Artur Domosławski laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Artur Domosławski laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Artur Domosławski laureatem Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”

Udostępnij

Artur Domosławski odebrał w sobotę w Rybniku Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” oraz 50 tys. zł za biografię wybitnego filozofa i socjologa pt. „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana” – ogłoszono podczas wieczornej gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Oprócz „Wygnańca…” do nagrody były nominowane także: „Tam, za kasztanami, jest świat. Paul Celan. Biografia” Anny Arno, „Różewicz. Rekonstrukcja” – Magdaleny Grochowskiej, „Uwodziciel. Rzecz o Karolu Szymanowskim” Danuty Gwizdalanki oraz „Niezniszczalny. Bohdan Pniewski. Architekt salonu i władzy” Grzegorza Piątka.

Górnośląska Nagroda Literacka „Juliusz” to wyróżnienie ustanowione przez Prezydenta Rybnika. W trzech pierwszych edycjach wyróżniano najlepsze polskie książki, wyłonione spośród publikacji literackich danego roku. Od 2019 roku nagroda jest przyznawana za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Wręczenie nagrody za najlepszą wydaną w ubiegłym roku biografię to jedno z głównych wydarzeń trwających w październiku 53. Rybnickich Dni Literatury. Na ich program składają się spektakle, koncerty, wystawy, prezentacje literackie, warsztaty i spotkania autorskie. Doroczne Dni należą do najstarszych w Polsce organizowanych nieprzerwanie wydarzeń poświęconych literaturze.

źródło: PAP, Anna Gumułka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się