Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie w 2021

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie w 2021

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego na świecie w 2021

Udostępnij

Świat jest tuż obok, ale mimo wszystko kieruje się trochę innymi zasadami, czy filozofią działania. Bo jak można wytłumaczyć wysokie czytelnictwo w Czechach, mimo iż mają wyższy Vat na książki i książki nie są tam tanie. A w Polsce, gdzie nie spojrzysz, to wszyscy mówią, że czytelnictwo spadło, bo książki są za drogie? A może tu chodzi o coś innego, może to kwestia wychowania i silnego mieszczaństwa, które u nas zostało kompletnie zniszczone.

Europa jawi mi się ostatnio jako przepełniona różnymi ludźmi szalupa, gdzie dochodzą do głosu coraz to inni kapitanowie, ale mimo to dopływa do celu. Nasza kręci się w kółko, halsuje pod wiatr, a nie widać na niej kapitana, podobno steruje nią z lądu. Co to przyniesie, czy "Tratwę" Géricaulta, a może tanią wersję "Titanica"z IKEI, na każdą kieszeń? Ja wolę jednak dzieła epickie, ponadczasowe, ubolewam, że światowy rynek, jak i nasz polski spłycił się  i skomercjalizował w większości do literatury popularnej, kryminałów, thrillerów, fantasy czy wampirologii.

 

Grudzień

 

1. Zakończenie "Gry o tron", jednego z najpopularniejszych seriali w dorobku HBO, wzbudziło mnóstwo kontrowersji. Ponad dwa lata po premierze ostatniego odcinka okazuje się, że nie tylko fani byli rozczarowani. George R.R. Martin, autor literackiego pierwowzoru, także chciałby zupełnie innego finału!

 

2. Abdulrazak Gurnah, tegoroczny laureat literackiej Nagrody Nobla, podczas konferencji prasowej poprzedzającej uroczystość wręczenia nagrody zwrócił uwagę na temat uchodźców. – To, że głównym tematem, którym zajmują się rząd i media, jest obcość uchodźców, a nie ich tragedia, to skutek rasizmu – zwraca uwagę noblista.

 

3. Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina otrzymała nagrodę literacką imienia Josepha Conrada przyznawaną przez Instytut Polski w Kijowie. To bardzo ważne wyróżnienie, symbolizujące solidarność między Ukrainą i Polską - podkreśliła laureatka.

 

Listopad

1. Nie żyje Wilbur Smith, jeden z najchętniej czytanych autorów na świecie. Był nazywany specjalistą od powieści przygodowych. Ważną inspirację dla jego twórczości stanowiła Afryka. Wilbur Smith zmarł w sobotę 13 listopada. Miał 88 lat. W ten sam dzień miał jeszcze pisać i czytać w towarzystwie żony Niso. Brytyjski dziennik przypomina, że książki Smitha sprzedały się w nakładzie ponad 140 mln egzemplarzy. Przyczyna śmierci Wilbura Smitha nie została ujawniona.

 

2. Najnowszy thriller arcymistrza gatunku! Harlan Coben zaskakuje mrocznym antybohaterem. Windsor Horne Lockwood III − ekscentryczny przyjaciel i współpracownik Myrona Bolitara, jednego z najbardziej lubianych bohaterów wykreowanych przez autora. Milioner awanturnik. Pozbawiony skrupułów perfekcjonista. Król życia, który zawsze dostaje to, czego chce. Ktoś taki jak Batman − może z nieco mniejszą ilością gadżetów − za to bardziej pewny siebie, bezczelny i bezkompromisowy. No i znacznie… bogatszy i bardziej stylowy niż Bruce Wayne! Win, jak nazywają go nieliczni przyjaciele, zawsze szuka kłopotów. Lubi przemoc i sam ustala zasady gry. Lub wyrzuca je do kosza.

 

3. Nagroda Goncourtów 2021. Senegalski pisarz Mohamed Mbougar Sarr otrzymał Nagrodę Goncourtów 2021 za powieść „Najbardziej sekretne wspomnienie mężczyzn”. Jest on pierwszym laureatem z Afryki Subsaharyjskiej i najmłodszym zwycięzcą od czasów Patricka Grainville'a w 1976 roku.

