Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce w 2021

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce w 2021

Najważniejsze wydarzenia rynku wydawniczo-księgarskiego w Polsce w 2021

Udostępnij

Jak co roku dokonuję podsumowania minionego roku jeśli chodzi o wydarzenia związane z rynkiem wydawniczo-księgarskim. Kolejny rok z Covidem, kolejny trudny czas dla księgarzy, wydawców i autorów. Sam fakt, iż upadło 500 księgarni, tylko w minionym roku, to jest informacja bez precedensu. Wiele imprez odwołano, przesunięto w czasie terminy wielu imprez targowych. Ale w to miejsce weszły wydarzenia wirtualne.

Ponad dwa lata z Covidem oswoiły nas z tą myślą, że nie spotkamy się twarzą w twarz z żywym autorem. W 2021 roku poluzowano obostrzenia, mimo to na wielu festiwalach ograniczano liczbę publiczności. Rynek książki poniósł straty nie do odrobienia; mniej tytułów wydanych, mniej promocji i spotkań.
Można tylko polegać na czytelnikach, głodnych nowości. Szkoda, że media; telewizja, radio, prasa  nie włączyły się szerzej w reklamę w swoich programach, czy na łamach książkowych nowości. Same porady dotyczące odżywania, ubioru, zakupów nie zastąpią głodu wiedzy, która drzemie w młodych ludziach. Trzeba tylko wskazać im właściwą ścieżkę, nauczyć szukać, tego, co warte polecania!


Grudzień

1. Trzynastego grudnia w cieniu 40 – lecia wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, prawie bezgłośnie obchodziliśmy inne święto: Dzień Księgarza. Mało dziś pisze się o księgarskim świecie i księgarskim święcie. Lokalne księgarnie muszą ustąpić miejsca gigantom: często jest tak że książkę kupimy w dyskoncie z sympatycznym owadem w logo, pomiędzy schabowym, kapustą i grochem. Księgarzem może być każdy, zwykle dziś sprzedawca siedzi pochowany za ekranem monitora i klika myszką szukając tytułu. Rzadko podchodzi się do czytelników, zagaja rozmowę o czytelnicze gusta. Fakt, powie ktoś, Covid ubrał nas w maski, ale tą drugą własną trzeba zdjąć samemu z twarzy. Albo zmienić zawód!

 

2. GF (Internet Governance Forum/Światowe Forum Zarządzania Internetem) to międzynarodowe spotkanie z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych, umożliwiające globalną dyskusję o rozwoju Internetu. Polska po raz pierwszy była gospodarzem organizowanego przez ONZ Szczytu Cyfrowego - Forum Zarządzania Internetem. Wydarzenie, którego organizatorem jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, miało miejsce w dniach 6-10 grudnia 2021 roku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
W Światowym Forum Zarządzania Internetem 2021 udział wzięli ustawodawcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele świata nauki i organizacji pozarządowych. Kilka tysięcy osób z całego globu dyskutowałp o możliwościach i wyzwaniach stawianych przez internet, a także sposobach pełnego wykorzystania jego potencjału.

3. Sejm uchwalił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego, jest to związane z dwusetną rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. W uchwale czytamy, że jest to "duchowy depozyt, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele".

4. W Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której ogłoszono laureatów kolejnej, jedenastej odsłony Rankingu Bibliotek. Przedstawiciele samorządów i bibliotek z pierwszej dziesiątki w Polsce oraz liderzy każdego z województw odebrali pamiątkowe dyplomy. Liderem tegorocznego zestawienia jest Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance, która awansowała z miejsca szóstego. Druga pozycje zajęła placówka w Barcinie, rok temu była trzecia. Na podium znalazła się również Biblioteka w Biesiekierzu, która awansowała o sześć miejsc.

 

5. Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2021 oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021 wręczone! Ogłoszenie zwycięzców miało miejsce wieczorem 2 grudnia w ramach 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek. Najlepszą edytorsko książkę dla dorosłych wydało w tym roku Muzeum Narodowe we Wrocławiu, natomiast najpiękniejszą książkę dla młodszych czytelników Wydawnictwo Agora dla dzieci. Pióro Fredy trafiło do Muzeum Narodowego we Wrocławiu za książkę „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu" autorstwa Barbary Banaś, z projektem graficznym Joanny Jopkiewicz.

6. Dzięki konsekwentnym staraniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Finansów pojawiła się realna szansa na wprowadzenie stawki VAT 0 % na książki i czasopisma oraz utrzymania obniżonej stawki VAT na dzieła sztuki. I to już od połowy 2022 roku!

 

7. Dyskusyjne Kluby Książki. Od momentu ich zainicjowania mija 15 lat, program wciąż rozwija się dynamicznie, a w jego ramach regularnie w całym kraju rzesze czytelników spotykają się, aby dyskutować o literaturze. Dyskusyjne Kluby Książki mają charakter inkluzywny. Programowi przyświeca założenie, że potrzebne są miejsca, w których można swobodnie rozmawiać o wspólnie czytanych książkach, oraz że nie trzeba być specjalistą (np. filologiem, krytykiem literackim czy bibliotekarzem), by czerpać przyjemność z tych rozmów. Dlatego też klubowicze DKK należą do wszystkich grup wiekowych i społecznych, mieszkają zarówno w wielkich miastach, jak i małych wsiach. Obecnie w całej Polsce działa 1756 Dyskusyjnych Klubów Książki (596 klubów dla dzieci i młodzieży oraz 1160 klubów dla dorosłych), które skupiają niemal 19000 stałych członków. Do momentu wybuchu pandemii rocznie odbywało się ponad 14500 spotkań klubowych oraz ponad 900 spotkań autorskich.

