Biblioteka Narodowa udostępniła użytkownikom nowe, przebudowane czytelnie

Biblioteka Narodowa udostępniła użytkownikom nowe, przebudowane czytelnie

Biblioteka Narodowa udostępniła użytkownikom nowe, przebudowane czytelnie

Udostępnij

Biblioteka Narodowa w czwartek otworzyła nowe, przebudowane i zmodernizowane czytelnie - poinformowano na stronie BN. Jak wyjaśniono, czytelnie są teraz trzykrotnie większe, a w nich jest czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników niż było przed przebudową.

„W nowoczesnych i funkcjonalnych przestrzeniach BN udostępnia 10 mln woluminów ze swoich magazynów oraz 3 mln 600 tys. obiektów cyfrowych z polona.pl” – czytamy w informacji.

Podkreślono, że w czytelniach „jest czterokrotnie więcej książek z wolnym dostępem dla czytelników niż było przed przebudową”.

W Czytelni Prasy można przeglądać najnowsze numery gazet i czasopism, korzystać z Internetu oraz cyfrowych zasobów BN. „To miejsce otwarte dla każdego, nie jest wymagana karta czytelnika. Z Czytelni Dolnej pod świetlikiem, do której prowadzą spiralne schody z windą wewnątrz, mogą korzystać osoby ceniące bardziej intensywne światło słoneczne. Czytelnia Nowości będzie oferowała egzemplarze ostatnich publikacji. W Czytelni Encyklopedii i Słowników, można skorzystać z dawnych encyklopedii i słowników” – napisano na stronie BN.

Wyjaśniono, że największą z czytelń jest, „umożliwiająca również wolny dostęp do półek, Czytelnia Górna oferująca głównie publikacje z zakresu historii i literatury pięknej”. „Z Czytelni Górnej można przejść się do Czytelni Załuskich, nazwanej na cześć założycieli BN sprzed 275 lat, z największą w Polsce kolekcją zbiorów bibliologicznych” – zaznaczono.

Rękopisy, starodruki, druki ulotne i cymelia wraz z dawnymi katalogami bibliotek z całego świata są udostępniane w jedynej czytelni zamkniętej - Czytelni Zasobu Wieczystego.

Jak wyjaśniono, „dla użytkowników do dyspozycji są również Czytelnia Kartograficzna, Czytelnia Muzyczna oraz Czytelnia Nagrań Dźwiękowych i Audiowizualnych”. „Zaprojektowano przestrzeń bez barier architektonicznych, aby każdy mógł z niej swobodnie korzystać, bez względu na stopień niepełnosprawności” - podkreślono w informacji.

Projekt przebudowy i modernizacji czytelni BN był współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–20 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

Jego całkowity koszt wyniósł ponad 41 mln zł, w tym dofinansowanie ze środków UE – ponad 22 mln zł. Wkład krajowy zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się