 

4. Artiom Chlebnikow został rosyjskim laureatem międzynarodowego konkursu na opowiadanie science-fiction im. Stanisława Lema – poinformował w czwartek ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski na konferencji prasowej. Drugie miejsce w konkursie zajął Władimir Bieriezin, trzecie – Michaił Gajocho. Na konkurs napłynęło ponad 300 prac. Autorzy opowiadań – a najstarszy uczestnik konkursu miał 86 lat - opisali przyszłość, w której trwa podbój kosmosu i postęp naukowo-techniczny. W pracach pojawia się temat osiągnięcia przez ludzi nieśmiertelności fizycznej i pytania o skutki psychologiczne tego stanu.

 

Październik

1. Literacki skandal? Okazuje się, że popularna pisarka... nie istnieje. Nikt nie spodziewał się tego, co się stało, gdy Carmen Mola, hiszpańska pisarka, została wywołana do odbioru prestiżowej nagrody literackiej. Podczas gali, na której był obecny król Hiszpanii, okazało się, że Mola tak naprawdę nie istnieje. Kto więc pisał jej książki?
Odpowiedź zaskoczyła niejednego. Główną bohaterką jej trzech powieści jest detektyw Elena Blanco, kobieta samotna, pasjonatka alkoholu, dobrej zabawy i "seksu w SUV-ach". Książki Moli były nagradzane za jakościowe odzwierciedlenie rzeczywistości, w jakiej żyją obecnie kobiety — co więcej, regionalny oddział Instytutu Kobiet zarekomendował jedną z książek Moli na listę lektur, które mogą "przyczynić się do podniesienia świadomości na temat praw i wolności".

 

2. Literacką Nagrodę Nobla w 2021 roku otrzymał pisarz Abdulrazak Gurnah z Zanzibaru, który przybył do Wielkiej Brytanii jako uchodźca. Tego też dotyczy jego twórczość i sama nagroda: „za bezkompromisową i pełną współczucia analizę skutków kolonializmu i losu uchodźców żyjących w przepaści między kulturami i kontynentami”.
W dorobku ma dziesięć powieści i jeden zbiór opowiadań. Żadna z jego książek nie została dotychczas wydana w polskim przekładzie. Największą popularność jako pisarz zdobył na przełomie wieków. Napisał wtedy swoje najgłośniejsze powieści: „Paradise” („Raj”) z 1994 r., „By the Sea” („Nad morzem”) z 2001 r. oraz „Desertion” („Opuszczenie”) z 2005 r. Za „Paradise” był nawet nominowany do nagrody Bookera, a ponadto w 2016 r. zasiadał w jej jury.

 

3. W szwajcarskiej Lozannie jury Nagrody Fundacji im. Kościelskich wyłoniło kolejnych laureatów - przyznawanego od 1962 roku wyróżnienia. Zostali nimi reporterka i pisarka Małgorzata Rejmer (za rok 2020) oraz poeta Jan Baron (za rok 2021). W uzasadnieniu werdyktu przewodniczący kapituły François Rosset poinformował, że Rejmer otrzymała nagrodę za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”, w uznaniu "wyjątkowej literackiej i faktograficznej wartości tej opowieści, w której ludzkie historie znajdują swój głęboko prawdziwy głos".

 

4. Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią, kiedy to całość imprezy odbyła się wyłącznie wirtualnie, Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem powróciły w fizycznym wydaniu (choć z hybrydowym komponentem, bo część wydarzeń będzie miała miejsce online). Swój udział zarejestrowało 1500 wystawców z 74 krajów (w tym 41 stoisk narodowych), a organizatorzy otrzymali specjalne pozwolenie władz na przyjęcie 25 000 odwiedzających dziennie. Jednak pod określonymi warunkami: wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub ci, którzy okażą negatywny wynik testu nie starszy niż 24 godziny. Targi wprowadziły też zasady, które mają pomóc w zwiększeniu bezpieczeństwa sanitarnego: imienne wejściówki, zwiększenie dystansu społecznego i dodatkowa wentylacja w halach.
Jak podsumował organizator, wzięło w nich udział 73500 uczestników ze 105 krajów. W sumie wystawiło się 2013 firm z 80 krajów. Akredytowano 2500 przedstawicieli mediów z 39 krajów.

 

Wrzesień

1. Ken Follett wraca do powieści szpiegowskiej. Nowa książka Folletta pt. "Nigdy" ukaże się w listopadzie. Według brytyjskich recenzentów to może być wielki powrót twórcy "Igły". Nigdy" (ang. "Never") ukaże się za dwa miesiące w Wielkiej Brytanii i w USA. To powrót po wielu lata Kena Folletta do tematyki szpiegowskiej. "Never" to opowieść o poszukiwaniu składu broni chemicznej zdobytej przez terrorystów. Głównymi bohaterami książki są prezydent USA, oficer CIA oraz jeden z szefów wywiadu chińskiego.