 

8. Gdańsk. Przy czterech filiach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (WiMBP) w Gdańsku zaczęły działać książkomaty, w których przez całą dobę samoobsługowo można zarówno książki odebrać, jak i zwrócić. Podobne książkomaty stanęły we wrześniu w kilku punktach Poznania.

 

Listopad

1. Książka "Błoto słodsze niż miód" Małgorzaty Rejmer została wydana w USA na początku listopada. Szybko została dostrzeżona przez tamtejszych krytyków i wyróżniona przez prestiżowy amerykański magazyn "Kirkus Review". Reportaż o Albanii znalazł się wśród 10 najlepszych książek non-fiction wydanych w tym roku w Stanach Zjednoczonych.

 

2. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zapraszali 24 listopada bibliotekarki i bibliotekarzy do udziału w XII Kongresie Bibliotek, który odbył się online, pod hasłem „Na zdrowie!”.

3. Sejm ustanowił 2022 Rokiem Józefa Mackiewicza. Sejm, uznając wielkość dorobku Józefa Mackiewicza, m.in. wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi, ustanowił rok2022 - Rokiem Józefa Mackiewicza.

4. Wirtualne Targi Książki Empiku umacniają swoją pozycję na rynku po czwartej edycji. 1,2 mln uczestników wydarzeń, ponad 795 tys. odwiedzających wirtualne stoiska, 373 tys. zakupionych książek – to bilans zakończonej właśnie 4. edycji Wirtualnych Targów Książki Empiku, największego obecnie literackiego wydarzenia w polskim internecie.


5. Tegoroczna edycja Targów Książki Historycznej odbyła się w dniach 25-28 listopada 2021 r. w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie. Swoją ofertę prezentowało blisko 120 wydawnictw. W Trakcie otwarcia TKH jak co roku odbyło się wręczenie Nagrody KLIO dla autorów najlepszych książek historycznych i ich wydawców.
 Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Tomasz Kurpierz za „Henryka Sławika 1894-1944. Biografię socjalisty” oraz Krzysztof Mordyński za „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952” znaleźli się wśród laureatów KLIO – konkursu na najlepszą książkę historyczną roku. W ciągu czterech dni Targi odwiedziło ponad 10 000 osób.Organizatorem Targów jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. 

 

6. Ponad 43 mln zł trafi do bibliotek w ramach Priorytetu 2 „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a niemal 3 mln zł trafiło już do 106 księgarni w ramach „Certyfikatu dla małych księgarni” – poinformował w czwartek wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

 

Październik

 

1. Ile przeciętnie wydał każdy Polak na zakup książek i innych wydawnictw? Niezbyt wiele, choć więcej niż w roku poprzedzającym badanie Głównego Urzędu Statystycznego. Przeciętny Polak wydał w 2020 r. na książki nieco ponad 25 zł. Dodajmy, że ta kwota nie obejmuje podręczników ani innych publikacji przeznaczonych do nauki. Wydaje się, że to bardzo mało, ale i tak to wzrost o 1,44 zł w porównaniu do poprzedniego roku.


2. Czytelnictwo w Polsce. 30 proc. nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Zdecydowana większość Polaków (62 proc.) deklaruje, że lubi czytać książki - wynika z nowego sondażu CBOS. Czytaniem znacznie bardziej zainteresowane są kobiety: 72 proc. z nich przyznaje, że lubi czytać, podobne deklaracje składa 50 proc. mężczyzn.

 

3. Polska noblistka Olga Tokarczuk odebrała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dzień później odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której pisarka otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 


4.
Olga Tokarczuk i Wydawnictwo Literackie zareagowali na akcję #OdeślijOldzeKsiążkę, wystawiając zniszczone publikacje noblistki na sprzedaż w sieci. Na uruchomionych aukcjach ceny za książki przekroczyły 1 tys. zł. Niektóre z nich z powodu dużej ilości zniszczeń, jak podkreślali inicjatorzy aukcji, nie nadają się do czytania.

 

5. Nike 2021 przyznana! Laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike został Zbigniew Rokita za "Kajś". To podwójny zwycięzca, zdobył bowiem również Nike czytelników i czytelniczek. Jubileuszowa 25. uroczystość odbyła się w niedzielny wieczór, tradycyjnie w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

 

6. Tegoroczne Targi Książki w Krakowie odbyły się 14-17.10 w EXPO Kraków. W tym roku na uczestników oprócz regałów pełnych książek, czekał bardzo ciekawy program towarzyszący, m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy i liczne debaty oraz dyskusje, a wszystko to w dwóch przestrzeniach: stacjonarnej i wirtualnej.

7. Już 9 października VII edycja ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek – tym razem pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Udział w akcji wziąć mogły wszystkie biblioteki: szkolne, publiczne, pedagogiczne, wyższych uczelni, parafialne, klasztorne, muzealne, wojskowe, szpitalne, więzienne, społeczne, instytutów naukowych, rozmaitych instytucji i organizacji.

 

8. 7. VIII edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci odbyła się pod hasłem: Palce lizać! Na początku października wydarzenie gościło w Gdańsku (5-9 października), a w grudniu – w Krakowie (1-5 grudnia).

