Bestsellery Empiku 2021 – wśród nominowanych w Książce Żulczyk, de Barbaro i King

Bestsellery Empiku 2021 – wśród nominowanych w Książce Żulczyk, de Barbaro i King

Bestsellery Empiku 2021 – wśród nominowanych w Książce Żulczyk, de Barbaro i King

Udostępnij

Znamy nominowanych do Bestsellerów Empiku, corocznych nagród dla twórców najpopularniejszych książek, muzyki i filmów. W 2021 roku klienci salonów Empik i Empik.com oraz użytkownicy aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music, Empik Bilety i Going. poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów!
 

Najbardziej emocjonujące, wciągające i inspirujące – znamy nominowanych do Bestsellerów Empiku: corocznych nagród dla twórców najpopularniejszych książek, muzyki i filmów. W 2021 roku klienci salonów Empik i Empik.com oraz użytkownicy aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music a także Empik Bilety i Going. poprzez swoje kulturalne wybory i zakupy oddali w plebiscycie blisko 50 milionów głosów!

Ulubionych twórców polskiej publiczności poznamy 15 lutego podczas gali finałowej Bestsellerów Empiku 2021 transmitowanej na antenie TVN oraz streamingowanej w kilku kanałach społecznościowych. W trakcie wydarzenia zostaną również przyznane Literackie, Muzyczne i Filmowe Odkrycia Empiku – wyróżnienia dla artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie kultury, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie Jury. Kto ma szanse na statuetki?

Literackie eksperymenty, udane powroty i boom na rozwój osobisty

W 2021 roku miłośnicy książek z pewnością nie mogli narzekać na brak literackich atrakcji. Nominacje do Bestsellerów Empiku pokazują, że zachwyt wzbudzały eksperymenty ze słowem i konwencją takich pisarzy jak Bernardine Evaristo, Joanna Mokosa-Rykalska czy Jakub Żulczyk. Udane powroty zaliczyli ulubieńcy polskich czytelników i weterani Bestsellerów: Nicholas Sparks, Stephen King, B.A. Paris i Remigiusz Mróz. Nie zmalało też zainteresowanie powieściami historycznymi osadzonymi w realiach II wojny światowej. Na statuetkę szansę mają m.in. „Trzy siostry” laureatki z 2018 roku Heather Morris (tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Marginesy) oraz „Narzeczona nazisty” debiutującej Barbary Wysoczańskiej (Wydawnictwo Filia).
empik_bestsellery_2021_pr_nominacje_ksiazka_literatura_piekna.jpg
Ubiegły rok przyniósł dalszy wzrost zainteresowania książkami wspierającymi rozwój i poradnikami z różnych dziedzin, dlatego Empik włączył do nagród kategorię Rozwój osobisty. Rynek wydawniczy podbiła m.in. „Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie” Natalii de Barbaro (Agora). Sukces tytułu widoczny jest nie tylko w wynikach sprzedaży książki papierowej, lecz także w popularności audiobooka i podcastu autorki w Empik Go. Polscy czytelnicy inspiracji poszukiwali również w takich poradnikach jak „Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko” Robina Sharmy (tłum. Teresa Tomczyńska, Wydawnictwo Kompania Mediowa) czy „Kobiety, które czują za bardzo” Katarzyny Kucewicz (Dom Wydawniczy Rebis).
empik_bestsellery_2021_pr_nominacje_ksiazka_rozwoj_osobisty.jpg
Wiele działo się także w literaturze dziecięcej. Polscy autorzy nie unikali trudnych tematów, a rodzice chętnie sięgali po książki, które pomagały im rozmawiać z dziećmi o emocjach czy relacjach. Wśród piątki najpopularniejszych tytułów roku znalazły się: „Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!” Urszuli Młodnickiej i Agnieszki Waligóry (Sensus), charytatywne „Wszystkie kolory świata” (Agora) czy „Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek” Sylwii Chutnik (Debit). W gronie nominowanych nie zabrakło również najnowszej części ukochanego przez polskich czytelników cyklu Andrzeja Maleszki – „Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór” (Znak Emotikon). Serca najmłodszych podbiła też nowa seria o Kociej Szajce autorstwa Agaty Romaniuk.
W 2021 roku fani audiobooków szczególnie docenili m.in. oryginalne seriale audio Empik Go z gwiazdorską obsadą: „Wilkołaka” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza i „Grę Luizy” według scenariusza Anny Robak-Reczek. W zestawieniach najchętniej słuchanych tytułów w Empik Go coraz częściej gościły podcasty, dlatego od tej edycji Bestsellerów Empiku mają odrębną, dedykowaną im kategorię. Słuchaczy najmocniej wciągały produkcje true crime oraz well-being. Wśród nominowanych znaleźli się m.in.: Marcin Myszka czy Natalia de Barbaro.
empik_bestsellery_2021_pr_nominacje_ksiazka_audiobook.jpg

Artyści, których warto znać

Odkrycia Empiku zostaną przyznane już po raz trzeci. 
 