 

2. Joanna Concejo została laureatką prestiżowej francuskiej nagrody ilustratorskiej Grand Prix de l’illustration jeunesse 2021. Polską artystkę uhonorowano za ilustracje do książki „Sénégal” Artura Skriabina wydanej przez Atelier du poisson soluble. Nagroda, w wysokości 3000 euro, zostanie wręczona 23 września, podczas inauguracji Biennale Ilustratorów, które trwa do 3 października.

 

3. Polska na Międzynarodowych Targach Książki i Festiwalu Literackim Svět knihy w Pradze. Przed rokiem Polska miała być gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki i Festiwalu Literackiego Svět knihy w Pradze. Plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Po ponad roku targi i festiwal wracają do kalendarza literackich spotkań. Instytut Książki wraz z Instytutem Polskim w Pradze przygotował program i stoisko narodowe, na którym będzie można spotkać pisarzy, podyskutować, poczytać i kupić książki. Według danych organizatora ubiegłoroczne Międzynarodowe Targi Książki i Festiwal Literacki Svět knihy odwiedziło 35 000 czytelników, zaprezentowało się ok. 1000 pisarzy, ilustratorów, tłumaczy i innych twórców książki.

 

Sierpień

1. Już 3 sierpnia na rynku ukazała się najnowsza książka autora takich bestsellerów jak "Zielona mila" czy "Joyland". Najnowsza powieść Stephena Kinga nosi tytuł "Billy Summers". To świetnie napisane, wartkie, bardzo filmowe i totalnie wciągające dzieło. Tytułowy bohater jest byłym żołnierzem marines, który po zakończeniu służby został płatnym mordercą. Ma swój kodeks honorowy i "eliminuje" tylko tych, których uważa za zło wcielone. Jest znakomity w swoim fachu, na koncie ma 19 przeprowadzonych perfekcyjnie zabójstw, przed nim 20.

 

2. Obchody setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema nie mogły ominąć Wiednia, miasta, w którym w latach osiemdziesiątych pisarz mieszkał i tworzył” – napisano w informacji Instytutu Adama Mickiewicza, współorganizatora zaplanowanych w stolicy Austrii na ostatnie dni lipca koncertów i spektakli. Choreograficzną część Festiwalu Lema w Wiedniu stanowiły dwa spektakle taneczne. Pierwszy – przygotowany przez Karola Tymińskiego z muzyką Wojciecha Blecharza i z wykorzystaniem dzieł Barbary Buczek – został oparty na ostatniej, napisanej w Wiedniu powieści Lema „Fiasko”. Natomiast drugi przygotowała austriacka artystka Malika Fankha, która zaprosiła do współpracy kompozytora Mikołaja Laskowskiego, filmowca Timotheusa Tomicka oraz artystkę Anę Rajcevic.

 

3. W Unii Europejskiej trwa lobbing wydawców, którzy próbują na UE wymusić wprowadzenie przepisów nakładających na Facebooka i Google’a obowiązek płacenia za treści medialne publikowane na prasowych platformach internetowych. Jak donosiła agencja Bloomberg, europejscy wydawcy chcą wprowadzenia przepisów częściowo wzorowanych na projekcie ustawy, która właśnie jest wprowadzana w Australii, a zakładającej płacenie prasie przez Facebooka i Google’a określonych sum za publikowane fragmenty artykułów prasowych.

 

Lipiec

1. Sąd w Nowym Jorku nakazał konfiskatę liczącej ponad 3 tys. lat glinianej tablicy z fragmentem Eposu o Gilgameszu, która została nielegalnie sprzedana założycielom Muzeum Biblii w Waszyngtonie. Tablica prawdopodobnie zostanie zwrócona władzom Iraku, skąd pochodzi. ak podano w komuinikacie Departamemtu Sprawiedliwości , tablica została nielegalnie sprowadzona do USA w 2014 r. przez dom aukcyjny The Auction House oraz sprzedana rodzinie Greenów, właścicielom sieci sklepów z artykułami plastycznymi Hobby Lobby.