 

9. Na Uniwersytecie Wrocławskim rozpoczął się VII Światowy Kongres Polonistów. „Archiwa i współczesność”, to temat przewodni rozpoczynającego się w środę na Uniwersytecie Wrocławskim VII Światowego Kongresu Polonistów. W organizowanym on-line kongresie wezmą udział badacze, tłumacze i lektorzy języka polskiego ze wszystkich poza Australią zamieszkałych kontynentów.

 

Wrzesień

1. Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

 

2. W sobotę 4 września po raz dziesiąty pod patronatem pary Prezydenckiej odbyło się Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej odsłony akcji stanowiła "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. Na zakończenie prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podziękowali uczestnikom i aktorom, a prezydent ogłosił, że za rok lekturą będą „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

 

3. „Widziałem przyszłość” (I’ve seen the future) – pod takim hasłem odbyły się krakowskie obchody Roku Lema 2021. W programie znalazły się dziesiątki wydarzeń artystycznych. Główne punkty jubileuszu zorganizowano w połowie września. Dziesiątki wydarzeń i projektów artystycznych uświetniły obchody Roku Lema w Polsce i na świecie. Podczas specjalnej konferencji zorganizowanej przez KBF i Instytut Adama Mickiewicza zaprezentowano program Roku Lema, a także krakowski program dofinansowania działań kulturalnych związanych z twórczością pisarza i projekty wydawnicze o tematyce lemowskiej. Pora zapiąć pasy!

 

4. 5. Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki – w wersji plenerowej – odbyła się w dniach 9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targom od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Targom patronowały: serwis Rynek-ksiazki.pl, “Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, “Biblioteka Analiz” i “Kwartalnik Literacki Wyspa”.

 

5. Od 12 do 18 września odbywał się Warszawski Tydzień Księgarń i Antykwariatów. Za jego realizację odpowiadał Staromiejski Dom Kultury we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawa. Kuratorkami Tygodnia były Justyna Czechowska i Anna Karczewska. W programie m.in. literacki open mic na Placy Defilad, gdzie mieszkanki i mieszkańcy miasta mogli przeczytać fragmenty ulubionych książek, spotkania z laureatkami i laureatami Nagrody Literackiej Miasta Warszawa, spotkania i czytania autorskie w księgarniach, koncert i literacka potańcówka w Barze Studio, gra miejska, konkursy i wiele innych atrakcji.

 

6. Jesienią na peryferyjnych osiedlach Poznania staną książkomaty. Urządzenia te pozwolą poszerzyć ofertę kulturalną w rejonach, które mają ograniczony dostęp do miejskich bibliotek.

 

7. Budowa centrum literackiego inspirowanego twórczością Lema. Przestrzeń łącząca trzy dzielnice i miłośników literatury w każdym wieku – tak wyglądać ma krakowskie Centrum Literatury i Języka Planeta Lem. Według założeń Planeta Lem ma być pierwszym w kraju wielofunkcyjnym centrum literackim – znajdzie ono swoje miejsce na krakowskim Zabłociu przy ul. Na Zjeździe 8 – nad Wisłą, w pobliżu wielu instytucji kultury i muzeów. Składać się będzie na niego zrewitalizowany budynek dawnego składu solnego z 1787 r., a także nowy obiekt we wschodniej części terenu inwestycji i ogród.

 

8. Święto Dobrego Słowa i Książki! Tysiące odwiedzających, dziesiątki spotkań czytelników z ulubionymi autorami oraz powrót gali Nagrody SWK FENIKS. W Warszawie odbyły się 26. Targi Wydawców Katolickich. Blisko 100 wystawców, kilka tysięcy prezentowanych tytułów, kilkadziesiąt godzin wydarzeń w programie towarzyszącym, wielotysięczna publiczność czytelnicza, która przewinęła się przez Arkady Kubickiego na stołecznym Zamku Królewskim. Tak prezentuje się liczbowe podsumowanie tegorocznej edycji najważniejszego w Polsce wydarzenia wystawienniczego dedykowanego książce religijnej. Ale Targi to przede wszystkim spotkania między ludźmi, szansa na interakcję i wymianę myśli.

 

9. 30 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji Instytut Książki chciałby życzyć wszystkim tłumaczom wspaniałych wyzwań i jak najwięcej radości z każdej przetłumaczonej strony. To dzięki Waszej pracy rozwijają się literatura i język, to także dzięki Wam polska literatura ma szansę zyskać popularność na całym świecie. Instytut Książki od lat wspiera tłumaczy. Dzięki Programowi Translatorskiemu ©Poland w ciągu ostatnich lat ukazało się za granicą ponad 2300 polskich książek – od klasyki, przez literaturę gatunkową, książki dla dzieci, po najciekawsze pozycje z polskiej literatury pięknej, eseju czy biografii.

 

Sierpień

1. "Pora gniewu". Niedokończone dzieło K. K. Baczyńskiego przez 80 lat przeleżało w bibliotece. W dniu 77. rocznicy Powstania Warszawskiego miała miejsce niezwykła premiera. Radio Dla Ciebie podjęło się realizacji radiowej adaptacji jedynego, niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Słuchowisko "Pora gniewu" zostało wyemitowane 1 sierpnia o godz. 17:05. W głównych rolach Danuta Stenka i Piotr Fronczewski. Niezatytułowany przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego utwór dramatyczny powstawał od 1942 r. i zachował się w rękopisie w zbiorach Biblioteki Narodowej.

