Blisko 1/4  Polaków kupiła prezenty świąteczne podczas Black Friday

Blisko 1/4 Polaków kupiła prezenty świąteczne podczas Black Friday

Blisko 1/4 Polaków kupiła prezenty świąteczne podczas Black Friday

Udostępnij

Black Friday co roku kusi ofertami, wielu konsumentów planuje zakupy właśnie z nastawieniem na listopadowe obniżki  cenowe. Empik.com odnotował kolejny rekordowy Czarny Piątek w swojej historii. Taki wynik potwierdzają wcześniejsze deklaracje z badania SW Research[1] dotyczące prezentów świątecznych.

Kto znajdzie pod choinką dzieło Noblistki? Książka w top5 pożądanych i kupowanych prezentów

Ostatni tydzień listopada z roku na rok  przyciąga coraz więcej klientów do sklepów internetowych. W sklepie internetowym Empik.com w Czarny Piątek sprzedaż znacznie przebiła ubiegłoroczny wynik. Zakupu dokonywano średnio co sekundę! Co ciekawe – niemal połowa zamówień (46%) została złożona za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Zdecydowanie najczęściej klienci sięgali po książki. Wśród 10 najpopularniejszych produktów znalazło się aż sześć pozycji z tej kategorii. Najczęściej wybieranym tytułem  było najnowsze dzieło Olgi Tokarczuk Czuły narrator, a tuż za nim Powrót z Bambuko Katarzyny Nosowskiej. Tym samym potwierdziły się  deklaracje konsumentów z badania SW Research, w którym  książka została wskazana jako jeden z pięciu najbardziej pożądanych oraz najczęściej kupowanych przez Polaków upominków bożonarodzeniowych.
Wyjątkowe okazje przyciągnęły również klientów do sklepów stacjonarnych – liczba odnotowanych transakcji w salonach Empiku podwoiła się w porównaniu do średniej z wcześniejszych dwóch tygodni. Klienci odwiedzają salony także po to, by odebrać paczki z Empik.com. Możliwość łączenia różnych kanałów (online i offline) bardzo im odpowiada – z takiej formy dostawy skorzystano przy ponad ⅓ zamówień. Zresztą listopadowe badanie pokazało, że sklepy stacjonarne pozostają istotnym kanałem zakupu prezentów: 21% z nas zadeklarowało zakup offline przynajmniej części upominków, a kolejne 20% chciałoby w ten sposób nabyć wszystkie prezenty.  Przewagą zakupów tradycyjnych, według ankietowanych, jest przede wszystkim fakt, że mogą obejrzeć produkt przed zakupem (56%); cenią też to, że produkt od razu zabierają ze sobą (42%). Wskazali także, że w taki sposób po prostu łatwiej jest wybrać im prezent (42%).
 
Korzystamy z wyboru, który mamy – wygrywa model hybrydowy
 
31% respondentów badania deklaruje, że przy zakupach prezentów będzie korzystać  zarówno ze sklepów stacjonarnych, jak i tych online.

Nasze wewnętrzne obserwacje i wyniki badania SW Research dla Empiku  utwierdzają nas w przekonaniu, że współcześni konsumenci doceniają synergię zalet, jaką daje połączenie zakupów stacjonarnych z internetowymi. Nastawienie na omnikanałowość przynosi rozwiązania podnoszące komfort zakupów. Dlatego w Empiku oferujemy m.in. usługę ekspresowej rezerwacji produktów oraz bezpłatny odbiór zamówień ze wszystkich 16 kategorii z naszej platformy, nie tylko w salonach stacjonarnych, ale i w tysiącach innych punktów w całym kraju - Szymon Bujalski, Dyrektor E-commerce w Empiku

E-sklepy są cenione za wygodę (55%), możliwość dokonywania zakupów bez wychodzenia z domu (51%), a także oszczędność czasu (49%). Istotna jest również duża różnorodność produktów w jednym miejscu (38%) – np. w przypadku  sklepu internetowego Empik oferta obejmuje kilkanaście kategorii, w tym kosmetyki, sport, AGD czy Strefę Design.
 
Z wyprzedzeniem czy na ostatnią chwilę?
 
Niemal ¼ ankietowanych zadeklarowała zakup świątecznych prezentów już przy okazji Black Week, a więc ze sporym wyprzedzeniem, ale co dziesiąty pytany zajmie się upominkami tuż przed Wigilią. 7% Polaków kilka prezentów kupi wcześniej, ale większość skompletuje na ostatnią chwilę. Biorąc pod uwagę, że niemal połowa “mikołajów” będzie się posiłkować listami stworzonymi przez obdarowywanych, nie powinno być z tym problemu.
 
1] Badanie przeprowadzone w dniach 12-18.11.2020 r. na zlecenie Empiku przez agencję SW RESEARCH, na reprezentatywnej próbie N=1014 Polaków w wieku 18-65 lat. Cytowanie możliwe wyłącznie po ze wskazaniu źródła danych.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się