2. Według serwisu "Deadline" najsłynniejsza książka brazylijskiego poety i prozaika Paulo Coelho, czyli "Alchemik", w końcu doczeka się wersji filmowej. Pierwsze ujęcia mają zostać nakręcone tej jesieni w Maroku. Jednym z producentów jest Will Smith. "Alchemik" opowiada o młodym andaluzyjskim pasterzu Santiago, wyruszającym po skarb, który może zmienić jego życie. Książka sprzedała się w ponad 100 mln egzemplarzy i przetłumaczona została na 56 języków, co zostało odnotowane w księdze rekordów Guinnessa.

 

3. Opublikowany w języku angielskim dwutomowy katalog inkunabułów Biblioteki Narodowej (Catalogue of Incunabula in the National Library of Poland) otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie A' Design Award & Competition oraz wyróżnienie w konkursie Polish Graphic Design Awards. Autorką projektu graficznego jest Aleksandra Toborowicz.

 

4. Minister stanu ds. kultury Niemiec Monika Grütters po raz siódmy przyznała nagrody 118 najlepszym niezależnym księgarniom niemieckim (des Deutschen Buchhandlungspreises). Pula nagród finansowych wyniosła 850 tys. euro. Monika Grütters zapowiedziała również, że przeznaczy 10 mln euro na nową nagrodę uznania dla księgarń. Wnioski będzie można składać od września.Trzy księgarnie odebrały z rąk minister “pieczęcie jakości” i czeki po 25 tys. euro. Uhonorowano: Buchhandlung Mahr, Langenau (Badenia-Wirtembergia), andere buchhandlung, Rostock (Meklemburgia-Pomorze Przednie) i Müller & Böhm, Düsseldorf (Nadrenia Północna-Westfalia)

 

5. Komisja Europejska ogłosiła nowe działanie przygotowawcze: Writing European, z budżetem w wysokości 3 mln EUR. Celem działania Writing European jest wzmocnienie europejskiego sektora audiowizualnego w zakresie tworzenia i pisania seriali fabularnych wysokiej jakości, które przyciągną szeroką widownię.

 

6. W lipcu informowaliśmy, że Ministerstwo kultury Czech chce negocjować zakup wystawionego na sprzedaż domu letniskowego w Kersku, który należał do wybitnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Informację podała do publicznej wiadomości rzeczniczka resortu Michaela Lagronova. Czeskie ministerstwo kultury i samorząd Środkowych Czech podpisały w w październiku memorandum w sprawie stworzenia w dawnym domku letniskowym Bohumila Hrabala w Kersku muzeum pisarza. Chata Hrabala może zostać odkupiona od właściciela w listopadzie.

 

7. Jesienią w Ołomuńcu po raz kolejny słyszeliśmy najciekawsze głosy współczesnej poezji środkowoeuropejskiej. Kapituła Nagrody Václava Buriana, Muzeum Sztuki w Ołomuńcu/Triennale SEFO oraz Czeskie Radio Ołomuniec zorganizowały szóstą edycję Nagrody Václava Buriana w Ołomuńcu. Pollack z Nagrodą Václava Buriana za „wkład w dialog środkowoeuropejski w dziedzinie kultury , Siwczyk z nominacją.

 

Czerwiec

1. David Diop został uhonorowany Międzynarodowym Bookerem 2021. To pierwszy Francuz w|historii, który został wyróżniony nagrodą. Doceniono jego książkę "At Night All Blood is Black", która wkrótce pojawi się w Polsce - "W nocy każda krew jest czarna" wyda wydawnictwo Cyranka. To najważniejsza nagroda literacka - obok Nagrody Nobla - w świecie anglojęzycznym. Przypominamy, że prestiżową Międzynarodową Nagrodę Bookera odebrała w 2018 r. Olga Tokarczuk za powieść "Bieguni". W tym roku żaden polski autor nie trafił do grona finalistów.

 

2. "Polonia in Bologna” zapraszała na wydarzenia online w ramach Bologna Children's Book Fair 2021. Rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii. Ze względu na sytuację epidemiczną organizatorzy imprezy postanowili przygotować dla wystawców jedynie przestrzeń wirtualną.

