysowski i Blanka Činátlová. Politolog Josef Mlejnek i historyk Paweł Ukielski, współautor książki „1989. Jesień Narodów” („1989 – Podzim narodu”; przeł. Silvia Mitlenerová), przybliżyli środkowoeuropejskie konteksty upadku komunizmu. Z kolei Piotr Skwieciński i Tomáš Glanc dyskutowali na temat wojny w Ukrainie i sytuacji w dzisiejszej Rosji. Wreszcie Jakub Pacześniak z Instytutu Książki przedstawił polskie doświadczenia i praktykę w niesieniu pomocy ukraińskim wydawcom, pisarzom i tłumaczom.

Ponadto organizator targów i festiwalu zaprosił do Pragi Adama Michnika.

***

Autorami zdjęć z imprezy są Jakub Pacześniak i Renate Findeis.

Zobacz galerię zdjęć


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się