Biblioteka to dużo więcej niż tylko książki

Biblioteka to dużo więcej niż tylko książki

Biblioteka to dużo więcej niż tylko książki

Udostępnij

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 powstały materiały promocyjne dla bibliotek publicznych i szkolnych. W pakiecie znalazły się trzy animacje prezentujące biblioteki jako nowoczesne centra dostępu do kultury i wiedzy oraz lokalne ośrodki życia społecznego.

Celem materiałów jest zaprezentowanie szerokich możliwości oraz różnorodności oferty tworzonej przez biblioteki w odpowiedzi na potrzeby i oczekiwania użytkowników – zarówno tych  najmłodszych dorosłych i seniorów, jak też całych rodzin.

Animacje są elementem kampanii społecznej NPRCz 2.0 mającej na celu popularyzowanie czytelnictwa i bibliotek jako miejsc atrakcyjnych dla różnych grup wiekowych.

Filmy w nowoczesny i przystępny sposób pokazują, że współczesne biblioteki oprócz książek mają dla czytelników wiele innych atrakcyjnych propozycji spędzania czasu, w tym wydarzeń kulturalno-edukacyjnych, integrujących lokalne społeczności.

Dzięki bogatej ofercie skierowanej do czytelników biblioteki aspirują do pełnienia roli tzw.  „trzeciego miejsca” (po domu i pracy) i w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania dostępu do kultury i uczestnictwa w niej okolicznych mieszkańców.

To miejsca inspirujących spotkań i rozmów z pisarzami, podróżnikami, fotografami oraz innymi twórcami kultury, pokazów filmowych, koncertów, spektakli teatralnych, wystaw, a nawet warsztatów rysowania komiksów, wiedzy o kosmosie oraz lekcji komputerowych i programowania.

 Jednocześnie, idąc z duchem czasu, biblioteki udostępniają książki w formatach cyfrowych np. audiobooki i ebooki, konsole do gier, a nawet stają się galeriami sztuki multimedialnej poprzez rozbudowane mediateki.

Wszystkie trzy animacje łączy wspólne hasło: „Biblioteka to miejsce spotkań – ludzi, idei, myśli, doświadczeń, szeroko pojętej kultury. Sprawdź, jak wiele możesz zrobić w swojej lokalnej bibliotece!”

Opublikowane na stronie internetowej NPRCz 2.0 filmy mogą być bezpłatnie wykorzystane przez pracowników bibliotek publicznych i szkolnych jako element uzupełniający ich dotychczasowe działania, takie jak np. lekcje biblioteczne, warsztaty edukacyjne czy pokazy filmowe.

 Zobacz pierwszy materiał tutaj

 Animacje w ramach NPRCz 2.0 przygotowała Magda Arażny (magdarysuje.pl).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się