" Chcieliśmy stworzyć serie pochłaniających thrillerów, które po przeczytaniu pozostawiają niedosyt" - rozmowa z Camillą Grebe
Redakcja Portalu Księgarskiego prezentuje rozmowę z Camillą Grebe, autorką bestsellerowych kryminałów, które pisze je wraz ze swoją siostrą Åsą Träff, a także partnerem literackim Paulem Leanderem-Engströmem. Ich trylogia "Mroczona Moskwa", w skład której wchodzą trzy tytuły: "Maestro z Sankt Petersburga", "Handlarz z o Omska", "Uśpiony szpieg" okazała się być kolejnym bestsellerem z bogatej oferty wydawnictwa Sonia Draga.
Gabriel Leonard Kamiński: Opublikowałaś kilka książek pisanych razem ze swoją siostrą Asą Träff, teraz twoim partnerem literackim jest Paul Leander-Engström. Znacie się, wyczuwacie, a jak to jest pisać książkę w mężczyzną?
Camilla Grebe: Znamy się z Paulem już ponad dwadzieścia lat. Poznaliśmy się na Stockholm School of Economics. Zawsze byliśmy bliskimi przyjaciółmi a myślę, że pisanie jeszcze bardziej nas do siebie zbliżyło. Mieliśmy sporo zabawy pisząc razem książki i co zdumiewające bardzo mało kłótni.
Camilla Grebe i Paul Leander-Engström
Gabriel Leonard Kamiński: Jak pracowaliście nad trylogią "Mroczna Moskwa? Jak to wyglądało: wpierw dostałaś materiał napisany przez Paula, a potem dopisywałaś, skreślałaś?
Camilla Grebe: Pierwsza książka opiera się na doświadczeniach Paula z Rosji. W momencie rozpoczęcia naszej współpracy, Paul miał już dosyć dużo napisane, zaczęliśmy więc od przeredagowania jego wstępnej wersji. Fabułę drugiej i trzeciej książki opracowaliśmy już razem. Kiedy pracujemy, dzielimy się obowiązkami po równo - obydwoje robimy research, piszemy i edytujemy.
Gabriel Leonard Kamiński: Dlaczego właśnie Rosja i Moskwa są tu głównym planem na którym rozgrywają się Wasze historie. Rozumiem, że Paul tam mieszkał, znał realia. Ale jak się czyta doniesienia ze Szwecji, o bezsilności policji, o wzroście przestępczości, głównie wśród kolorowych emigrantów, są dzielnice gdzie Szwedzi nie wejdą, do tego lewicowa cenzura, to wydaje się, że to orwellowski świat?
Camilla Grebe: Paul mieszkał w Moskwie przez ponad dziesięć lat. Mówi też płynnie po rosyjsku. Uznaliśmy Moskwę za świetne tło dla thrilleru, szczególnie ze pierwsza książka opisuje bardzo brutalny, dramatyczny okres w historii Rosji.
Gabriel Leonard Kamiński: Której części poświęciliście najwięcej czasu?
Camilla Grebe: Pierwsza książka stanowiła największe wyzwanie. Paul w momencie w którym zdecydowaliśmy się na współpracę miał napisane juz 800 stron. Przepisywanie książki jest dużo trudniejsze niż pisanie jej od początku! Jej ukończenie zajęło nam dużo czasu.
Gabriel Leonard Kamiński: Którego z bohaterów Waszej trylogii cenisz najbardziej i za co?
Camilla Grebe: Sergieja Skurova, rosyjskiego prokuratora, z którym Tom współpracuje w pierwszych dwóch książkach. Myślę, ze jest bardzo ludzki i przyjemny. No i zabawny.
Gabriel Leonard Kamiński: Które z Twoich lub pisanych wspólnie książek uważasz za godną sfilmowania i czy miałaś już takie propozycje?
Camilla Grebe: Obecnie Szwedzka wytwórnia filmowa adoptuje pierwsza ksiażkę na serial telewizyjny. Mam nadzieję, ze będzie to dotyczyć wszystkich trzech powieści.
Gabriel Leonard Kamiński: Czy ten wstrząsający opis putinowskiej Rosji nie jest według ciebie skutkiem zaakceptowania przez rosyjski rząd globalnej korporacyjnej gospodarki na którą Rosja nie była przygotowana?
Camilla Grebe: Czy to naprawdę jest aż tak szokujący wizerunek? Nie wydaje mi sie żeby byl tak bardzo negatywny. Osobiście bardzo lubię Moskwę. Paul zabrał mnie tam w celu zrobienia researchu i zafascynowała mnie - piękne miasto z wielkim zapleczem historycznym. Dodatkowo, wszyscy byli bardzo przyjacielscy.
Gabriel Leonard Kamiński: "Małych złodziejaszków wieszają, a wielkim się kłaniają". Czy nie uważasz, że to zdanie znakomicie pasuje do opisu stanu czasów w jakich żyjemy?
Camilla Grebe: Wydaje mi się, że naszą główną motywacją jest zabawianie czytelników. Chcielibyśmy także informować, rozpowszechniać wiedzę na temat Rosji i motywów społecznych i historycznych, takich jak handel bronią (książka druga) oraz szpiegostwo (książka trzecia)
Gabriel Leonard Kamiński: Czy literatura może zbawić, ocalić nas, czy też jako globalny produkt powinna się przede wszystkim dobrze sprzedawać i bawić?
Camilla Grebe: Niestety. Myślę, ze niestety zbyt często staje się to regułą.
Gabriel Leonard Kamiński: Gdybyście mieli w paru zdaniach zachęcić swoich polskich czytelników do sięgnięcia po Waszą trylogię "Mroczna Moskwa", to co byście im powiedzieli?
Camilla Grebe: Chcieliśmy stworzyć serie pochłaniających thrillerów, które po przeczytaniu pozostawiają niedosyt. Chcieliśmy także przedstawić perspektywę “od środka” - spojrzenie na przemoc i kryminalność w Rosji podczas dramatycznego początku XXI wieku.
Camillio dziękuję za rozmowę i poświęcenie mi czasu
Gabriel Leonard Kamiński
Tłumaczenie: Lena Leszczyńska