Artiom Chlebnikow zwyciężył w konkursie inspirowanym twórczością Lema

Artiom Chlebnikow zwyciężył w konkursie inspirowanym twórczością Lema

Artiom Chlebnikow zwyciężył w konkursie inspirowanym twórczością Lema

Udostępnij

Artiom Chlebnikow został rosyjskim laureatem międzynarodowego konkursu na opowiadanie science-fiction im. Stanisława Lema – poinformował w czwartek ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski na konferencji prasowej.

Bohaterka zwycięskiego opowiadania, zatytułowanego „Straty”, Sofia, próbuje zdobyć fotografię swojego dziadka, ale utrudnia to zniknięcie ogromnej ilości danych, które przepadły w wyniku ataku hakerskiego. Poszukiwania prowadzą Sofię na biegun południowy, a zarazem wiodą ją ku jej własnemu przeznaczeniu.

Drugie miejsce w konkursie zajął Władimir Bieriezin, trzecie – Michaił Gajocho. Na konkurs napłynęło ponad 300 prac. Autorzy opowiadań – a najstarszy uczestnik konkursu miał 86 lat - opisali przyszłość, w której trwa podbój kosmosu i postęp naukowo-techniczny. W pracach pojawia się temat osiągnięcia przez ludzi nieśmiertelności fizycznej i pytania o skutki psychologiczne tego stanu.

Polska ambasada w Moskwie zorganizowała konkurs „szukając formy, która pozwoliłaby uczestnikom pokazać własną interpretację unikalnego stylu (Lema). Konkurs miał być swego rodzaju odzwierciedleniem sposobu, w jaki autorzy rosyjscy widzą twórczość polskiego pisarza” – powiedział ambasador Krajewski.

Przewodnicząca jury, krytyczka literacka Galina Juzefowicz przypomniała, że Lem był w ZSRR i Rosji równie popularny, jak rodzimi autorzy science-fiction, bracia Arkadij i Borys Strugaccy. „Dla rosyjskiego czytelnika są to postacie takiego samego rzędu. Trudno mi mówić o Lemie jako o przedstawicielu tylko kultury polskiej, bo sądzę, że w nie mniejszym stopniu należy on do kultury światowej, w tym rosyjskiej” – powiedziała Juzefowicz.

źródło: PAP, Anna Wróbel

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się