 

2. Nagroda Literacka Gdynia 2021: wyniki, zwycięzcy:
- w kategorii eseistyka nagrodzono Joannę Krakowską za esej "Odmieńcza rewolucja. Performans na cudzej ziemi".
- w kategorii poezja uhonorowano Natalię Malek za tomik pt. "Karapaks".
- W kategorii proza laur przypadł Waldemarowi Bawołkowi za powieść "Pomarli".
- w kategorii translatorskiej nagrodę otrzymała Magda Heydel, która dokonała przekładu z języka angielskiego "Opowiadań" Katherine Mansfield, jednej z najwybitniejszych pisarek XX w.

3. Wojciech Siudmak - niezwykły album pt. Chopin. Na 76 Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju Dom Wydawniczy REBIS przygotował specjalny kolekcjonerski album pt. Chopin. Opracowanie graficzne stworzył do niego Wojciech Siudmak. Motywem przewodnim albumu są nokturny, a on sam trafi 10 sierpnia do dystrybucji.

 

4. Graham Masterton we Wrocławiu! W pierwszym tygodniu sierpnia stolicę Dolnego Śląska objął we władanie niezwykle popularny w kraju nad Wisłą brytyjski autor horrorów. Masterton wziął m.in. udział w pokazie filmu „Manitou” w Kinie Nowe Horyzonty, a także odsłonił swojego własnego wrocławskiego krasnala!

 

5. Plener Literacki w Gdyni 13-15 sierpnia 2021 roku - Bulwar Nadmorski w Gdyni. W ramach Pleneru odbyło się 40 spotkań ze znanymi i lubianymi autorami, także warsztaty i zajęcia literackie dla dzieci, a ponad 60 wydawców proponowało szeroki wybór książek w okazyjnych cenach. Polecamy urozmaicony program i ofertę wydawniczą Pleneru, zarówno miłośnikom literatury w każdym wieku, jak i osobom sięgającym po książki sporadycznie. Wstęp na Plener jest wolny.

 

6. 75 lat Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Wystawa plenerowa od 10 sierpnia przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy Krakowskim Przedmieściu 15/17 w Warszawie można oglądać wystawę plenerową towarzyszącą jubileuszowi 75 lat działalności PWM.

 

7. Minister kultury prof. Piotr Gliński zapowiedział start programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Do końca roku niewielkie księgarnie otrzymają w sumie 3 mln zł. Jeden podmiot będzie mógł otrzymać dofinansowanie do 30 tys. zł - m.in. na czynsz lub promocję działalności. Nabór potrwa do 17 września, przy czym wkład własny nie jest wymagany.

8. W imieniu Fundacji im. Zbigniewa Herberta, komunikowaliśmy, że Laureatem Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021 został Yusef Komunyakaa, Afroamerykanin mieszkający w Stanach Zjednoczonych, weteran wojny w Wietnamie, poeta inspirujący się jazzem i bluesem. 15 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2021.

 

Lipiec

 

1. Transmisja z uroczystości wręczenia dorocznej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego Wiesławowi Myśliwskiemu dostępna była 5 lipca na facebookowych profilach Polskiego PEN Clubu, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz partnerskich instytucji - poinformowano na stronie PEN Clubu.

 

2. Tokarczuk i Aleksijewicz we Wrocławiu. "Wszyscy możemy siedzieć w więzieniu".We Wrocławiu spotkały się dwie noblistki: Olga Tokarczuk i Swietłana Aleksijewicz. Noblistki podczas zorganizowanego we Wrocławiu spotkania, mówiły o kobiecości i męskości, rewolucji i przemocy na Białorusi, zmianach politycznych w Polsce czy "trzech wojnach", w których wszyscy bierzemy udział. Spotkanie poprowadziły prof. Magdalena Środa i Monika Olejnik.

 

3. Ósma edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce-Zdroju miała miejsce w dniach 7-10 lipca. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy były „korzenie” – rozumiane bardzo szeroko. Instytut Książki jest partnerem wydarzenia, podczas którego obecna była także kampania „Mała książka – wielki człowiek”.

 

4. Anna Adamowicz za tom "Animalia" i Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za "Rośliny mięsożerne" zdobyły Nagrody Szymborskiej za rok 2019 i 2020. Ogłoszenie nazwisk laureatów odbyło się w sobotę w Pałacu Potockich w Krakowie.

 

5. 16 lipca rozpoczął się w Kotlinie Kłodzkiej Festiwal Góry Literatury. W programie festiwalu znalazło się kilkadziesiąt wydarzeń – spotkań autorskich, debat, warsztatów, projekcji filmowych oraz koncertów. Wydarzenie trwało do 24 lipca. Festiwal Góry Literatury to polski festiwal literacki organizowany od 2015 r. głównie w mieście i w gminie Nowa Ruda u podnóża Gór Sowich i we Wzgórzach Włodzickich, w powiecie kłodzkim. Jego organizatorami jest Fundacja Olgi Tokarczuk oraz partnerzy: miasta i gminy Dolnego Śląska; a gospodarzami Karol Maliszewski oraz Olga Tokarczuk.

 

7. Z radością i dumą informowaliśmy, iż wspaniałym wynikiem zakończyła się rekrutacja bibliotek do kolejnej edycji projektu „Mała książka – wielki człowiek” skierowanego do dzieci w wieku przedszkolnym. W 2021 roku do projektu zgłosiło się 6626 bibliotek posiadających oddziały dziecięce – to o 765 placówek więcej niż w roku ubiegłym i aż 85% wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.

