"Braciszek" - niezwykły literacki głos oddany tym, o których się zapomina

"Braciszek" - niezwykły literacki głos oddany tym, o których się zapomina

"Braciszek" - niezwykły literacki głos oddany tym, o których się zapomina

Udostępnij

Wydawnictwo ZNAK poleca Państwa uwadze obsypaną nagrodami powieść o życiu w cieniu rodzinnej traumy pt. "Braciszek" autorstwa uznanej francuskiej pisarki i dziennikarki Clary Dupont-Monod.

Gdy na świat przychodzi dziecko, wszystko się zmienia. Co robić, kiedy okazuje się, że Braciszek nie wodzi wzrokiem za soczystą pomarańczą, którą matka przesuwa mu przed oczami? Rodzeństwo nie rozumie, co się dzieje. Jak żyć z kimś, kto zamiast radości i szczęścia przyniósł samotność, ból i mrok?

Trzy perspektywy: Starszy Brat, Młodsza Siostra i Najmłodszy Brat.

Każde z nich z trudnymi emocjami radzi sobie inaczej: arogancki chłopiec zmienia się w troskliwego opiekuna. Młodsza Siostra buntuje się i miłości szuka w domu babci. Najmłodszy próbuje wypełnić pustkę po Braciszku.

Żadne z nich nie wie, jak wielki ciężar będzie nieść przez całe życie.

Historia, która ma siłę poruszającą nawet kamienie.

Z recenzji:

Jest to opowieść niezwykła ze względu na temat i sposób ujęcia. Porusza nas, ponieważ stanowi opis rodziny jako środowiska życia, które nigdy nie jest wyznaczone raz na zawsze, zmienia się i chwieje, a jednak dzięki zadzierzgniętym więziom daje solidny fundament. Ta ułomna istota, która mogłaby rozsadzić i zniszczyć rodzinę, okazuje się jej spoiwem.-„Le Figaro"

Diagnoza: takie dzieci nie żyją dłużej niż trzy lata. Rodzice, wiadomo, muszą uruchomić pokłady dzielności, by się z tą sytuacją zmierzyć. A rodzeństwo? Clara Dupont-Monod pisze o strategiach radzenia sobie ze strachem, gniewem i poczuciem winy, o dorastaniu w cieniu nieuniknionej straty, ale przede wszystkim o miłości. I robi to tak, że masz gulę w gardle.-   Katarzyna Wężyk, publicystka Gazety Wyborczej, pisarka

Nota o autorce:

Clara Dupont-Monod Uznana francuska pisarka i dziennikarka. Pracowała w czasopismach „Cosmopolitan" i „Marianne", prowadziła wywiady w radiu RTL, współtworzyła różne programy we francuskiej telewizji, także o literaturze. Równolegle rozwijała karierę pisarską, jej debiut ukazał się w 1998 roku. Każda jej powieść zyskuje uznanie krytyków, zdobywa nagrody literackie lub nominacje do nich. 

Jej najnowsza książka, Braciszek (oryg. S'adapter), w której sięga do własnych doświadczeń z dzieciństwa, również została doceniona – autorka otrzymała za nią Prix Goncourt des lycéens 2021, Prix Femina 2021 i Prix Landerneau 2021.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się