Biblioteka "Wolne Lektury" dostępna na czytnikach ebooków
Na polskim rynku pojawił się właśnie pierwszy model czytnika ebooków gwarantujący dostęp do zasobów projektu „Wolne Lektury” – ogólnopolskiej biblioteki wirtualnej. Dostęp do księgozbioru to możliwość darmowego, i co równie istotne - legalnego dostępu do dzieł polskiej i światowej literatury, w tym większości lektur szkolnych. A to z pewnością zainteresuje uczniów rozpoczynających właśnie naukę.
Arta Tech, polski producent czytników wyposażył swój ostatni produkt (inkBOOK Lumos) w bezpłatny dostęp do księgozbioru projektu „Wolne Lektury” – zainicjowanego przez fundację Nowoczesna Polska, realizowanego we współpracy z Biblioteką Narodową oraz szeregiem instytucji państwowych. W ramach inicjatywy powstała biblioteka internetowa, która jest czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku. Wszystkie jej zasoby, obecnie 5508 utworów (w tym wiele lektur szkolnych), dostępne są całkowicie za darmo. Książki zostały odpowiednio opracowane - opatrzone przypisami, motywami i zapisane w kilku formatach - HTML , TXT , PDF, EPUB, MOBI, FB2. W bibliotece znajduje się również kilkaset audiobooków.
Aby korzystać z księgozbioru, należy pobrać bezpłatną aplikację mobilną. Jako że przeglądanie treści na smartfonach i tabletach jest męczące dla oczu, zdecydowanie lepiej sprawdzi się urządzenie z ekranem wykonanym w technologii papieru elektronicznego (E Ink). Czytnik inkBOOK Lumos został wyposażony w regulowane doświetlenie pozwalające na komfortowe czytanie o każdej porze dnia. Na uwagę zasługuje również możliwość dodawania notatek i zakładek, bez konieczności fizycznej ingerencji w wolumin. System Android to dodatkowo otwarcie na instalację oprogramowania uzupełniającego (słowników, encyklopedii, map i innych).
Dostęp do biblioteki „Wolne Lektury” to oszczędność pieniędzy (dostęp jest bezpłatny), czasu (tytuły można pobrać natychmiast) oraz zwiększenie komfortu (niewielki rozmiar urządzenia, cały księgozbiór w jednym miejscu). Uczniowie mogą spakować czytnik do plecaka i korzystać z niego na przerwach, w czasie wolnym lub w drodze do i ze szkoły. Zajmuje znacznie mniej miejsca oraz jest lżejszy niż tradycyjne książki. Ponadto doświetlenie sprawia, że czytanie jest komfortowe bez względu na warunki zewnętrzne (w tramwaju, pociągu czy po zmroku).
Jako że młodzi ludzie współcześnie zdecydowanie więcej uwagi poświęcają technologii niż literaturze, czytnik może okazać się gadżetem, dzięki któremu młodzież sięgnie po szkolne lektury bez poczucia przymusu.
Jak korzystać z biblioteki „Wolne Lektury” na czytniku inkBOOK Lumos?
1. Z dolnego paska menu wybieramy opcję „FreeBooks”
2. Ukazuje się lista repozytoriów z darmowymi książkami, z której wybieramy opcję “Wolne Lektury”
3. Ponownie klikamy w opcję „FreeBooks”, co automatycznie dodaje „Wolne Lektury” do zasobów czytnika.
4. Z repozytorium możemy pobierać książki posegregowane według: autorów, rodzajów, gatunków, epok literackich
5. Z oferowanej listy książek wybieramy interesującą nas pozycję i pobieramy ją na czytnik inkBOOK
6. Pobraną lekturę znajdziemy w „Bibliotece” znajdującej się w dolnym pasku menu
7. Możemy rozpocząć czytanie, przeglądanie lub zaznaczanie fragmentów w książce
inkBOOK Lumos to obecnie jedyny czytnik ebooków na polskim rynku, który zapewnia darmowy dostęp do biblioteki projektu „Wolne Lektury”.
Cena producenta to 399 PLN.
Więcej informacji: www.inkbook.pl
Specyfikacja:
Ekran: E-ink Carta, 6 cali, dotykowy
Rozdzielczość: 800 x 600 pixels
Wymiary: 159 x 114 x 9 mm
Waga: 165 g
Pamięć wewnętrzna: 4 GB
Pamięć RAM: 512 MB
Bateria: 2000 mAh 3.7V Li-polymer
Procesor: Dual-Core Cortex A9 1.0GHz
Kolor obudowy: Czarny, opalizujący
Złącza: USB
Wi- Fi: tak
Bluetooth: nie
Doświetlenie ekranu: Tak, regulowane natężenie i barwa
Wspierane formaty: epub, pdf, mobi, txt, fb2, html, rtf
System operacyjny: Android 4.2.2
Dodatkowe funkcje: Zakładki, notatki, możliwość instalowania aplikacji android, możliwość zmiany wyglądu tekstu