 

8. Ostatnie statystyki czytelnictwa wrocławian nie pozostawiają wątpliwości - książek czytamy we Wrocławiu coraz mniej. W porównaniu do zeszłego roku miejskie biblioteki zanotowały ponad 20-procentowy spadek wypożyczeń. Wrocławskie filie nie poddają się, walka o czytelnika trwa. Niestety jest to wynik likwidacji w centrum miasta większości księgarni! Książki stają się  coraz mniej widoczne w pejzażu miasta.

 

Czerwiec

 

1. Czy dobra książka sama się obroni? Empik i Unia Literacka z nowym projektem promującym wybitną polską literaturę. W 2020 roku na półki Empiku trafiło ponad 15 500 nowych książek – to blisko 300 premier tygodniowo. Jak nie przegapić najbardziej wartościowych pozycji w tak bogatej ofercie? Empik i Unia Literacka proponują rozwiązanie i ogłaszają wspólny projekt Wybór Krytyków, który ma wyróżniać wybitnych twórców współczesnej polskiej literatury. Stałe grono ekspertów – Paulina Małochleb, Olga Wróbel i Łukasz Grzymisławski – co miesiąc będzie rekomendować najciekawsze tytuły, które ukazały się w ostatnich tygodniach. Wybrane przez krytyków książki otrzymają wsparcie promocyjne, a czytelnicy będą mieli szansę przeczytać ich pogłębione recenzje oraz wziąć udział w specjalnych spotkaniach.

 

2. Zakończyła się 5. edycja konkursu „1000 powodów, by czytać” organizowanego przez Empik. Kolejne 10 zwycięskich szkół wzbogaciło się o 10 tysięcy nowych książek oraz czytniki e-booków z abonamentem od Empik Go i Virtualo. Specjalna ciężarówka Empiku, po brzegi wypełniona wybranymi przez dzieci tytułami, zakończyła właśnie trasę po Polsce, odwiedzając podstawówki w Krakowie, Lesznie, Mińsku Mazowieckim, Myszkowie, Niepołomicach, Okuniewie, Serokomli, Trzebosi, Zabrańcu i Zielonej Górze.

 

3. Głośna powieść Szczepana Twardocha z 2016 r. z kolejnym wyróżnieniem - przekład "Króla" został właśnie uhonorowany prestiżową nagrodą Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Przekładu dokonał Sean Gasper Bye (po angielski książka nosi tytuł "The King of Warsaw") - tłumaczenie ukazało się w kwietniu 2020 r. nakładem wydawnictwa Amazon Crossing.

 

4. Big Book Festival był pierwszym w 2021 r. festiwalem literackim, który dał szansę osobistego spotkania z cenionymi autorami. W wydarzeniach można było uczestniczyć na miejscu, większość z nich btła również transmitowana w sieci. Na widzów i uczestników czekała wielka klasyka, ale i absolutne nowości. Festiwal trwał 3 dni, generował 40 wydarzeń, przyjął 100 gości. Start 25 czerwca! Hasło tegorocznej edycji festiwalu brzmiało: Jeszcze będzie najpiękniej!

 

5. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki już w czerwcu. W tym roku impreza startuje w Warszawie (17 czerwca i potrwa do 20 czerwca), a następnie odwiedzi kolejno: Radom, Katowice, Dąbrowę Górniczą, Sopot, Opole, Gdynię, Wrocław, Zamość oraz Lublin.

 

6. Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. zapraszała uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w kolejnej edycji akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

7. Rekordowe Wirtualne Targi Książki. Ponad milion uczestników trzeciej edycji. Uznani pisarze o międzynarodowej sławie, autorzy nagradzanych reportaży, wyczekiwanych kryminałów, poruszających poradników, autobiografii czy najpiękniejszych książek dla dzieci – trzecia edycja Wirtualnych Targów Książki organizowanych przez Empik zaskoczyła różnorodnością tematyczną i pobiła rekordy frekwencji.

 

8. Już w ten weekend powstanie przyszłość, którą widział Stanisław Lem. Zaczyna się maraton programowania Hack4Lem. Hackathon, który zabrał nas w podróż w przyszłość, zaczyna się już dziś! Hack4Lem, którego współorganizatorami są PKO Bank Polski, Microsoft oraz Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, to wielkie święto technologii i literatury. Transmisja na żywo buła przeprowadzana z warszawskiej Rotundy, a jej najważniejsze, ogólnodostępne momenty mogliśmy zobaczyć w niedzielę na Facebooku oraz stronie www Hack4Lem.

 

9. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. – 1,1 mld złotych na wsparcie czytelnictwa w Polsce! Ponad miliard złotych zostanie przeznaczonych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (NPRCz) 2.0. na różne formy wsparcia i promocji czytelnictwa w Polsce w latach 2021–2025.

 

10. Polska pisarka, tłumaczka i dziennikarka Barbara Gawryluk została odznaczona przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa Orderem Gwiazdy Polarnej. Jak poinformowała Ambasada Szwecji w Warszawie, Kapituła Królewska wyróżniła Barbarę Gawryluk „za liczne zasługi na polu promowania i udostępniania szwedzkiej literatury i kultury w Polsce”.