 

3. Dwie międzynarodowe nagrody dla książki "The Polish Table"/"Mesa polaca. Książka "The Polish Table"/"Mesa polaca" zdobyła pierwsze miejsce w kategorii Food Tourism (Turystyka kulinarna) i drugie miejsce w kategorii Embassy books (Dyplomacja kulinarna) w konkursie Gourmand World Cookbook Awards

 

4. Kulturalne lato w Wiedniu 2021 – sześć tygodni dla kultury. Podczas festiwalu „Kulturalne lato 2021” cały Wiedeń stał się sceną - z programem tak różnorodnym jak samo miasto. Po długich miesiącach ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa wiedeńczycy mogli się cieszyć na różnorodny program kulturalny od 3 lipca do 15 sierpnia 2021 r. I to za darmo, na terenie całego miasta!

 

5. Emmanuel Carrère został uhonorowany Nagrodą Księżnej Asturii. Francuski pisarz i intelektualista został doceniony za „dzieło bardzo osobiste tworzące nową przestrzeń ekspresji, w której zaciera się granica między rzeczywistością a fikcją”.

 

6. Międzynarodowe Targi Książki w Londynie odbywały się co roku tradycyjnie wiosną. W roku 2020 były pierwszą z serii odwołanych z powodu pandemii imprez, tegoroczną edycję najpierw przesunięto na przełom czerwca i lipca, a ostatecznie zastąpiono ją nowym formatem wirtualnym. Wydarzenie pod nazwą The Online Book Fair rozpoczęło 28 czerwca, w poniedziałek i trwało do 1 lipca. Wzięło w nim udział 70 wystawców, w tym Rosja, Kanada czy Chiny. Organizatorzy zaplanowali także kilkadziesiąt seminariów – paneli dyskusyjnych, spotkań i prezentacji.

 

 

Maj

1. 233 strony ma nieopublikowana nigdy powieść Johna Steinbecka. To kryminał o wilkołaku, odnaleziony w archiwum pisarza. Kwestia jej wydania pozostaje nierozwiązana - wciąż toczy się spór o prawa do spuścizny pisarza. Steinbeck potrzebował szybko zarobionych pieniędzy. W 1930 r. usiadł do biurka na dwa tygodnie i w ekspresowym tempie napisał kryminał o wilkołaku.

 

2. Okazuje się, że zmarły w 2020 r. John le Carré zdążył dokończyć swoją ostatnią powieść. Dzieło ma nosić tytuł "Silverview" i zadebiutować na brytyjskim rynku jesienią. Już teraz spadkobiercy słynnego pisarza przekonują, że powieść jest "pełna napięcia". Będzie 26. z kolei wydaną powieścią Johna le Carré'ego (własc. Davida Johna Moore'a Cornwella) i, zarazem, ostatnią. Odnalazły ją dzieci pisarza, które katalogują jego archiwum. Bohaterem ostatniej książki pisarza będzie Julian Lawndsley, który decyduje się na zwrot w życiu: porzuca karierę w mieście i przenosi się nad morze, by tam prowadzić księgarnię. Mijają miesiące, a jego spokój nagle zostaje zakłócony. Po wizycie polskiego imigranta, na niewielkiej księgarni Juliana skupia się uwaga służb wywiadowczych...

 

3. Powieść o prześladowaniach Żydów w nazistowskich Niemczech trafiła na listę brytyjskich bestsellerów. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że książka została zapomniana 80 lat wcześniej i trafiła z powrotem w obieg dzięki opowieści siostrzenicy autora. Ulrich Alexander Boschwitz był Żydem, który próbował uciec przed nazistowską tyranią. Podobną drogę przebywa bohater jego powieści "Pasażer", napisanej po doświadczeniach autora związanych z pogromami Żydów w latach 30., a zwłaszcza podczas niesławnej nocy kryształowej, która dała obywatelom III Rzeszy jawne przyzwolenie na prześladowanie ludności żydowskiej.

 

4. Biografię Rotha wyda Skyhorse - ten sam wydawca, który na swoim koncie ma m.in. książkę Woody'ego Allena. Zamieszanie wokół pozycji wywołane jest oskarżeniami o przemoc seksualną wobec jej autora - Blake'a Baileya. Z tego powodu wcześniejsze wydawnictwo zrezygnowało z publikacji. Publikacja książki "Philip Roth: The Biography" Blake'a Baileya została wstrzymana u poprzedniego wydawcy po tym, jak jej autor został oskarżony o przemoc seksualną.

 

5. Minister stanu ds. kultury Monika Grütters po raz kolejny wsparła Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie dotacją, która ma przynieść bezpośrednie korzyści wystawcom. „Dzięki dodatkowym funduszom z programu rządu federalnego Niemiec Neustart Kultur wystawcy nie odczują niepewności finansowej w wyniku skutków pandemii” – informują w komunikacie Targi Książki we Frankfurcie.

