Laureaci Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Laureaci Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Poznaliśmy laureatów Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka

Udostępnij

W tegorocznej XXVI edycji Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka przyznano dwa równorzędne laury za prace: „Cmentarz Champeaux w Montmorency. Groby Polskie. Cimetière Les Champeaux à Montmorency. Les Tombes Polonais” autorstwa Andrzeja Biernata i Sławomira Górzyńskiego oraz „Czyja jest Bośnia? Krótka historia kraju trzech narodów” autorstwa Andrzeja Krawczyka.

Wyróżniono także pięć innych prac:

  • Danuta Gibas-Krzak, „Geopolityka Bałkanów” (Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2021),
  • Piotr Kuligowski, „Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888)” (Universitas, Kraków 2020)
  • Tomasz Jacek Lis, „Polscy urzędnicy wyższego szczebla w Bośni i Hercegowinie w latach 1878-1918. Studium prozopograficzne. Studia Galicyjskie. Tom 6. (Wydawnictwo Księgarnia Akademicka i Fundacja Sądecka, Kraków 2020)
  • Witold Matwiejczyk, „Pruska policja polityczna wobec mniejszości polskiej w latach 1871-1933. Struktury i ludzie” (Lublin 2020, Towarzystwo Naukowe KUL)
  • Zofia Wojtkowska, „Saga rodu Czartoryskich” (Iskry, Warszawa 2020).

Wyróżnienie specjalne przyznano za pracę „Idea Galicji. Historia i fantazja w kulturze politycznej Habsburgów” autorstwa Larry’ego Wolffa w przekładzie Tomasza Bieronia (Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2020).

Od ubiegłego roku fundatorem Nagrody jest Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska.

W tym roku do jury Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka, które składa się z przyjaciół i uczniów patrona nagrody, zostali zaproszeni: prof. Jarosław Czubaty (przewodniczący), dr hab. Martyna Deszczyńska, Piotr Dobrołęcki, prof. Joanna Goszczyńska, Witold Kaliński, Barbara Kramar (sekretarz), Zofia Kunert, prof. Lilla Moroz-Grzelak, prof. Jerzy Zdrada, prof. Bogusław Zieliński oraz dr Andrzej Czesław Żak, a także po raz pierwszy prof. Elżbieta Barbara Zybert. Dr hab. prof. UO Danuta Gibas-Krzak w 2021 roku zawiesiła członkostwo w Jury, gdy Wydawnictwo Naukowe PWN zgłosiło do Nagrody książkę jej autorstwa.

Do redakcji „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, która organizuje konkurs o Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka, w regulaminowym terminie 30 września zgłoszono 38 pozycji, co jest rekordową liczbą w historii dotychczasowych konkursów do tej Nagrody. Ostatecznie Jury rozpatrywało 39 zgłoszonych tytułów, gdyż jeszcze jedną pozycję zgłoszono podczas obrad Jury.

Zgodnie z założeniami Nagroda przyznawana jest wydawcom, którzy publikują książki w dziedzinie historii i archiwistyki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona.

Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji.

[źródło: rynek-ksiazki.pl]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się