Bolonia: ilustrowany świat mistrza Józefa Wilkonia - Targi Książki dla Dzieci

Bolonia: ilustrowany świat mistrza Józefa Wilkonia - Targi Książki dla Dzieci

Bolonia: ilustrowany świat mistrza Józefa Wilkonia - Targi Książki dla Dzieci

Udostępnij

Dziś w ramach Międzynarodowych Targów Książki dla Dzieci w Bolonii wybitny ilustrator Józef Wilkoń rozmawiał ze znakomitą projektantką książek i ilustratorką Grażką Lange. Tematem dyskusji był nie tylko magiczny świat ilustracji mistrza, lecz także międzynarodowe sukcesy polskich ilustratorów i ich źródła. Targi w Bolonii to najważniejsza i najbardziej prestiżowa tego rodzaju impreza na świecie. Polscy ilustratorzy i autorzy od lat święcą na niej triumfy.

Józef Wilkoń na samym początku spotkania przypomniał, że był taki czas, gdy – po upadku komunizmu – na naszym rynku książki dziecięcej królowały trzeciorzędne publikacje zachodnie. Mistrz podkreślił jednak, że dziś polska książka dziecięca ma się bardzo dobrze, co jest w dużej mierze zasługą kilku wybitnych wydawczyń. Powtórny rozkwit literatury dziecięcej wiąże się bowiem nieodłącznie – jak zauważyła Grażka Lange – z powstaniem małych wydawnictw, zwanych „lilipucimi”, które bez wyjątku prowadzą kobiety. W Bolonii nagradzano między innymi Wytwórnię i Dwie Siostry.

Lange zauważyła też, że dziś po laury sięgają przede wszystkim koncepty książkowe, pozycje łączące w sobie różne języki książki ilustrowanej i różne typy narracji, wspaniale zaprojektowane i pieczołowicie złożone. Króluje „dydaktyczność w dobrym tego słowa znaczeniu” – zaznaczył Józef Wilkoń, ale nie jest to tania dydaktyka, to książki zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, oferujące bogactwo pewnej wizji świata. Korzenie dzisiejszego sukcesu polskich autorów i ilustratorów tkwią natomiast w Polskiej Szkole Ilustracji z lat 60. i 70. – stwierdziło zgodnie oboje rozmówców, podkreślając rolę wielkiego plakacisty i dydaktyka Henryka Tomaszewskiego, a także polskiego malarstwa.

Po analizie twórczości Józefa Wilkonia Grażka Lange poruszyła kwestię samych Międzynarodowych Targów Książki Dziecięcej w Bolonii i rolę tej imprezy w obiegu książki dziecięcej, zaś bohater spotkania opowiedział o swoich wspomnieniach związanych z targami. Grażka Lange zauważyła również ogromne zasługi Instytutu Książki, jako narodowej instytucji kultury, w promocji polskiej literatury za granicą.

Spotkanie odbyło się w ramach programu „Polonia in Bologna” przygotowanego specjalnie przez Instytut Książki na Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii. W związku z panującą sytuacją epidemiczna impreza odbywa się w tym roku wyłącznie w formie wirtualnej. Wszystkie materiały i prezentacje dostępne są na branżowej platformie BCBF Global Rights Exchange (na profilu The Polish Book Institute), na stronie internetowej i w mediach społecznościowych Instytutu Książki.

Pliki graficzne do pobrania: https://pap-mediaroom.pl/ludzie-i-kultura/bolonia-ilustrowany-swiat-mistrza-jozefa-wilkonia-targi-ksiazki-dla-dzieci

Źródło informacji: Instytut Książki


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się