Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską,

Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską,

Białe noce w bibliotece czyli tydzień z kulturą skandynawską

Udostępnij

Po nocach z kulturą amerykańską, włoską czy hiszpańską, do Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie zawita kultura skandynawska! Białe noce w bibliotece, czyli tydzień z kulturą skandynawską to wyjątkowe spotkania z literaturą, kulturą, historią i nauką krajów skandynawskich: Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Finlandii.

Wydarzenie skierowane jest do szerokiej grupy odbiorców – dzieci, młodzieży oraz dorosłych – i obejmuje m.in. cykle wykładów omawiających poszczególne obszary geograficzne i przyrodnicze, w tym Jutlandię z jej malowniczymi krajobrazami i Kopenhagę – miasto syrenki. Na wykładach poruszane będą także tajemnice świata Wikingów, mitologii skandynawskich i języka staronordyckiego. Program obfituje również w warsztaty językowe, plastyczne i rękodzielnicze.

Nie zabraknie też przeżyć literackich. W tej sekcji przewidziano np. wykład dyrektor Duńskiego Instytutu Kultury, Bogusławy Sochańskiej, o Hansie Christianie Andersenie:

Baśnie H.Ch. Andersena tłumaczone były na ponad 150 języków, są cenione przez czytelników w każdym wieku, o różnych poziomach wykształcenia, w różnych kręgach kulturowych i wyznaniowych. W tradycji polskiej recepcji podobnie jak w wielu innych krajach jego dzieło sprowadzono jednak do poziomu bajek dla dzieci i zubożono jego wartość literacką. W efekcie nadinterpretacji lub manipulacji zmitologizowano także biografię pisarza. Bogusława Sochańska stara się obalać mity dotyczące jego życia i osoby i pokazywać wartość jego dzieła niemającego sobie równych w historii literatury, a poprzez analizę dawnych tłumaczeń wykazać, jak doszło do zredukowania Andersena do autora bajek dla dzieci.

Zapraszamy również na anglojęzyczną prezentację naszych praktykantów Amandy Laasholdt i Adnana Tajića The Many Faces of Denmark oraz do obejrzenia wystawy Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej w holu pomiędzy Aulą Główną a Audytorium im. W. Danka.

Program:

24.10.2017, 12:00-13:30

Andersen znany i nieznany / Bogusława Sochańska

Wykład połączony z prezentacją

 

26.10.2017, 9:30-10:45

The Many Faces of Denmark / Amanda Laasholdt i Adnan Tajić

Wykład w języku angielskim połączony z prezentacją

 

Audytorium Danka

Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego

ul. Podchorążych 2, Kraków

Szkoły i przedszkola proszone są o wcześniejsze zgłoszenie liczby uczestników zainteresowanych udziałem w poszczególnych wydarzeniach do 18.10.2017

 Strona wydarzenia: www.bg.up.krakow.pl/noc_skandynawska


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się