Festiwal Themersonów wokół odnalezionego filmu „Europa” na podstawie poematu Anatola Sterna

Festiwal Themersonów wokół odnalezionego filmu „Europa” na podstawie poematu Anatola Sterna

Festiwal Themersonów wokół odnalezionego filmu „Europa” na podstawie poematu Anatola Sterna

Udostępnij

Odnaleziony w 2019 roku film „Europa” Stefana i Franciszki Themersonów, który powstał na podstawie poematu Anatola Sterna o tym samym tytule, będzie głównym motywem Festiwalu Themersonów w Płocku. Obraz zostanie pokazany podczas inauguracji wydarzenia 20 października.

Płock to miasto, w którym urodził się Stefan Themerson (1910-88), awangardowy prozaik, twórca teorii poezji semantycznej, fotografii i filmów eksperymentalnych. Organizowany przez Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS) tegoroczny Festiwal Themersonów, poświęcony twórczości Stefana Themersona oraz jego żony Franciszki (1907-88), malarki i ilustratorki, będzie 13. już edycją i potrwa do 22 października.

„W tym roku głównym festiwalowym motywem będzie film Stefana i Franciszki Themersonów »Europa«, który powstał w 1931 roku, na podstawie poematu Anatola Sterna, następnie zaginął i został odnaleziony w 2019 roku w Archiwum Federalnym w Berlinie. Pokaz filmu będzie pierwszym w rodzinnym mieście Stefana Themersona. Odbędzie się podczas otwarcia tegorocznej odsłony festiwalu, 20 października” – powiedziała w poniedziałek PAP Iwona Markiewicz z POKiS.

Po odnalezieniu, pierwszy polski pokaz filmu „Europa” odbył się kinie „Iluzjon” w Warszawie w październiku 2021 roku. Jego organizatorami były Instytut Pileckiego i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Wcześniej światowa premiera obrazu odbyła się podczas 65. Festiwalu Filmowego w Londynie.

Jak zaznaczyła Markiewicz, projekcji filmu „Europa” Stefana i Franciszki Themersonów towarzyszyć będzie w Płocku prezentacja filmu w reżyserii Piotra Zarębskiego „Europa II”, będącego próbą rekonstrukcji historycznego obrazu przed odnalezieniem oryginału – film Piotra Zarębskiego powstał jeszcze w 1988 roku. W ramach wydarzenia odbędzie się spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Małgorzata Sady, kuratorka, tłumaczka, autorka projektów artystycznych, promująca twórczość Themersonów w Polsce i na świecie i związana jest z płockim Festiwalem Themersonów od początku jego istnienia.

„Podczas festiwalu projekcjom filmowym towarzyszyć będą wydarzenia literackie i teatralne, a także muzyczne oraz warsztaty” – podkreśliła Markiewicz. Jak zapowiedziała, na 21 października zaplanowano m.in. spotkanie z Januszem Lachowskim, autorem książki „Anatola Sterna związki z kinematografią” oraz spektakl Zespołu Kreacji Teatralnej POKiS „Wielkości urojone”, nawiązujący do poematu „Europa” Anatola Sterna.

W trakcie tegorocznej edycji Festiwalu Themersonów warsztaty literackie „Themersonowie w obrotowych drzwiach Europy” poprowadzi poeta Maciej Woźniak, natomiast warsztaty plastyczne „Graficzne sztukowanie linorytem” Pracownia Działań Twórczych „Kolor i Forma”.

Jak zapowiada POKiS, w muzycznej odsłonie festiwalu wystąpią zespół Skalpel, „założony w 1998 r. duet Marcina Cichego (Meeting by Chance) i Igora Pudło (Igor Boxx), producentów, poszukiwaczy muzycznych, kojarzonych z jazzem i muzyką elektroniczną”, a także – na zakończenie festiwalu, 22 października – zespół Trupa Trupa, który tworzą Grzegorz Kwiatkowski, Tomek Pawluczuk, Wojtek Juchniewicz i Rafał Wojczal, a o twórczości którego „The Guardian” pisał m.in., iż jest to „połączenie nieoczywistych melodii i tekstów, które penetrują ciemne zakamarki ludzkiego istnienia”.

Stefan Themerson po ukończeniu gimnazjum w Płocku, studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie architekturę na Politechnice Warszawskiej. W 1927 roku zajął się eksperymentami z fotografią i filmem, które rozwijał w latach 30. XX wieku. Powstały wtedy m.in. filmy „Apteka”, „Europa” i „Przygoda człowieka poczciwego”. W 1938 roku wraz z żoną Franciszką wyjechał do Francji, gdzie w 1940 roku wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od 1942 roku, będąc już w Wielkiej Brytanii, współpracował z Ministerstwem Informacji i Dokumentacji RP w Londynie. Powstał wtedy eksperymentalny film antywojenny „Calling Mr. Smith”.

W 1948 roku Themersonowie otworzyli w Londynie oficynę wydawniczą Gaberbochus Press, którą prowadzili do 1979 roku. W latach 1957-59 organizowali tam otwarte spotkania w formule common room, czyli dyskusji i wymiany poglądów artystów oraz naukowców. Stefan jest autorem powieści, opowiadań i esejów. Do wielu jego utworów ilustracje tworzyła Franciszka, która była także autorką scenografii i kostiumów do sztuk teatralnych.

Od 2019 roku POKiS, organizator dorocznego Festiwalu Themersonów, nosi imię obojga artystów.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się