Ogólnopolska Izba Księgarń
"Listy z Polski", Jospeh Roth,, Wydawca: Austeria

"Listy z Polski", Jospeh Roth, Wydawca: Austeria

Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza za promocję książki “Listy z Polski” Josepha Rotha

Udostępnij

Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza na promocję pierwszego polskiego wydania "Listów z Polski" w tłumaczeniu Małgorzaty Łukasiewicz. Książkę opublikowało wydawnictwo Austeria.  Z Małgorzatą Łukasiewicz rozmawia Piotr Paziński

Roth znany jest przede wszystkim ze swoich powieści, w których stworzył niepowtarzalny obraz umierającej c.k. monarchii.

Jednak za życia znany był głównie jako przenikliwy dziennikarz i reporter, kronikarz ogarniętej chaosem międzywojennej Europy i rodzącego się faszyzmu. 

Wybrał życie włóczęgi i stał się „patronem ludzi bez adresu”. 

Historia lubi się powtarzać, dlatego powinniśmy dziś czytać Rotha.
                                                                                                             Piotr Paziński „Tygodnik Powszechny”

                  

To pierwsze polskie wydanie prac dziennikarskich Rotha będących owocem jego podróży do Polski, którą odwiedzał wielokrotnie. Powojenna felietonistyka Rotha do rzeczywistości z piętnem rozpadu i głębokich podziałów, uprzedzeń i nienawiści, próbuje wprowadzać ton konstruktywnego działania, zawiązywać nici porozumienia, oddawać głos innemu. Nie sposób jednak nie zauważyć, że życie wprowadza do tych tekstów również ton sceptycyzmu, który z czasem przemieniał się będzie w desperacką rezygnację. (ze wstępu Krzysztofa Czyżewskiego)

Małgorzata Łukasiewicz - tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, krytyczka literacka, eseistka. W jej przekładzie ukazało się około 80 książek z zakresu literatury pięknej i filozofii, między innymi utwory Roberta Walsera, Patricka Süskinda, Hermanna Hessego, W.G. Sebalda, Theodora W. Adorno, Jürgena Habermasa, Friedricha Nietzschego, Hansa-Georga Gadamera, Josefa Rotha, Christine Lavant. Laureatka nagrody „Literatury na Świecie”, nagrody PEN Clubu, nagrody „Zeszytów Literackich” im. Pawła Hertza, nagrody im. Hermanna Hessego, Nagrody Polsko-Niemieckiej, Nagrody im. Kazimierza Wyki. Należy do kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA.

Piotr Paziński - pisarz, filozof, tłumacz, naczelny redaktor "Midrasza”, badacz związany z Uniwersytetem Muri im. Franza Kafki. W 2015 opublikował zbiór esejów pt. „Rzeczywistość poprzecierana”, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia i wyróżniony nagrodą „Literatury na Świecie” im. Andrzeja Siemka.

 

Partnerzy: Uniwersytet Muri im. Franza KafkiWydawnictwo Austeria

 

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/143430216381019/

 

Czas: Wtorek, 19.06.2018, 18:00

Miejsce: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9

Wstęp wolny / po polsku


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się