Lubuskie Wawrzyny za rok 2021 rozdane

Lubuskie Wawrzyny za rok 2021 rozdane

Lubuskie Wawrzyny za rok 2021 rozdane

Udostępnij

Podczas gali w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wręczono w czwartek Lubuskie Wawrzyny za 2021 rok – prestiżowe w skali regionu wyróżnienia przyznawane za publikacje w kategoriach literatura i nauka.

ak poinformowała Katarzyna Poryszko z Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii Proza otrzymał Alfred Siatecki za powieść „Szwindel w Grünbergu” wydaną przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica.

W drugiej z podkategorii Wawrzynu Literackiego – Poezja – nagrodzony został Jarosław Barańczak za debiutancki tomik pt. „Znak”, który w ub. roku został wydany przez Pro Libris – Wydawnictwo WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.

Lubuskim Wawrzynem Naukowym nagrodzono Przemysława Słowińskiego za książkę pt. „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”. Publikację o historii obozu jenieckiego wydała Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.

Laureatem będącej nowością Nagrody Czytelników został Edward Jabłoński, autor książki „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”, którą wydało Muzeum Miejskie w Nowej Soli. W tym przypadku głosy na nominowanych autorów czytelnicy oddawali przez internet.

Z kolei pisarz i dziennikarz, autor thrillerów i powieści z gatunku political fiction Przemysław Piotrowski został uhonorowany za swoją twórczość Nagrodą Specjalną Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak.

Oprócz tego kapituły i mecenasi Wawrzynów przyznali kilku osobom dyplomy za opracowania edytorskie, debiut czy całokształt twórczości.

W tej edycji konkursu do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego wpłynęło łącznie 47 książek - 24 w kategorii proza i 22 w kategorii poezja. Natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego zgłoszono 25 pozycji.

Historia Lubuskiego Wawrzynu Literackiego sięga 1994 r. Pomysłodawcą nagrody był Alfred Siatecki - ówczesny prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz Maria Wasik - ówczesna dyrektor WiMBP w Zielonej Górze. Wawrzyn Naukowy jest przyznawany od 2004 r. Wawrzyn Literacki skierowany jest do autorów książek związanych z województwem lubuskim, dawnym zielonogórskim lub dawnym gorzowskim (miejsce urodzenia bądź zamieszkania), a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach.

Wawrzyn Naukowy ma służyć promocji książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego, a zarazem doceniać ich autorów.

Organizatorami konkursu są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

źródło: PAP, Marcin Rynkiewicz

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się