To wyróżnienia dla zdolnych artystów, którzy w minionym roku szczególnie zaznaczyli swoją obecność w świecie literatury, muzyki i filmu, a ich twórczy fenomen doceniło eksperckie Jury. Łączy ich odważna i oryginalna wizja artystyczna, zmieniająca optykę patrzenia na świat i wyznaczająca możliwe kierunki rozwoju rodzimej kultury. Nagroda przyczynia się do promocji tych twórców oraz poszerzenia grona ich dotychczasowych odbiorców

tłumaczy Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik.

Nominowanych w kategorii Literatura, którzy z wyjątkową wrażliwością opisują współczesny świat, wskazali Dominika Słowik, Witold Szabłowski, Marcin Meller oraz eksperci z Empiku Joanna Marczuk i Marcin Maćkiewicz. Do nagrody nominowani są Łukasz Barys, Maciej Jakubowiak, Dorota Kotas, Mateusz Pakuła i Aleksandra Zbroja.

empik_odkrycia_2021_pr_nominacje_literatura.jpg

Specjalna Nagroda Publiczności

W tym roku po raz pierwszy w historii zostanie wręczona specjalna Nagroda Publiczności. Spośród wszystkich nominowanych w 12 kategoriach internauci wskażą jednego zwycięzcę – bestsellera bestsellerów, czyli najlepszą ich zdaniem kulturalną premierę 2021 roku. Głosowanie w aplikacji mobilnej Empik startuje 1 lutego i potrwa 10 dni.  Warto uzasadnić swój wybór, ponieważ na autorów najciekawszych wypowiedzi czekają trzy podwójne zaproszenia na plan wielkiej produkcji telewizyjnej. Zwycięzcy spędzą ekscytujący dzień w towarzystwie największych gwiazd – od prób do samej gali Bestsellerów Empiku na żywo.

Gala. Nagrody. Kultura. 

Do kogo powędrują statuetki Bestsellerów i Odkryć Empiku 2021, dowiemy się już 15 lutego podczas widowiskowej gali. To będzie porywająca opowieść o sile kultury i twórczego talentu. Transmisja wydarzenia na antenie TVN rozpocznie się o 20:15, natomiast o 19:45 wystartuje streaming online z relacją zza kulis, który będzie można śledzić na kanałach Empiku na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTube oraz na platformie Empik.com i w aplikacji mobilnej Empik. Po raz kolejny Empik szykuje zaskakującą oprawę muzyczną – tym razem we współpracy ze znanym producentem i aranżerem muzycznym Wojtkiem Urbańskim.
Więcej informacji na oficjalnej stronie wydarzenia Empik.com/BestselleryEmpiku.

Bestsellery Empiku to całoroczny plebiscyt kulturalny. Każdy wybór czy zakup w salonach stacjonarnych Empik, w sklepie online Empik.com, w aplikacji Empik Go, serwisach Empik Music, Empik Bilety i Going. to głos oddany na konkretną książkę, audiobook, podcast, film, muzyczny album i utwór oraz wydarzenie live. Skala głosowania sprawia, że od 1999 roku Bestsellery Empiku stanowią wyznacznik najważniejszych zjawisk i trendów rodzimej sceny literackiej, muzycznej i filmowej. To zarazem jedne z najbardziej demokratycznych nagród w sferze kultury i rozrywki – zwyciężają twórcy najchętniej wybieranych w danym roku dzieł. Brane są pod uwagę całoroczne wyniki sprzedaży poszczególnych tytułów – na wszystkich nośnikach (np. w przypadku książek wydania papierowe i e-booki) i w różnych wydaniach (oprawa miękka, twarda, kieszonkowa). Nominacje są wyłaniane wyłącznie z grona pozycji premierowych,wydanych w danym roku kalendarzowym.

BESTSELLERY EMPIKU 2021 – NOMINACJE (kolejność alfabetyczna według tytułów):

