Ogólnopolska Izba Księgarń
Camilla Grebe, Paul Leander-Engström

Camilla Grebe, Paul Leander-Engström

" Chcieliśmy stworzyć serie pochłaniających thrillerów, które po przeczytaniu pozostawiają niedosyt" - rozmowa z Camillą Grebe

Udostępnij

Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z Camillą Grebe, autorką bestsellerowych kryminałów, które pisze je wraz ze swoją siostrą Åsą Träff, a także partnerem literackim Paulem Leanderem-Engströmem. Ich trylogia "Mroczona Moskwa", w skład której wchodzą trzy tytuły: "Maestro z Sankt Petersburga", "Handlarz z o Omska", "Uśpiony szpieg" okazała się być kolejnym bestsellerem z bogatej oferty wydawnictwa Sonia Draga.

Gabriel Leonard Kamiński: Opublikowałaś kilka książek pisanych razem ze swoją siostrą Asą Träff, teraz twoim partnerem literackim jest Paul Leander-Engström. Znacie się, wyczuwacie, a jak to jest pisać książkę w mężczyzną?

Camilla Grebe: Znamy się z Paulem już ponad dwadzieścia lat. Poznaliśmy się na Stockholm School of Economics. Zawsze byliśmy bliskimi przyjaciółmi a myślę, że pisanie jeszcze bardziej nas do siebie zbliżyło. Mieliśmy sporo zabawy pisząc razem książki i co zdumiewające bardzo mało kłótni.

Camilla Grebe i Paul Leander-Engström

 

Gabriel Leonard Kamiński: Jak pracowaliście nad trylogią "Mroczna Moskwa? Jak to wyglądało: wpierw dostałaś materiał napisany przez Paula, a potem dopisywałaś, skreślałaś?


Camilla Grebe: Pierwsza książka opiera się na doświadczeniach Paula z Rosji. W momencie rozpoczęcia naszej współpracy, Paul miał już dosyć dużo napisane, zaczęliśmy więc od przeredagowania jego wstępnej wersji. Fabułę drugiej i trzeciej książki opracowaliśmy już razem. Kiedy pracujemy, dzielimy się obowiązkami po równo - obydwoje robimy research, piszemy i edytujemy.

Gabriel Leonard Kamiński: Dlaczego właśnie Rosja i Moskwa są tu głównym planem na którym rozgrywają się Wasze historie. Rozumiem, że Paul tam mieszkał, znał realia. Ale jak się czyta doniesienia ze Szwecji, o bezsilności policji, o wzroście przestępczości, głównie wśród kolorowych emigrantów, są dzielnice gdzie Szwedzi nie wejdą, do tego lewicowa cenzura, to wydaje się, że to orwellowski świat?

Camilla Grebe: Paul mieszkał w Moskwie przez ponad dziesięć lat. Mówi też płynnie po rosyjsku. Uznaliśmy Moskwę za świetne tło dla thrilleru, szczególnie ze pierwsza książka opisuje bardzo brutalny, dramatyczny okres w historii Rosji.

Gabriel Leonard Kamiński: Której części poświęciliście najwięcej czasu?


Camilla Grebe:
Pierwsza książka stanowiła największe wyzwanie. Paul w momencie w którym zdecydowaliśmy się na współpracę miał napisane juz 800 stron. Przepisywanie książki jest dużo trudniejsze niż pisanie jej od początku! Jej ukończenie zajęło nam dużo czasu.


Gabriel Leonard Kamiński: Którego z bohaterów Waszej trylogii cenisz najbardziej i za co?


Camilla Grebe:
Sergieja Skurova, rosyjskiego prokuratora, z którym Tom współpracuje w pierwszych dwóch książkach. Myślę, ze jest bardzo ludzki i przyjemny. No i zabawny.


Gabriel Leonard Kamiński: Które z Twoich lub pisanych wspólnie książek uważasz za godną sfilmowania i czy miałaś już takie propozycje?


Camilla Grebe:
Obecnie Szwedzka wytwórnia filmowa adoptuje pierwsza ksiażkę na serial telewizyjny. Mam nadzieję, ze będzie to dotyczyć wszystkich trzech powieści.


Gabriel Leonard Kamiński: Czy ten wstrząsający opis putinowskiej Rosji nie jest według ciebie skutkiem zaakceptowania przez rosyjski rząd globalnej korporacyjnej gospodarki na którą Rosja nie była przygotowana?


Camilla Grebe: Czy to naprawdę jest aż tak szokujący wizerunek? Nie wydaje mi sie żeby byl tak bardzo negatywny. Osobiście bardzo lubię Moskwę. Paul zabrał mnie tam w celu zrobienia researchu i zafascynowała mnie - piękne miasto z wielkim zapleczem historycznym. Dodatkowo, wszyscy byli bardzo przyjacielscy.

Gabriel Leonard Kamiński: "Małych złodziejaszków wieszają, a wielkim się kłaniają". Czy nie uważasz, że to zdanie znakomicie pasuje do opisu stanu czasów w jakich żyjemy?


Camilla Grebe: Wydaje mi się, że naszą główną motywacją jest zabawianie czytelników. Chcielibyśmy także informować, rozpowszechniać wiedzę na temat Rosji i motywów społecznych i historycznych, takich jak handel bronią (książka druga) oraz szpiegostwo (książka trzecia)


Gabriel Leonard Kamiński: Czy literatura może zbawić, ocalić nas, czy też jako globalny produkt powinna się przede wszystkim dobrze sprzedawać i bawić?


Camilla Grebe: Niestety. Myślę, ze niestety zbyt często staje się to regułą.


Gabriel Leonard Kamiński: Gdybyście mieli w paru zdaniach zachęcić swoich polskich czytelników do sięgnięcia po Waszą trylogię "Mroczna Moskwa", to co byście im powiedzieli?


Camilla Grebe: Chcieliśmy stworzyć serie pochłaniających thrillerów, które po przeczytaniu pozostawiają niedosyt. Chcieliśmy także przedstawić perspektywę “od środka” - spojrzenie na przemoc i kryminalność w Rosji podczas dramatycznego początku XXI wieku.

Camillio dziękuję za rozmowę i poświęcenie mi czasu

Gabriel Leonard Kamiński

Tłumaczenie: Lena Leszczyńska

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się