Centralna Rada Żydów krytykuje przyznanie Nobla Annie Ernaux

Centralna Rada Żydów krytykuje przyznanie Nobla Annie Ernaux

Centralna Rada Żydów krytykuje przyznanie Nobla Annie Ernaux

Udostępnij

Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux wywołało irytację wśród organizacji żydowskich w Niemczech. Francuzka jest oskarżana między innymi o wspieranie antyizraelskiego ruchu BDS.

Przyznanie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Annie Ernaux jest porażką w światowej walce z antysemityzmem i mizantropią” – skomentował przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową.

BDS (skrót od “bojkot, dezinwestycja, sankcje”) to międzynarodowy ruch powstały z inicjatywy Palestyńczyków nawołujący do zrywania kontaktów kulturalnych i handlowych z Izraelem, dopóki państwo nie wycofa się z terenów okupowanych, nie rozbierze muru na Zachodnim Brzegu i nie zapewni pełni praw Palestyńczykom oraz obywatelom Izraela arabskiego pochodzenia. Bojkot obejmuje produkty wytwarzane na Terytoriach Okupowanych, firmy współpracujące z rządem, a w przypadku artystów – odmowę występów czy prezentowania ich prac w Izraelu. Ruch BDS wspierają m.in. muzycy Roger Waters i Patti Smith, reżyser Ken Loach czy fotografka Nan Golding, a także pisarka Sally Rooney, która odmówiła praw do tłumaczenia wydawcy z Izraela.

Wówczas decyzja Sally Rooney wywołała złość wielu Izraelczyków, którzy zarzucili pisarce antysemityzm. Minister ds. diaspory Nachman Shai, cytowany przez portal AlJazeera, napisał na Twitterze, że postawa Rooney to “antysemityzm w nowym wydaniu” oraz że “wystawia złe świadectwo jej i wszystkim osobom, która się tak zachowują”.

Anne Ernaux, wraz z 80 profesjonalistami kulturalnymi i artystycznymi, miała wzywać do bojkotu sezonu kulturalnego “Francja-Izrael” w 2018 roku i bojkotu Konkursu Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie w 2019 roku.

“To więcej niż szkoda, gdy wielka pisarka zatraca się w nienawistnym i jednostronnym świecie nienawiści do Izraela i związanego z nim antysemityzmu, a tym samym udaremnia swoją twórczość literacką. W swoim przemówieniu noblowskim będzie miała okazję się wytłumaczyć i wyjść poza granice swoich uprzedzeń. Zawdzięcza to swoim czytelnikom, nie tylko w Izraelu” – powiedział Christoph Heubner, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

 
Autor: W
Źródło: DPA, Tagesspiegel.de
 
źródło: https://rynek-ksiazki.pl

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się