 

Maj

1. Monika Machowicz Bibliotekarzem Roku 2020. Zarządu Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich rozstrzygnął dziś XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2020. W edycji wzięły udział wszystkie okręgi SBP. Jak podkreśliła w wywiadzie Bibliotekarka Roku "bibliotekarz kształci się całe życie".

 

2. Rusza strona lubimyczytacLema.pl. Szukasz informacji o Stanisławie Lemie? Interesują Cię ciekawostki z życia pisarza, a może chcesz zapoznać się z programem obchodów 100-lecia urodzin Mistrza? Mamy informację! Rusza specjalny projekt - strona lubimyczytacLema.pl. To miejsce w sieci, w którym czytelnicy znajdą materiały na temat pisarza oraz szczegóły odnośnie spotkań, paneli i wydarzeń organizowanych podczas Roku Lema – oficjalnych obchodów 100-lecia urodzin twórcy „Solaris”, które przypadają 12 września. Nowo powstała strona to efekt współpracy największego w Polsce serwisu o książkach lubimyczytac.pl oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego, Wydawnictwa Literackiego oraz serwisu lubimyczytać.pl.

 

3. Decyzją Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej dr Kristina Sabaliauskaite została wyróżniona Nagrodą Obojga Narodów.

 

4. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu skierowało do konsultacji międzyresortowych i publicznych projekt „Ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego”. Ustawa cywilizuje warunki pracy artystycznej oraz zapewnia najsłabiej zarabiającym twórcom minimum bezpieczeństwa socjalnego w postaci dostępu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

 

5. W dniach 10-12 maja 2021 odbyła się III edycja Book Targu Branżowego - największego wydarzenia online organizowanego z myślą o wydawcach, księgarzach, bibliotekarzach i wszystkich osobach zawodowo związanych z rynkiem książki. Za nami kilkanaście prelekcji, prezentacji, dyskusji i warsztatów, w tym specjalna część dedykowana bibliotekom pod nazwą Konferencja Biblioteka 5.0. Podczas przygotowanych webinarów oraz paneli skupionych na sytuacji na rynku książki, eksperci opowiadali m.in. o nowoczesnych technologiach na rynku książki, o sposobach na pozyskiwanie środków finansowych, o promowaniu czytelnictwa czy o znaczeniu analizy danych w codziennym funkcjonowaniu wydawnictw i bibliotek.Literacka Technologie zapraszala na specjalny webinar dla wydawców prezentujący aplikację BookScout.ai. Prelekcję zatytułowaną „Pomóż swojemu nosowi wyczuć dobrą książkę, czyli jak część pracy wydawcy zrzucić na barki nowoczesnych technologii

 

6. Ponad 60 gości i 46 rozmów, czyli podsumowanie III edycji Wirtualnych Targów Książki BookTarg. BookTarg, wielkie święto książki online, odbyło się w dniach 6-12 maja. W spotkaniach uczestniczyło ponad 430 tysięcy użytkowników, a w programie pojawili się między innymi następujący goście - Katarzyna Bonda, Katarzyna Nosowska, Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek, Beata Pawlikowska, Marta Frej, Alek Rogoziński, Jacek Galiński, Marta Kisiel, Aneta Jadowska, Łukasz Supergan, Drauzio Varella, Fido Nesti, Piotr Stankiewicz czy Maciej Siembieda.

 

7. 17 maja rozpoczęła się 6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Impreza towarzyszy przyznawanej od 2008 roku Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius i jest jednym z najważniejszych poetyckich wydarzeń w Polsce.

 

8. Burda Media Polska i szwajcarska firma Edipresse Group podpisały umowę o sprzedaży Edipresse Polska. W ramach tej umowy Burda Media Polska przejmie multimedialne i digitalowe portfolio Edipresse Polska, do którego należą popularne serwisy internetowe dla kobiet m.in. Wizaz.pl, Polki.pl, Party.pl, Viva.pl, Mamotoja.pl, Gotujmy.pl, Niania.pl oraz dwutygodniki Viva i Party, a także magazyny z segmentu true stories (razem 13 tytułów)

 

9. Wirtualne Targi Książki Nexto 2021 wystartowały! 4 dni i kilkadziesiąt zaangażowanych Wydawców, tak prezentowały się tegoroczne Wirtualne Targi Książki przygotowane przez eksięgarnię Nexto! Tegoroczne premiery czy promocje całych katalogów poszczególnych wydawnictw… To była świetna okazja by nadrobić zaległości i zakupić ebooki i audiobooki z rabatami sięgającymi do -55%. FILIA, Albatros, Fabryka Słów czy Karakter, to jedynie wybrane z wydawnictw, których książki zostały objęte promocjami.

 

Kwiecień

 

1. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 r. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie twierdząco odpowiedziało 42 proc. respondentów. "Nie możemy spocząć na laurach" – komentował minister Piotr Gliński. Jak wskazuje Biblioteka Narodowa, najlepszy wynik od 6 lat "oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. w skali dwóch lat".

 

2. Tegorocznymi laureatkami nagrody translatorskiej Instytutu Książki oraz Instytutów Kultury Polskiej w Londynie i w Nowym Jorku zostały Ewa Małachowska-Pasek oraz Megan Thomas. Uhonorowano je za przekład na język angielski "Kariery Nikodema Dyzmy" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Jak oświadczył nowojorski instytut (IKP) rok 2020 przyniósł bogaty wybór znakomitych polskich książek wydanych w języku angielskim. Zakwalifikowane do konkursu dzieła to tłumaczenia polskiej klasyki i literatury współczesnej

 

3. Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku informował, że nagrodę Found in Translation 2021 otrzymali Ewa Małachowska-Pasek oraz Megan Thomas za przekład książki Kariera Nikodema Dyzmy Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, opublikowany w języku angielskim w 2020 roku przez Northwestern University Press.

