Nagrody dla polskich ilustratorów i Instytutu Książki w Chinach

Nagrody dla polskich ilustratorów i Instytutu Książki w Chinach

Nagrody dla polskich ilustratorów i Instytutu Książki w Chinach

Udostępnij

Wczoraj zakończyły się międzynarodowe targi książki w Pekinie. Beijing International Book Fair to największe azjatyckie targi książki, gdzie co roku swoje książki wystawia ponad dwa i pół tysiąca wydawców z 90 krajów świata, odwiedza je ponad 300 tysięcy czytelników i profesjonalistów rynku książki. Tegoroczna edycja była wyjątkowa: prace pięciu polskich ilustratorów znalazły się w finale konkursu The BIBF Ananas International Illustration Exhibition, a Dominika Czerniak-Chojnacka otrzymała nagrodę jury. Instytut Książki został natomiast wyróżniony za promocję literatury z naszej części Europy.

Instytut Książki po raz kolejny organizował w Pekinie stoisko informacyjne. Pokazaliśmy ponad 200 polskich książek dla dzieci, które w Chinach cieszą się wielką popularnością, a także tytuły prezentowane w katalogu New Books from Poland.

W trakcie targów, podobnie jak inne instytucje promujące kultury narodowe za granicą – Alliance Française czy  Goethe Institut – informowaliśmy o naszych książkach wydanych ostatnio w Chinach. W sobotę i niedzielę wspólnie z Instytutem Polskim zorganizowaliśmy spotkania poświęcone chińskim tłumaczeniom polskich książek. Prezentacja zatytułowana Step into the Polish Literature, poświęcona była polskim tytułom dostępnym w Chinach jako e-booki. W tej chwili jest to już ponad 20 pozycji, wśród których – prócz klasyki – można znaleźć Podróże z Herodotem i Imperium Ryszarda Kapuścińskiego, a także Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Wszystkie te tytuły są dostępne dla chińskich użytkowników czytników kindle w promocyjnym pakiecie. W spotkaniu wzięła udział tłumaczka Kapuścińskiego, profesor Wu Lan, która opowiadała o fascynacji naszą literaturą, a także grupa aktorów, którzy przeczytali na żywo wybrane fragmenty Wiedźmina.

Natomiast w części targów przygotowanej specjalnie dla dzieci odbyły się dwa spotkania wokół Legend polskich oraz Pionierów Marty Dzienkiewicz z ilustracjami Joanny Rzezak i Piotra Karskiego. Obie te książki ukazały się w ciągu ostatniego roku w Chinach.

Polscy ilustratorzy są świetnie przyjmowani w Państwie Środka. Prace aż pięciu z nich znalazły się w finale konkursu The BIBF Ananas International Illustration Exhibition. Nasz kraj reprezentowali: Aleksandra Artymowska, Jacek Ambrożewski, Zosia Frankowska, Joanna Concejo i Dominika Czerniak-Chojnacka, która otrzymała Grand Jury Prize.

Na tym jednak nie koniec polskich akcentów. Wydawnictwo Hua Cheng z Kantonu, wydawca serii „Blue Eastern Europe”, zorganizowało prezentację pięćdziesięciu tomów serii, a także wręczyło nagrody instytucjom i tłumaczom szczególnie zaangażowanym w to przedsięwzięcie. W ramach kolekcji ukazują się najważniejsze dwudziestowieczne pozycje literackie naszego regionu. Do tej pory jako odrębne tomy w serii ukazały się między innymi: Druga przestrzeń i Piesek przydrożny Czesława Miłosza, W cudzym pięknie i Pochwała żarliwości oraz Wiersze wybrane Adama Zagajewskiego, Solaris Stanisława Lema, Barbarzyńca w ogrodzie, Labirynt nad morzem i Martwa natura z wędzidłem Zbigniewa Herberta. Nagrodę dla Instytutu Książki z rąk redaktora naczelnego chińskiej „World Literature” i zarazem redaktora całej kolekcji, profesora Gao Xinga odebrała Izabella Kaluta.

Niedzielę zwieńczył wieczór poświęcony wierszom Czesława Miłosza. Wzięli w nim udział tłumacze Miłosza i zafascynowani twórczością noblisty chińscy poeci.

Program towarzyszący powstał we współpracy Instytutu Książki z Instytutem Polskim i Ambasadą RP w Pekinie.

Zdjęcia:


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się