Audycje „Zawsze w kontrze” o Józefie Mackiewiczu do odsłuchania online

Audycje „Zawsze w kontrze” o Józefie Mackiewiczu do odsłuchania online

Audycje „Zawsze w kontrze” o Józefie Mackiewiczu do odsłuchania online

Udostępnij

5 września w Radiowej Dwójce wyemitowano kolejną część cyklu „Zawsze w kontrze” poświęconego Józefowi Mackiewiczowi, który powstał dzięki wsparciu Instytutu Książki. Gościli w niej prof. Maciej Urbanowski i Mariusz Szczygieł. Tej i wcześniejszych audycji z cyklu można posłuchać także w internecie, na stronie internetowej Polskiego Radia

W audycji „Zawsze w kontrze” przybliżona zostaje zarówno biografia Józefa Mackiewicza, jak i wybrane aspekty jego pisarskiej, publicystycznej i dziennikarskiej twórczości. Ostatni odcinek poświęcony był słynnemu zbiorowi reportaży „Bunt rojstów”, który został opublikowany w 1938 roku.

W ostatniej audycji z cyklu gościem Doroty Gacek był prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowiedział o tym fascynującym do dziś zbiorze poświęconym Kresom Wschodnim. – „Mackiewicz pokazuje straszny obraz nędzy i rozpaczy, który kłóci się z sielankowym, wyidealizowanym obrazem Kresów, jaki funkcjonuje często w ówczesnej literaturze i w perspektywie centrum, które nie umie zobaczyć prowincji” – mówił prof. Urbanowski.

Poza Urbanowskim w audycji można usłyszeć także Mariusza Szczygła, który reportaż „Ponary – Baza” na prośbę Hanny Krall włączył do opracowanej przez siebie „Antologii polskiego reportażu XX wieku”.

We wcześniejszych audycjach z cyklu „Zawsze w kontrze” o Mackiewiczu opowiadali także m.in. jego siostrzeniec i pisarz Kazimierz Orłoś, literaturoznawca prof. Włodzimierz Bolecki czy historyk prof. Grzegorz Łukomski.

Cykl audycji „Zawsze w kontrze” wpisuje się w obchody roku Józefa Mackiewicza, który został ustanowiony w 120. rocznicę urodzin pisarza. Audycje z cyklu emitowane są w co drugi poniedziałek o 21:30. Można ich także posłuchać online – są dostępne TUTAJ.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się