 

6. Nagroda Literacka UE przyznana. 19 maja poznaliśmy 13 laureatów Nagrody Literackiej Unii Europejskiej – European Union Prize for Literature 2021. W tym roku Literacka Nagroda Unii Europejskiej trafia do pisarzy z Albanii, Armenii, Bułgarii, Czech, Islandii, Łotwy, Malty, Mołdawii, Holandii, Portugalii, Serbii, Słowenii, Szwecji i Tunezji. Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie literatury jest wyróżnieniem przeznaczonym dla twórców beletrystyki z całej Europy. Przyznawana jest w trzyletnich cyklach obejmujących 41 krajów uczestniczących w programie Kreatywna Europa.

 

7. W tym roku targi książki w Lipsku nie odbyły się w tradycyjnej formule stacjonarnej. Instytut Książki wspólnie z lipską filią Instytutu Polskiego w Berlinie oraz niemieckimi wydawcami przygotował jednak cztery wydarzenia online w ramach festiwalu „Leipzig liest extra”. Wszystkie spotkania odbyły się online. Dokładne godziny i linki były dostępne w programie festiwalu na tej stronie  w kanałach komunikacji Instytutu Książki oraz Instytutu Polskiego w Berlinie.

 

Kwiecień

1.Emerytowany obecnie nauczyciel z południa Włoch przez 60 lat codziennie pisał powieść - i to prawdopodobnie jedną z najdłuższych, jakie w ogóle opublikowano. Saga "Iveonte" ma osiem tomów i 480 rozdziałów. Opisał w niej 1,3 tys. postaci i 356 miejsc. Luigi Orabona, mieszkający w Apulii jako 18-latek postanowił w 1961 r. zacząć pisać powieść, którą można zakwalifikować jako gatunek fantasy - pełną mitów i niezwykłych postaci. To połączenie wątków batalistycznych, przygodowych, teologicznych i filozoficznych, a także astronomii i przyrody.

 

2. Analitycy Picodi.com podliczyli, ile czasu zająłby maraton czytania najlepiej sprzedających się książek wszech czasów. Przeczytanie pięciu książek o świecie z "Gry o tron" George'a R. R. Martina zajmie nam blisko 100 godz. 1/3 mniej czasu poświęcimy na nadrobienie wszystkich siedmiu tomów o Harrym Potterze. Zaś 34,5 godz. zajmie nam lektura czterech odsłon świata z Isabellą Swan i Edwardem Cullenem z serii "Zmierzch" Stephenie Meyer. W rankingu znalazły się tytuły sprzedane w liczbie powyżej 30 mln egzemplarzy na całym świecie. Czas czytania zaś obliczono przy założeniu, że przeciętna szybkość czytania w języku polskim wynosi 200 słów na minutę.


3. Polskie i zagraniczne media obiegła historia tajemniczego "laguna", który miał zagrażać życiu mieszkańców krakowskiej Nowej Huty. Okazało się, że za stwora pozował croissant zawieszony na drzewie. Opowieść ze zwrotem akcji dotarła do króla horroru, Stephena Kinga oraz filmowego Luke'a Skywalkera, czyli Marka Hamilla. Obydwaj odnieśli się do niej w mediach społecznościowych


4. Jeden z około 100 zachowanych egzemplarzy komiksu z 1938 r., w którym po raz pierwszy pojawiła się postać Supermana, został sprzedany podczas licytacji na platformie ComicConnect za 3,25 mln dol., czyli około 12,5 mln zł. To najcenniejszy komiks świata - informuje BBC. Zeszyt opowiadający historię przybycia Supermana z planety Krypton na Ziemię uważany jest za początek gatunku opowieści o superbohaterach" - powiedział współwłaściciel platformy aukcyjnej, Vincent Zurzolo

 

5. Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w 2021 roku jest Amerykańska Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (USBBY).

 

6. Covidowy rok 2020 pokazał, że rynek książki na świecie dobrze sobie radził. Głównie dlatego, że książka jest funkcjonalna jak łyżka (Umberto Eco), solidna jak skała (Stefano Mauri), a spora część ludzi, i to na całym świecie, zamknęła się w domach i czytała więcej książek. Doniesienia z rynków w USA czy Wielkiej Brytanii są więcej niż optymistyczne. Rok 2020 był najlepszym rokiem w ostatniej dekadzie!

