Ci, którzy odeszli w 2019
Co roku przed Uroczystoścą Wszystkich Świętych wiele portali tworzy własne listy pamięci, tych, którzy odeszli od nas w mijającym roku 2019. Wielu z nich zaistnieje w naszej pamięci, tylko dzięki tym zadusznym wypominkom. Śmierć spowszedniała, stała się taka codzienna, jak mycie zębów. Następnego dnia już tych nazwisk nie pamiętamy! Mam nadzieję, że chociaż na moment zaistnieją w sieci i na naszej stronie.
Październik 2019
W wieku 76 lat w niedzielę wieczorem w Cambridge zmarł na zawał serca rosyjski pisarz, dysydent i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski - poinformowano na jego stronie internetowej. Rosyjskie media zaznaczają, że w ostatnich latach Bukowski ciężko chorował.
Bukowski w ZSRR był wielokrotnie więziony za organizowanie demonstracji w obronie dysydentów. Dzięki niemu Zachód dowiedział się o sowieckiej praktyce zamykania dysydentów w szpitalach psychiatrycznych; sam Bukowski w tzw. psychuszkach spędził w sumie niemal 12 lat.
Nie żyje grafik Andrzej Heidrich, autor okładek i ilustracji do książek m.in. Jarosława Iwaszkiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego oraz banknotów dla NBP. Zmarł w niedzielę w wieku 90 lat - poinformowało dzisiaj wydawnictwo Czytelnik. Andrzej Heidrich urodził się 6 listopada 1928 r. w Warszawie. Od lat 60. XX w. projektował banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, m.in. z serii "Wielcy Polacy", które funkcjonowały do 1996 r. Obecnie w obiegu jest sześć zaprojektowanych przez niego banknotów z władcami Polski.
W poniedziałek zmarł wybitny polski rysownik i ilustrator Bohdan Butenko. O śmierci artysty poinformował kwartalnik „Przekrój” na swojej stronie internetowej. „Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość” - napisała redakcja.
Bohdan Butenko wymyślił Gucia i Cezara, Gapiszona i Kwapiszona.
Jedenastego października w Warszawie odszedł Andrzej Zdzisław Makowiecki, historyk literatury okresu pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej, krytyk literacki.
W wieku 89 lat zmarł wybitny amerykański krytyk literacki Harold Bloom, który w swoim kanonie literatury umieścił sześciu polskich pisarzy i poetów: Schulza, Gombrowicza, Miłosza, Lema, Herberta i Zagajewskiego.
Wrzesień 2019
Zmarł poeta, prozaik, eseista i tłumacz Leszek Elektorowicz. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Wybitny pisarz i eseista György Konrad, legendarna postać węgierskiego ruchu dysydenckiego, zmarł w piątek w wieku 86 lat w Budapeszcie po długiej chorobie - poinformowała agencja MTI, powołując się na jego rodzinę.
W czwartek 5 września zmarł Andrzej Polkowski – pisarz, tłumacz znany czytelnikom m.in. z przekładu na język polski “Opowieści z Narnii” i „Harrego Pottera”. Pogrzeb twórcy m.in. “mugoli” odbędzie się w środę 11 września na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.
Zmarł Władysław Krupka, scenarzysta komiksowy i autor powieści kryminalnych. Był twórcą postaci milicjanta - kapitana Żbika. Miał 92 lata.Władysław Krupka z wykształcenia był prawnikiem. Ukończył też Wyższą Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, uzyskując status podpułkownika. Był naczelnikiem wydziału Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej.
Sierpień 2019
11 sierpnia zmarła Anna Tatarkiewicz (z domu Jakubiszyn), tłumaczka literatury francuskojęzycznej, publicystka, recenzentka teatralna i filmowa.
Toni Morrison, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek, która jako pierwsza afroamerykańska obywatelka USA otrzymała w 1993 roku literacką Nagrodę Nobla, zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek w szpitalu w Nowym Jorku w wieku 88 lat - poinformował jej wydawca Alfred A. Knopf.
