Lubuskie Wawrzyny za rok 2021 rozdane
Podczas gali w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze wręczono w czwartek Lubuskie Wawrzyny za 2021 rok – prestiżowe w skali regionu wyróżnienia przyznawane za publikacje w kategoriach literatura i nauka.
ak poinformowała Katarzyna Poryszko z Wojewódzkiej Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze, Lubuski Wawrzyn Literacki w kategorii Proza otrzymał Alfred Siatecki za powieść „Szwindel w Grünbergu” wydaną przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica.
W drugiej z podkategorii Wawrzynu Literackiego – Poezja – nagrodzony został Jarosław Barańczak za debiutancki tomik pt. „Znak”, który w ub. roku został wydany przez Pro Libris – Wydawnictwo WiMBP im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Lubuskim Wawrzynem Naukowym nagrodzono Przemysława Słowińskiego za książkę pt. „W okowach niewoli. Polscy oficerowie w Oflagu II C Woldenberg podczas II wojny światowej”. Publikację o historii obozu jenieckiego wydała Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp.
Laureatem będącej nowością Nagrody Czytelników został Edward Jabłoński, autor książki „Kulturalna Nowa Sól. Z dziejów zakładowych i miejskich domów kultury 1946-2010”, którą wydało Muzeum Miejskie w Nowej Soli. W tym przypadku głosy na nominowanych autorów czytelnicy oddawali przez internet.
Z kolei pisarz i dziennikarz, autor thrillerów i powieści z gatunku political fiction Przemysław Piotrowski został uhonorowany za swoją twórczość Nagrodą Specjalną Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbiety Polak.
Oprócz tego kapituły i mecenasi Wawrzynów przyznali kilku osobom dyplomy za opracowania edytorskie, debiut czy całokształt twórczości.
W tej edycji konkursu do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego wpłynęło łącznie 47 książek - 24 w kategorii proza i 22 w kategorii poezja. Natomiast do Lubuskiego Wawrzynu Naukowego zgłoszono 25 pozycji.
Historia Lubuskiego Wawrzynu Literackiego sięga 1994 r. Pomysłodawcą nagrody był Alfred Siatecki - ówczesny prezes zielonogórskiego oddziału Związku Literatów Polskich oraz Maria Wasik - ówczesna dyrektor WiMBP w Zielonej Górze. Wawrzyn Naukowy jest przyznawany od 2004 r. Wawrzyn Literacki skierowany jest do autorów książek związanych z województwem lubuskim, dawnym zielonogórskim lub dawnym gorzowskim (miejsce urodzenia bądź zamieszkania), a także autorów książek wydanych w lubuskich oficynach.
Wawrzyn Naukowy ma służyć promocji książek naukowych oraz popularnonaukowych o tematyce regionalnej dotyczących Środkowego Nadodrza lub województwa lubuskiego, a zarazem doceniać ich autorów.
Organizatorami konkursu są: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.
źródło: PAP, Marcin Rynkiewicz
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna