Ci, którzy odeszli w 2021

Ci, którzy odeszli w 2021

Ci, którzy odeszli w 2021

Udostępnij

Dzień Wszystkich Świętych i obchodzony po nim Dzień Zaduszny to najważniejsze elementy uroczystości Wszystkich Świętych, uroczystość ku czci wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli stan zbawienia i przebywają w niebie. Wspomnienia o tych, którzy byli z nami wiążą się także z pamięcią i dorobkiem artystów, pisarzy, poetów, prozaików. Ich duchowy przekaz, część z nich samych zapisana dla wiedzy potomności zostaje z nami. Wspominając ich, chociaż w ten sposób oddajmy im Cześć!

Październik

W Jeleniej Górze zmarła Alina Obidniak, reżyser, wieloletnia dyrektor tamtejszego teatru im. Cypriana Kamila Norwida, animatorka życia teatralnego, między innymi ruchu teatrów ulicznych. Zmarła w piątek w wieku 90 lat.

Wrzesień

Poeta, pisarz, publicysta, krytyk literacki Piotr Bratkowski zmarł we wtorek rano. O jego śmierci poinformowała rodzina w mediach społecznościowych.
Piotr Bratkowski urodził 11 kwietnia 1955 r. w Warszawie. Był synem Jana Bratkowskiego, aktora i reżysera, oraz Anny z domu Karczewskiej, dziennikarki - m.in. zastępczyni redaktora naczelnego tygodnika „Po Prostu”.

18 września zmarł pisarz i redaktor Dwutygodnika Paweł Soszyński. Odszedł w wieku 42 lat. Mówiono o nim "człowiek-instytucja".

Sierpień

Zmarł Kazimierz Leki, założyciel Księgarni Ekonomicznej przy ul. Grójeckiej 67 w Warszawie. Miał 75 lat.

Jaan Kaplinski był jedną z najważniejszych postaci kultury estońskiej. Nazwisko zmarłego poety, eseisty i pisarza wielokrotnie pojawiało się na tzw. krótkiej liście kandydatów do Nagrody Nobla. Jedną z osób, które go do niej zgłaszały, był Czesław Miłosz. Kaplinski w czerwcu obchodził 80. urodziny. Zmarł po długiej chorobie.

Lipiec

Henri Vernes, autor przygód Boba Morane'a, zmarł w pięknym wieku 102 lat. Belgijski pisarz prowadził w młodości życie prawie tak niesamowite, jak słynny poszukiwacz przygód, którego stworzył. Na całym świecie jego książki sprzedały się w niemal 40 mln egzemplarzy.

Zmarł Kurt Westergaard, autor karykatur Mahometa, które wywołały oburzenie w całym świecie muzułmańskim, co z kolei doprowadziło do krwawych zamieszek. Duński rysownik ostatnie lata swojego życia spędził pod ochroną policji pod tajnym adresem.

Matka telenoweli zmarła tuż przed swoimi 97 urodzinami w otoczeniu rodziny. Mowa o Delii Fiallo, pochodzącej z Kuby pisarce i scenarzystce. Twórczyni takich hitów jak "Esmeralda", "Paloma" czy "Kasandra".

Czerwiec

Zmarł Andrzej Kalinin – pisarz, publicysta, członek PEN Clubu i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor książki "I bóg o nas zapomniał", za którą otrzymał Nagrodę Literacką Czesława Miłosza.

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o niespodziewanej śmierci Jiříego Červenki, wspaniałego człowieka, poety i tłumacza literatury polskiej na język czeski. Jiří Červenka urodził się 5 marca 1943 r. w mieście Jindřichův Hradec, studiował filozofię i język czeski na Uniwersytecie Masaryka w Brnie.

14 czerwca zmarł Stanisław Świątek. Był dziennikarzem, pisarzem i działaczem opozycji w czasach PRL-u. "Z odwagą i spokojem zniósł internowanie i więzienie, pozbawienie możliwości wykonywania zawodu, wreszcie wyrzucenie z kraju z biletem w jedną stronę. Straszną chorobę też znosił cierpliwie do końca" - napisała jego żona Jadwiga Oleradzka-Świątek.

Po długiej chorobie zmarła Lucinda Riley, popularna powieściopisarka znana również pod nazwiskiem Edmonds. Jej książki sprzedano w ponad 30 milionach egzemplarzy na całym świecie. Na język polski przetłumaczono dziesięć tytułów, wśród nich sagę "Siedem Sióstr" oraz powieści "Dom Orchidei" i "Rzeka Północy". Miała 54 lata. Była matką siedmiorga dzieci.

Maj

W wieku 54 lat zmarł Paweł Szwed, współtwórca i redaktor naczelny wydawnictwa Wielka Litera. "Byłeś mentorem i przyjacielem. Zawsze ambitny, z luzem i humorem, którym zjednywałeś sobie ludzi" - tak o Pawle Szwedzie napisali w oświadczeniu współpracownicy.

Eric Carle zmarł w wieku 91 lat. Amerykański autor napisał i zilustrował ponad 70 książek dla dzieci. Jego najpopularniejszym utworem pozostaje kultowa "Bardzo głodna gąsienica". Powstała w 1969 roku książka została przetłumaczona na 62 języki i wciąż chętnie sięgają po nią kolejne pokolenia małych czytelników na całym świecie.

Magazyn "Young Animal" przekazał smutną w wiadomość o śmierci twórcy "Berserka". Japoński twórca mangi, Kentaro Miura, zmarł w wieku 54 lata na skutek rozwarstwienia aorty. Japoński artysta był niezwykle popularnym autorem mang. Kentaro Miura zasłynął głownie jako twórca "Berserka", jednego z najlepiej sprzedających się komiksów dla dorosłych. Jego prace miały ogromny wpływ na popkulturę.

 

Kwiecień

24 kwietnia, w wieku 75 lat, zmarł Jan Janusz Akielaszek, właściciel Oficyny Wydawniczej w Kolorach Tęczy, inicjator Targów Książki Kulinarnej. Urodził się w 1945, w Brzeżanach, województwo tarnopolskie, dziś Kresy. Był absolwentem Technikum Leśnego w Rogozińcu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.

W wieku 86 lat po długiej chorobie zmarł dziennikarz, prawnik i pisarz Stefan Bratkowski. Był związany m.in. z „Po Prostu”, „Życiem Warszawy”, „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, Studiem Opinii i TOK FM. Przez dekadę był prezesem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich poinformowało o śmierci Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej, przewodniczącej SBP. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska od ponad 40 lat aktywnie uczestniczyła w rozwoju polskiego bibliotekarstwa i jego promocji w kraju i za granicą.

Profesor G. Venkatasubbaiah zmarł w wieku 107 lat w Bangalore. Był cenionym w Indiach pisarzem, językoznawcą i krytykiem. Wniósł znaczący wkład w świat leksykografii kannada. W swoim długim życiu zredagował ponad 60 książek, jest autorem co najmniej kilku przełomowych prac związanych ze słownictwem w języku kannada.

W piątek w wieku 79 lat zmarł katowicki pisarz Andrzej Żak. Autor licznych książek, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. "Świetne pióro, świetny człowiek, jako terapeuta pomógł wielu, wielu ludziom. Wielki żal" - powiedziała PAP pisarka, krytyczka literacka i teatralna Liliana Bardijewska.

 

Marzec

W środę 3 marca odszedł Jerzy Limon, pisarz, szekspirolog, profesor nauk humanistycznych. Był inicjatorem i dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. To wielka strata dla polskiej kultury. "Śpij spokojnie snem nocy letniej" - napisała na swoim Facebooku prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

W wieku 76 lat zmarł Ryszard Leszczyński, człowiek morza, historyk, pisarz i publicysta. Pisaniem zajął się po kilkudziesięciu latach spędzonych na statkach pod polską i obcą banderą. Jego książki to już klasyka literatury marynistycznej. Przed śmiercią planował opisać ucieczki marynarzy, rybaków i lotników morskich w czasach PRL.

Adam Zagajewski, poeta, pisarz i eseista, przedstawiciel Nowej Fali, laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym finalista Nagrody Literackiej "Nike", Międzynarodowej Nagrody Vilenica, Nikolaus-Lenau-Preis, Nagrody Tomasa Tranströmera i Neustadt Prize. Członek Polskiego PEN Clubu i Polskiej Akademii Umiejętności. Pierwsze książki poetyckie "Komunikat" (1972) i "Sklepy mięsne" (1975) stanowiły realizację nowofalowego postulatu mówienia prawdy o otaczającej rzeczywistości i obnażania fałszu oficjalnego języka. Miał 75 lat.

Prof. Jacek Łukasiewicz zmarł we Wrocławiu w wieku 87 lat. Poeta, krytyk literacki, historyk literatury, były profesor UWr, laureat Nagrody Literackiej Pen Clubu i Nagrody im. Kazimierza Wyki za całokształt twórczości krytycznej i eseistycznej, a także były przewodniczący jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius”.

Zmarła Jolanta Brach-Czaina, filozofka, feministki i kulturoznawczyni, badaczka filozofii istnienia i filozofii sztuki, problematyki gender i estetyki. Była wieloletnią kierowniczką Zakładu Kulturoznawstwa Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku.

Luty

Zbigniew S. Siemaszko, wybitny historyk, pisarz i publicysta emigracyjny, zmarł we wtorek 2 lutego. Smutną wiadomość potwierdził ambasador RP w Londynie, gdzie Siemaszko mieszkał aż do śmierci.

W wieku 101 lat Lawrence Ferlinghetti, poeta, wydawca, księgarz, malarz, legendarny animator ruchu bitników. Przyczyną śmierci poety była choroba zwyrodnieniowa płuc.

W Krakowie, w wieku 87 lat, zmarł pomysłodawca, założyciel i wieloletni redaktor naczelny miesięcznika „W drodze” – ojciec Marcin Babraj OP. W 1973 roku stworzył formułę pisma „W drodze”, która od niemal pół wieku nic nie straciła ze swej aktualności.

Nie żyje Mourid Barghouti. Znany na całym świecie palestyński pisarz i poeta zmarł w niedzielę 14 lutego. Miał 76 lat. Polskim czytelnikom Mourid Barghouti znany jest jako autor wyśmienitej prozy, „Jestem stamtąd, jestem stąd”, pisarz przedstawił codzienność wygnańca na tle tragicznego konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Zmarł słynny francuski pisarz, eseista, scenarzysta i reżyser Jean-Claude Carrière. Współpracował z największymi i został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Miał 89 lat.

Zmarł prof. Wojciech Burszta. Był antropologiem kultury, kulturoznawcą, eseistą i tłumaczem. Autorem ponad 400 publikacji naukowych, takich jak "Asteriks w Disneylandzie. Zapiski antropologiczne" czy "Kotwice pewności. Wojny kulturowe z popnacjonalizmem w tle"

Zmarł profesor Zdzisław Najder – publicysta, historyk literatury, działacz niepodległościowy. Współpracował z paryską „Kulturą”, założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe, kierował Radiem Wolna Europa. Miał 90 lat. O śmierci Zdzisława Najdera poinformował jego syn Krzysztof Najder.

16 lutego zmarła urodzone w Polsce tłumaczka, poetka i pisarka Irit Amiel. Za swoje opowiadania była dwukrotnie nominowana do Nagrody Literackiej "Nike". Urodziła się w Częstochowie w 1931 r.


Styczeń

Papcio Chmiel, Henryk Jerzy Chmielewski, autor kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" (1947) oraz komiksów własnego pomysłu "Półrocze bumelanta" (1951) i "Witek sprytek" (1955–1956). W 1957 r. zaczął tworzyć komiksy o przygodach trójki przyjaciół - szympansa Tytusa, wysokiego, szczupłego Romka i małego, grubego, przemądrzałego A'Tomka - które ukazywały się w "Świecie Młodych" do lat 80. XX w. W serii wielokrotnie - jako Papcio Chmiel - pojawiał się także sam autor. Ukazująca się od 1957 r. seria komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek" rozeszła się w łącznym nakładzie 11 mln egzemplarzy. Miał 97 lat.

1 stycznia odeszła prof. Dorota Filipczak. Była badaczką literatury kanadyjskiej, literatur postkolonialnych oraz filozofii religii. Kierowała Zakładem Badań Intermedialnych, Kanadystycznych i Postkolonialnych w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Łódzkiego.

Pierwszwego dnia stycznia zmarła Bibianna Ciompała, słynna pani Blanka z księgarni Państwowego Instytutu Wydawniczego przy ul. Foksal 17 w Warszawie. Informację przekazali byli dyrektorzy PIW-u: Tadeusz Nowakowski i Rafał Skąpski.

Zmarł Arkadiusz Pacholski związany z Kaliszem historyk, eseista i powieściopisarz, a także miejski aktywista i animator kultury. W tym roku skończyłby 57 lat. Był autorem cenionych zbiorów esejów, takich jak: "Pochwała stworzenia. Eseje igawędy", "Widok z okna na strychu. Eseje i gawędy wtóre” (w roku 1999 otrzymał za nie Nagrodę Kościelskich), "Brulion paryski”.

Część Ich Pamięci!

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się