Vat na e-booki

Vat na e-booki

Ceny książek elektronicznych mogą spaść?

Udostępnij

Parlament Europejski przegłosował w czwartek propozycję Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia stawki VAT na książki elektroniczne. Obecnie w Unii Europejskiej standardowa minimalna stawka na e-publikacje wynosi 15 proc., europosłowie zmniejszyli ją trzykrotnie.

Dotychczas sprzedaż książek elektronicznych w UE traktowana była jako sprzedaż usług online. Jako że e-booki nie były traktowane na równi z książkami tradycyjnymi, nie można ich było obłożyć niższą 5-procentową stawką VAT, jaka obowiązuje w przypadku wydań papierowych.

W UE minimalna obowiązująca stawka na e-publikacje wynosi 15 proc., ale państwa członkowskie mogą same regulować wysokość stawek. I tak np. w Polsce e-booki objęte są 23-procentowym VAT.

VAT na książki

Teraz to ma się zmienić. Parlament Europejski ogromną większością głosów (590 za) zagłosował za tym, żeby państwa członkowskie UE miały możliwość nałożenia niższej, 5-procentowej albo nawet zerowej stawki VAT na książki elektroniczne.


A co w tej materii dzieje się w Polsce? A to, że jak czytamy na stronie www.pb.pl   w artykule p. Jarosława Królaka  "VAT na e-booki i e-publikacje nie spadnie"!

Sejm wyrzuci do kosza projekt obniżający VAT z 23 do 5 proc. na e-booki i z 23 do 8 proc. na pozostałe e-publikacje.

Projekt klubu Kukiz ’15, zrównujący stawki VAT na publikacje papierowe i elektroniczne, blisko rok leżakował w Sejmie, zanim doczekał się decyzji. Po wniosku Jerzego Gosiewskiego, posła PiS, sejmowa podkomisja do monitorowania systemu podatkowego projekt odrzuciła. Taką samą decyzję podkomisja rekomenduje całemu Sejmowi, który na kolejnym posiedzeniu wyrzuci projekt do kosza. 

Stanie się tak dlatego, ponieważ sprzeciwia się mu rząd.

— Kierunek proponowanych zmian zasługuje kierunkowo na poparcie, ale dopiero po ewentualnej zmianie unijnej dyrektywy VAT. Obecne jej przepisy sprzeciwiają się stosowaniu obniżonych stawek podatku VAT na e-publikacje. Z tego względu projekt jest niezgodny z obecnym brzemieniem przepisów dyrektywy — argumentował Jacek Kaute, wicedyrektor departamentu VAT w Ministerstwie Finansów.

I co jak zawsze mamy dwire szkoły Falenicka i Otwocką. Jedna mówi, a wręcz cytuje, iżpo tym głosowaniu państwa człłonkowskie UE mogą same regulować Vat na e-booki? Ale "Dobra Zmiana" jest głucha na proste argymrenty, bo one są mało medialne!

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się