KSIĄŻKA

Literatura piękna
Dziewczyna, kobieta, inna, Bernardine Evaristo, tłum. Agata Zano, Wydawnictwo Poznańskie
Informacja zwrotna, Jakub Żulczyk, Świat Książki
Matka siedzi z tyłu. Opowieści z d**y wzięte, Joanna Mokosa-Rykalska, Wielka Litera
Nigdy, Ken Follet, tłum. Janusz Ochab, Albatros
Trzy siostry, Heather Morris, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Marginesy
Literatura popularna
Narzeczona nazisty, Barbara Wysoczańska, Wydawnictwo Filia
Powrót, Nicholas Sparks, tłum. Maria Olejniczak-Skarsgård, Albatros
Później, Stephen King, tłum. Rafał Lisowski, Albatros
Terapeutka, B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Albatros
Wybaczam Ci, Remigiusz Mróz, Czwarta Strona
Rozwój osobisty
Czuła Przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, Agora
Dobrostan. O szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu, Agnieszka Maciąg, Wydawnictwo Otwarte
Klub 5 rano. Szczęśliwy poranek zmienia wszystko, Robin Sharma, tłum. Teresa Tomczyńska, Wydawnictwo Kompania Mediowa
Kobiety, które czują za bardzo, Katarzyna Kucewicz, Dom Wydawniczy Rebis
Napisz i spal, Sharon Jones, tłum. Agata Wróbel, Wydawnictwo Otwarte
Literatura polska dla dzieci
Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór, Andrzej Maleszka, Znak Emotikon
Jesteś prawdziwym przyjacielem, Pinku!, Urszula Młodnicka, Agnieszka Waligóra, Sensus
Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi, Agata Romaniuk, Agora
Opowieści na dobranoc. 100 historii niezwykłych Polek, Sylwia Chutnik, Debit
Wszystkie kolory świata, Opracowanie zbiorowe, Agora
Audiobook
Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro, czyta: Maja Ostaszewska
Gra Luizy - Serial Oryginalny Empik Go według scenariusza Anny Robak-Reczek, w rolach głównych: Aleksandra Linda, Bogusław Linda i Dawid Ogrodnik
Wilkołak - Serial Oryginalny Empik Go i Wydawnictwa Marginesy na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza, w rolach głównych: Aleksandra Popławska, Cezary Pazura, Krzysztof Zalewski i Filip Kosior
Wizjer, Magdalena Witkiewicz, w roli głównej: Maria Dębska
Zabójcza przyjaźń, Alice Feeney, tłum. Agnieszka Walulik, czytają: Diana Giurow i Michał Podsiadło
Podcast
Kryminatorium Empik Go 2, Marcin Myszka
Muzyczka Okuniewskiej, Joanna Okuniewska
Piąte: Nie zabijaj. Droga po kres, Justyna Mazur
W poszukiwaniu pełni, Natalia de Barbaro
Zagadki Kryminalne Empik Go, Karolina Anna

MUZYKA

Rap & hip-hop
Akademia Sztuk Pięknych, Avi x Louis Villain, Moya Label/e-Muzyka/Step Hurt
Młody Matczak, Mata, SBM Label/e-Muzyka
Nic, Sokół, Prosto Label/e-Muzyka
Pułapka na motyle, Sobel, Def Jam Poland/Universal Music Polska
Sezon 3, Ekipa, Ekipa/DonPro, Musicom/e-Muzyka
Pop & rock
30, Adele, Sony Music Entertainment Poland
Irenka, sanah, Magic Records/Universal Music Polska
Męskie Granie 2021, Męskie Granie Orkiestra 2021, Mystic Production/Sony Music Entertainment Poland
Mogło być nic, Kwiat Jabłoni, Agora S.A.
Teatro D'ira. Volume 1, Måneskin, Sony Music Entertainment Poland
Streaming
Ale jazz!, sanah & Vito Bambino
etc. (na disco), sanah
I Ciebie też, bardzo, Męskie Granie Orkiestra 2021
I WANNA BE YOUR SLAVE, Måneskin
Kiss cam (podryw roku), Mata
Live
Bass Astral x Igo - pożegnalna trasa: „Last Dance” (9 miast)
FEST Festival 2021
Mata - koncert na Lotnisku Bemowo
PRO8L3M – trasa: „Art Brut 2” (13 miast)
Young Leosia - Hulanki Tour (8 miast)

FILM

Kino polskie
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy, reż. Jan Holoubek, Kino Świat/AlterDystrybucja
Banksterzy, reż. Marcin Ziębiński, Kino Świat/AlterDystrybucja
Czyściec, reż. Michał Kondrat, Telewizja Polska S.A.
Listy do M. 4, reż. Patrick Yoka, Kino Świat/AlterDystrybucja
Pętla, reż. Patryk Vega, Kino Świat/AlterDystrybucja
Kino familijne
Co w duszy gra, reż. Pete Docter, Galapagos
Luca, reż. Enrico Casarosa, Galapagos
Mulan, reż. Niki Caro, Galapagos
Tajemniczy ogród, reż. Marc Munden, Monolith Films/Dasan
Trolle 2, reż. Walt Dohrn, Filmostrada

ODKRYCIA EMPIKU 2021 – NOMINACJE (kolejność alfabetyczna według twórców):

LITERATURA
Łukasz Barys „Kości, które nosisz w kieszeni”, Cyranka
Maciej Jakubowiak „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata”, Czarne
Dorota Kotas „Cukry”, Cyranka
Mateusz Pakuła „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję”, Nisza
Aleksandra Zbroja „Mireczek. Patoopowieść o moim ojcu”, Agora
MUZYKA
Luna „Caught In The Night”, Universal Music Polska
OCHMAN „Ochman”, Universal Music Polska
Oxford Drama „What's The Deal With Time?”, Oxford Drama/Asfalt Distro
Patrick the Pan „Miło Wszystko”, Agora S.A.
Szczyl „Polska Floryda”, Sony Music Entertainment Poland
FILM
Konrad Aksinowicz „Powrót do tamtych dni”, Kino Świat
Łukasz Grzegorzek „Moje wspaniałe życie”, Gutek Film
Mateusz Rakowicz „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje”, Dystrybucja Mówi Serwis
Łukasz Ronduda/Łukasz Gutt „Wszystkie nasze strachy”, Kino Świat
Aleksandra Terpińska „Inni ludzie", Warner Bros. Entertainment Polska

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się