 

4. 15 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Sztuki. Ten wyjątkowy dzień upamiętnia urodziny Leonardo da Vinci, jednego z najwybitniejszych twórców historii. Święto jest idealną okazją do przypomnienia jak ważną rolę pełni w naszym życiu sztuka i jak bardzo jej brakuje w czasach nowej rzeczywistości.

 

5. Covidowy rok 2020 pokazał, że na rynku książki w miarę dobrze sobie radzimy. W Polsce łącznie w kanale księgarskim i sieci handlowych klienci indywidualni kupili w przybliżeniu 100 mln egzemplarzy książek, wydając 2,1 mld zł. Średnio książka w księgarniach kosztowała 25,21 zł, a w sieciach handlowych 11 zł.

 

6. Książki mają supermoc! Powstał poradnik upowszechniania czytania. Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Izba Książki i Fundacja Olgi Tokarczuk przygotowały wspólnie publikację, która w dostępny, prosty i atrakcyjny wizualnie sposób odpowiada na pytanie: „Jak sprawić, by nasze społeczeństwo więcej czytało i co dzięki temu zyskamy?”. „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” miał swoją premierę 22 kwietnia, w przeddzień Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Z publikacji można korzystać bezpłatnie.


7. Narodowe Centrum Kultury decyzją ministrów kultury Państw Grupy Wyszehradzkiej zostało uhonorowane tegoroczną Nagrodą Wyszehradzką. Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas dorocznego posiedzenia ministrów Kultury Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

 

Marzec

 

1. Średnio ponad 35 egzemplarzy sprzedanych w minutę. Podsumowanie 2020 roku w kategorii książek na Allegro. Kategoria książek na Allegro jest niezwykle bogata i oferuje różnorodny wybór, od fantastyki przez literaturę piękną po kulinaria. Ostatni rok to ponad 18 milionów kupionych na Allegro książek, czyli średnio 35 egzemplarzy na minutę! Sprzedaż książek na Allegro rośnie z roku na rok, osiągając w 2020 znakomite wzrosty. Co szósta osoba na Allegro zakupiła w tym roku przynajmniej jedną książkę, a rekordzista zakupił zawrotną liczbę 11 482 egzemplarzy.

 

2. Adam Zagajewski nie żyje. "To będzie jedna z tych śmierci". O śmierci Adama Zagajewskiego jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza". Wiadomość potwierdził w mediach społecznościowych Polski PEN Club. Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym finalista Nagrody Literackiej "Nike", zmarł w wieku 75 lat . Postać niezwykła. Twórczość wielkiej wagi i znaczenia. Wzór oporu wobec konformizmu. Wysokiej próby przeciwwaga dla powszechnego celebryctwa. Wielka strata dla naszej kultury i życia intelektualnego".

 

3. 3 marca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Setki pisarzy walczą o przetrwanie, mimo pomocy ze strony Ministerstwa Kultury jest to kropla w morzu potrzeb.
Zamiast przyśpieszyć prace na ustawą zapowiadaną przez min. Glińskiego. Ustawa o statusie artysty zawodowego, nad którą prace trwają od dwóch lat pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma wprowadzić nowy system ubezpieczeń dla artystów. Tego życzę w tym 2022 roku wszystkim, którzy się za takich uważają.

 

4. Amazon.pl wystartował w Polsce! Klienci z Polski mogą od marca robić zakupy na Amazon.pl, ciesząc się niskimi cenami ponad 100 milionów produktów z ponad 30 kategorii oraz niezawodną, bezpłatną dostawą przy zamówieniach spełniających określone warunki; - klienci mogą kupować na Amazon.pl od tysięcy europejskich i polskich firm; - urządzenia Amazon, w tym nowe międzynarodowe wersje urządzeń Echo i Echo Dot oraz Kindle Paperwhite, są już dostępne w sprzedaży na Amazon.pl.

 

5. Międzynarodowe jury Illustrators Exhibition 2021 spośród 3235 zgłoszeń z 68 krajów wybrało 77 ilustratorów, których prace będą prezentowane podczas tegorocznych 58. Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii na specjalnej wystawie. Wśród zwyciężczyń znalazły się trzy polskie ilustratorki: Gosia Kulig, Gosia Herba i Natalia Chirkowska.

 

6. Cyfry nie kłamią: przetłumaczony na 40 języków, z liczbą sprzedanych książek idącą w 30 milionów egzemplarzy, ekranizowany przez reżyserów z wszystkich stron świata – Stanisław Lem to wciąż jedna z największych gwiazd naszej literatury. Od lat należy on do najpoczytniejszych, najczęściej tłumaczonych i najbardziej znanych polskich literatów, obok Henryka Sienkiewicza, Witolda Gombrowicza, Andrzeja Sapkowskiego i Olgi Tokarczuk.

 

 

Luty

 

1. 145 milionów przeczytanych stron e-booków, 13 milionów godzin przesłuchanych audiobooków oraz podcastów. W naznaczonym przez pandemię 2020 roku obserwujemy nowy trend w spędzaniu wolnego czasu. Oprócz oglądania nowych produkcji platform streamingowych zaczynamy coraz bardziej interesować się audiohistoriami oraz czytać e-książki. W minionym roku prawie milion nowych użytkowników pobrało aplikację Empik Go.

