Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires działa już 80 lat!

Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires działa już 80 lat!

Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires działa już 80 lat!

Udostępnij

Czwartego czerwca swoje osiemdziesięciolecie świętowała Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires - jedyna na terenie Argentyny placówka, która popularyzuje wiedzę o Polsce i Polonii argentyńskiej. W ostatnich latach biblioteka współpracuje Archiwami Państwowymi, Fundacją Ośrodka KARTA czy z Instytutem POLONIKA, który sfinansował projekt digitalizacji części zbiorów. Jubileusz to dobra okazja, aby przypomnieć i przybliżyć zarówno historię i działalność tej wyjątkowej instytucji emigracyjnej, jak i związane z nią osoby.

Początkowo celem instytucji było gromadzenie poloników, dokumentowanie życia Polonii i udostępnianie informacji o Polsce. Pierwszym prezesem Biblioteki Polskiej był Jeremi Stempowski, a siedzibą - pałacyk ofiarowany przez Karola hr. Orłowskiego. W późniejszych latach, m.in. dzięki inicjatywie Ireny Nawrot, wieloletniej szefowej Biblioteki, poszerzono misję placówki o nauczanie języka polskiego, działalność oświatowo-kulturalną oraz promowanie kultury polskiej. Biblioteka z czasem stała się ważną bazą źródłową dla naukowców i badaczy.

Długie lata placówka finansowana była wyłącznie ze składek i działała w oparciu o wolontariat. W okólniku poprzedzającym otwarcie instytucji Komitet Założycielski apelował do rodaków, przedstawicieli nauki, sztuki i działaczy społecznych o datki na rzecz utworzenia “niezatartego śladu naszego tutaj pobytu i trwałego pomnika nauki i kultury polskiej”. Na liście członków założycieli zobaczyć można m.in. Aleksandra St.Janta-Połczyńskiego, Witolda Małcużyńskiego, pisarkę Józefę Radzymińską, Witolda Gombrowicza, Wiktora Ostrowskiego, Floriana Czarnyszewicza i Kazimierza Domeyko - potomka Ignacego. Inicjatywa powstania Biblioteki Polskiej cieszyła się poparciem znanego argentyńskiego pisarza Jorge Luisa Borges'a, ówczesnego dyrektora Biblioteki Narodowej w Buenos Aires, a później również patrona ulicy, przy której Biblioteka znalazła swoją ostateczną siedzibę. Podjęcie decyzji o budowie pawilonu z przeznaczeniem na docelową siedzibę Biblioteki możliwe było dzięki zapisowi inż. Jana Kadenacego oraz innym darczyńcom. Pierwsze książki do Buenos Aires dosyłano z Biblioteki Polskiej w Paryżu, z Muzeum Polskiego w Rapperswilu i prywatnych kolekcji

W Radzie Bibliotecznej bardzo aktywne było pierwsze pokolenie wychodźców powojennych z Polski, wśród nich m.in. ks. prałat dr Jerzy Bekier, były więzień Dachau, inż. Ryszard Białous, znany przede wszystkim jako dowódca batalionu „Zośka” w Powstaniu Warszawskim, Czesław Borowicz, prof. Czesław Czarnowski, Natalia Dąbrowska, żołnierz Korpusu Polskich Sił Zbrojnych, Waleria Fuksa, Zygmunt Grocholski, artysta grafik, prof. Bogumił Jasinowski, filozof i wykładowca Uniwersytetu w Santiago de Chile, oraz dr Stanisław Szwejs. Inwentaryzacją książek zajmował się dr Jan Wolski. Wśród wolontariuszy zaangażowanych przez lata w prace biblioteczne był również przyszły kawaler Orderu Odrodzenia Polski Henryk Mittelstaedt.

Dziś księgozbiór Biblioteki to ponad 22 tys. jednostek inwentarzowych obejmujących m.in. literaturę polską i polonika, cenne roczniki pism polonijnych i zbiór blisko 300 filmów. Jest uzupełniany głównie z darów Biblioteki Narodowej, Fundacji Semper Polonia, Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Literatury w Warszawie i osób prywatnych.

Jednym z najtrudniejszych wydarzeń dla Biblioteki był pożar, który strawił część budynku i - na szczęście - niewielki fragment zbiorów w 2005 r. Na odbudowę pomieszczeń uzyskano środki ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Adama Mickiewicza i Związku Polaków w Argentynie sfinansowany został pobyt w Buenos Aires zespół z Zakładu Konserwacji Papieru i Skóry z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W ostatnich latach relacje Biblioteki z instytucjami rodzimymi są coraz częstsze. W 2012 r.  Biblioteka we współpracy z Fundacją Ośrodka KARTA założyła w Buenos Aires Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej. Przez cztery lata zespół zdigitalizował 3900 fotografii i nagrał 55 relacji biograficznych Polaków i osób polskiego pochodzenia w Argentynie. Powstała kolekcja, która szeroko opowiada o emigrantach polskich w Argentynie. Jest prezentowana na stronie biblioteka.domeyki.archiwa.org

W 2018 r. powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego Instytut POLONIKA sfinansował projekt opisujący zbiory fotograficzne Biblioteki i digitalizację części tych zbiorów. Fotograficzną historię polskich emigrantów ze zbiorów Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires można zobaczyć na stronie Instytutu.

Od kilku lat trwa również intensywna współpraca archiwistów Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Narodowego Archiwum Cyfrowego z tą zasłużoną argentyńską instytucją polonijną.

Biblioteka Polska im. I. Domeyki w Buenos Aires jest członkiem Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie (MAB).

[źródło: MKiDN]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się