Biblioteka Centralna w Helsinkach z tytułem Najlepszej Biblioteki Publicznej 2019 roku

Biblioteka Centralna w Helsinkach z tytułem Najlepszej Biblioteki Publicznej 2019 roku

Biblioteka Centralna w Helsinkach z tytułem Najlepszej Biblioteki Publicznej 2019 roku

Udostępnij

Biblioteka Centralna w Helsinkach Oodi od wtorku 27 sierpnia nosi zaszczytny tytuł Najlepszej Biblioteki Publicznej Roku 2019. Tytuł ten przyznano jej podczas Światowej Konferencji Bibliotecznej IFLA w Atenach.

Nagroda Publicznej Biblioteki Roku przyznawana jest corocznie nowo powstałej bibliotece publicznej. W tym roku o tytuł ten ubiegało się 16 bibliotek z całego świata. Do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery z nich: Green Square Library i Plaza z Australii, Bibliotheek LocHal z Holandii, Christchurch Central Library z Nowej Zelandii oraz wymieniona biblioteka z Helsinek. Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 5 tys. USD, której ofiarodawcą jest firma informatyczna Systematic.

Dyrektor Oodi Anna-Maria Soininvaara podkreśla, że w projektowaniu biblioteki udział wzięli jej przyszli czytelnicy, napłynęło ponad dwa tysiące pomysłów dotyczących jej wyglądu i użyteczności. Uwagi te zostały uwzględnione przez firmę architektoniczną ALA, która zaprojektowała wspaniały i niepowtarzalny budynek. „Ludzie natychmiast przyjęli Oodi, co jest naszym największym sukcesem. Nagroda Publicznej Biblioteki Roku wskazuje, że zauważono to na całym świecie ”- dodaje Pani dyrektor.

Warto dodać, że otwarcie w ubiegłym roku Biblioteki przyciągnęło 55 tys. zwiedzających.

Biblioteka Centralna Oodi mieści się centrum Helsinek, składa się prawie w całości z przestrzeni publicznych. Projekt Oodi opiera się na idei podziału funkcji biblioteki na trzy poziomy: aktywny parter (przestrzenie dla różnego typu imprez, kino i sala wielofunkcyjna, ekspresowe usługi biblioteczne), pierwsze piętro do pracy (sale do nauki, pokoje do pracy, sale konferencyjne, sale gier, piętro trzecie, pełniące funkcje specjalne (miejsce na relaks i do czytania – ten poziom najbardziej przypomina typową bibliotekę; znajdziemy tu 7 oaz do czytania, kawiarnię, można też podziwiać Helsinki z tarasu widokowego).

Budynek ma kształt zakrzywionego mostu, jego fasada, z wyjątkiem najwyższego piętra, wykonana jest w całości z drewna. Również drewno dominuje wewnątrz budynku.

(info wg https://www.oodihelsinki.fi)

za www.wydawca.com.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się