 

2. Efekt pandemii: Młodzi uciekają z Internetu w książki. Podczas ubiegłorocznych lockdownów aż 33 proc. Francuzów zaczęło czytać więcej książek. Dla młodych ludzi był to najpopularniejszy sposób na… uniknięcie surfowania po Internecie – tak wynika z badania, które na zlecenie Stowarzyszenia Francuskich Wydawców przeprowadził Instytut Odoxa. – "Pandemia koronawirusa niewątpliwie przysłużyła się czytelnictwu, wiele wskazuje na to, że także w Polsce" – mówiła Maria Deskur z wydawnictwa Burda Książki.

 

3. "Mein Kampf. Edycja krytyczna" - bestsellerem. "Nie spodziewaliśmy się takiego zainteresowania", mówią szefowie wydawnictwa Bellona. W połowie stycznia nakładem wydawnictwa ukazała się książka "Mein Kampf. Moja walka. Edycja krytyczna" pod redakcją i w tłumaczeniu Eugeniusza Cezarego Króla. Wiadomość o jej ukazaniu się od początku wzbudziła sporo kontrowersji. Mimo dość wysokiej ceny - obecnie w księgarni TaniaKsiazka.pl nowe egzemplarze będą dostępne dopiero pod koniec lutego.

 

4. Spadek liczby tytułów o 18 proc.! Informacje otrzymane z Biblioteki Narodowej wyraźnie obrazują kryzys, jaki dotknął rynek książki w ubiegłym roku. Wówczas do narodowej książnicy wpłynęły tylko 34.053 tytuły, gdy rok wcześniej odnotowano liczbę 41.668 tytułów, co oznacza spadek o ponad 18 proc.!

 

5. Z ogromną przyjemnością informowaliśmy, że Wydawnictwo a5 zostało polskim wydawcą laureatki literackiej nagrody Nobla w 2020 r., amerykańskiej poetki Louise Glück. W planach są trzy tomy - pierwszy, "Ararat", pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.

 

6. Przez cały luty można było oddawać głosy w Plebiscycie Książka Roku 2020. Wśród nominowanych znalazły się książki 93 polskich i 147 zagranicznych autorów, w tym m.in. Joanny Bator, Wojciecha Chmielarza, Remigiusza Mroza, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Harlana Cobena, Jojo Moyes, Guillaume Musso, Stephena Kinga czy J.K. Rowling. Czytelnicy wybiorą najlepsze literackie tytuły w 13 kategoriach, a także wskażą fundacje i stowarzyszenia, które otrzymają ćwierć miliona złotych wsparcia od Allegro.

 

Styczeń

 

1. Długa lista literackich osiągnięć Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego powiększyła się o prestiżowe niemieckie wyróżnienie: Międzynarodową Nagrodę Poetycką przyznawaną przez miasto Münster. Jury nagrodziło tom Norwids Geliebte w tłumaczeniu Michaela Zdgodzaya i Uljany Wolf

 

2. Grupa Empik z każdym kolejnym rokiem coraz mocniej zaznacza pozycję lidera sprzedaży wielokanałowej. 15 nowych sklepów, w sumie 289 otwartych salonów w całej Polsce – z takim wynikiem marka zakończyła rok 2020, utrzymując tym samym tempo ekspansji określone na lata 2019-2023.

 

3. Platon znalazł się wśród laureatów prestiżowego grona “Diamentów Forbesa” 2021. Jest to coroczny ranking przedsiębiorstw, które w ostatnich trzech latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość.

 

4. Rok 2020 w TaniaKsiazka.pl upłynął pod znakiem wzrostów w najważniejszych obszarach działalności sklepu. Białostockiej księgarni internetowej przybyło o 45% więcej klientów. Znacząco zwiększyła się także liczba pracowników – obecnie zespół tworzy ponad 400 osób. Do tego na półkę trafiło kilka nowych, prestiżowych nagród, a portfolio projektów powiększyło się o dwie edycje TargiKsiazki.Online, których łączny zasięg przekroczył 2 miliony użytkowników.

 

5. 22 stycznia zaprezentowano mural upamiętniający K. K. Baczyńskiego. W minionym roku przypadała 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, którą uczcił Sejm RP stosowną okolicznościową uchwałą. Narodowe Centrum Kultury, chcąc upamiętnić ten wyjątkowy jubileusz, stworzyło na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie artystyczny mural, którego bohaterem jest właśnie Baczyński.


6.Amazon kontunuuje inwestycje w Polsce. W ciągu roku od otwarcia nowego obiektu w Świebodzinie powstanie ponad tysiąc nowych, stałych miejsc pracy;
- Dziesiąte już centrum logistyczne Amazon w Polsce zostanie wyposażone w zaawansowaną technologię Amazon Robotics – pracowników będzie wspierać 3 tys. robotów.

 

8. 1,1 mld zł na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 – ruszają konsultacje publiczne. Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 jest największym – z uwagi na skalę oddziaływania finansowego – programem wieloletnim Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przygotowanym we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

 

9.Amazon ogłasza rozpoczęcie prac nad uruchomieniem w Polsce Amazon.pl. Serwis zapewni polskim klientom nowy wymiar zakupów, a lokalnym biznesom umożliwi dotarcie do większej liczby odbiorców zarówno w Polsce, jak i na świecie.

źródło: www.ksiazka.net.pl

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się