 

Marzec

1. Decyzję o wycofaniu powieści ze sprzedaży - co może być zaskakujące - podjęli spadkobiercy Dra Seussa. Powód? "Zły i krzywdzący sposób przedstawiania ludzi" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu Dr. Seuss Enterprices. Decyzja ta została poprzedzona wnikliwymi konsultacjami z ekspertami i nauczycielami. Na razie dotyczy sześciu tytułów.

 

2. "Freed" - czyli ostatnia książka o losach Christiana Greya i Anastasii Steele - trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. Jak poinformowała w mediach społecznościowych autorka, E.L. James, ma to się wydarzyć w czerwcu. Premiera odbędzie się w Wielkiej Brytanii i USA. Nie znamy szczegółów polskiego wydania. To będzie szósta już książka o Greyu i Steele. Pierwsze dwie części - "Pięćdziesiąt twarzy Greya" i "Ciemniejsza strona Greya" - pojawiły się w Polsce w 2012 r., rok później - "Nowe oblicze Greya".

 

3. Brytyjski pisarz Ken Follet przekazał 148 tys. euro z honorarium za książkę „Notre Dame” napisaną w hołdzie dla zniszczonej w pożarze katedry Notre-Dame w Paryżu na odnowę katedry pod wezwaniem św. Samsona w Bretanii. „Notre-Dame ma ogromne znaczenie dla każdego wykształconego człowieka na świecie” - uważa Follet, znany m.in. z powieści sensacyjnych oraz serii powieści Kingsbridge.

 

4. Aż 81 proc. Hiszpanów, którzy w 2020 r. sięgnęli po książkę twierdzi, że czytanie pomogło im lepiej radzić sobie z sytuacją związaną z pandemią koronawirusa. Tak wynika z raportu, który opublikowała Federacja Gildii Hiszpańskich Wydawców. – Jest to kolejny dowód na to, że książki mają niesamowity potencjał. T

 

Luty

1. Galia Oz, córka zmarłego w 2018 r. Amosa Oza, oskarżyła ojca o znęcanie się fizyczne i psychiczne. Wdowa po pisarzu i pozostała dwójka jego dzieci nie zgadzają się z oświadczeniem Galii i przekonują, że zapamiętali ojca jako innego człowieka - podają "Wysokie Obcasy". W swojej autobiografii "Something Disguised as Love" Galia Oz pisze, że ojciec karał ją za "bycie sobą". Pisarz miał wyrzucać córkę z domu i nazywać śmieciem. Według Galii, ojciec "seryjnie" się nad nią znęcał. Amos Oz zmarł w 2018 r. po chorobie nowotworowej.

 

2. Ogromny współczesny księgozbiór i archiwum zmarłego w 2016 r. Umberto Eco został przekazany na 90 lat uniwersytetowi w Bolonii, gdzie pracował, a cenna kolekcja starodruków trafi do biblioteki Braidense w Mediolanie - zdecydował włoski Trybunał Rozrachunkowy. Na mocy tej decyzji, po batalii sądowej i apelacji złożonej przez rodzinę przeciwko ministerialnemu zapisowi o niepodzielności zbiorów, podzielono je między Mediolan, gdzie semiolog i pisarz mieszkał niedaleko biblioteki Braidense, a jego Alma Mater w Bolonii.

 

3. Ta iście hollywoodzka historia rozpoczęła się na pokładzie samolotu, w trakcie nocnych lotów. Wchodząca w skład załogi stewardesa, w przerwach pomiędzy swoimi zadaniami, rozpoczęła pisanie książki, której treść notowała na papierowych serwetkach oraz na iPad-zie. W ten sposób 36-letnia T. J. Newman napisała swoją pierwszą powieść zatytułowaną "Falling". Teraz o prawa do jej zekranizowania biją się największe wytwórnie filmowe i serwisy streamingowe na świecie.

 

Styczeń

 

1. Duży wzrost sprzedaży książek w Stanach Zjednoczonych. W 2020 roku sprzedaż drukowanych książek w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 8,2 proc., do 751 mln egzemplarzy – poinformowała firma badawcza NPD BookScan.To najlepszy rok od 2010 roku. Największy wzrost odnotowano w literaturze faktu dla dorosłych, a także w beletrystyce dla nastolatków.

 

źródło: www.kultura.onet.pl, www.ksiazki.onet.pl, www.ksiazka.net.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się