Dwudziestego szóstego lipca zmarł Wojciech Kuhn, wydawca i fotograf, jeden z założycieli wydawnictwa W.A.B.Wojciech Kuhn urodził się w 1957 roku, był absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. W latach 80. pracował najpierw jako robotnik, a następnie fotograf, dokumentując zbiory Muzeum Karykatury oraz imprezy w klubie Riviera-Remont. Jako wolny strzelec pracował także jako fotograf prasowy. Od 1987 roku współpracował z Niezależną Oficyną Wydawniczą Nowa oraz z International Amnesty. W 1991 roku założył wraz z Beatą Stasińską i Adamem Wilmańskim wydawnictwo W.A.B., którego był członkiem zarządu odpowiedzialnym za porządek finansowy i produkcję.
Odszedł Tadeusz Komendant, wybitny eseista, krytyk literacki i tłumacz, redaktor „Twórczości”, wychowawca pokoleń polonistów.Tadeusz Komendant urodził się w Pokośnie na dawnej Grodzieńszczyźnie. Liceum ukończył w Suchowoli. Studiował filologię polską na Wydziale Polonistyki (magisterium 1977) i filozofię na Wydziale Nauk Społecznych (magisterium 1978) Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1982 roku pracował na polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Teorii Literatury i Poetyki, gdzie w 1992 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.
Janusz Kryszak (ur. 22 listopada 1945 w Bydgoszczy, zm. 24 sierpnia 2019 w Toruniu – polski literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, poeta. Absolwent toruńskiego UMK, gdzie kierował Zakładem Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego oraz Pracownią Badań Emigracji w Instytucie Literatury Polskiej UMK. Badacz literatury polskiej na Emigracji, wieloletni redaktor naukowy rocznika „Archiwum Emigracji”. Autor licznych artykułów naukowych poświęconych polskiej poezji współczesnej i szkiców literackich, redaktor prac naukowych. Badacz twórczości m.in.: Mariana Czuchnowskiego, Wacława Iwaniuka, Tytusa Czyżewskiego. Jako poeta debiutował w roku 1970. Jego poezja była tłumaczona na język rosyjski, angielski i niemiecki. Laureat Nagrody im. Stanisława Piętaka i Nagrody Fundacji im. N. W. Turzańskich w Kanadzie.
Lipiec 2019
Bogusław Julian Schaeffer, wzgl. Schäffer (ur. 6 czerwca 1929 we Lwowie, zm. 1 lipca 2019 w Salzburgu – polski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyki
Danuta Saul-Kawka (ur. 1947, zm. 5 lipca 2019) – polska poetka i działaczka samorządowa. Debiutowała w 1969 podczas VII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej. Swoje utwory publikowała między innymi we „Współczesności”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Życiu Literackim”. W 2005 za działalność społeczną została uhonorowana Orderem Uśmiechu.
Natalia Rolleczek, właściwie Natalia Rolleczek-Korombel (ur. 16 lutego 1919 w Zakopanem, zm. 8 lipca 2019 – polska pisarka, głównie dla dzieci i młodzieży, dramatopisarka.
18 lipca zmarł Krzysztof Zarzecki, wybitny tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego i edytor. Urodził się 31 maja 1926 roku w Warszawie. W 1939 roku ukończył szkołę powszechną w Warszawie, w 1944 roku zdał maturę na tajnych kompletach. Podczas II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, w 22. kompanii AK Zgrupowania „Kryska”, brał m.in. udział w akcjach ochrony kolportażu prasy antyfaszystowskiej. Uczestnik powstania warszawskiego w plutonie kompanii B-1 pułku Armii Krajowej „Baszta” (pseud. „Robert”), ciężko ranny. Awansowany do stopnia starszego strzelca. Po upadku powstania jeniec wojenny w obozach przejściowych w Pruszkowie i Skierniewicach, a następnie stalagu X B Sandbostel, skąd w maju 1945 roku wyzwoliła go armia brytyjska. Po powrocie studiował filologię polską i angielską na Uniwersytecie Warszawskim (magisterium w 1951 roku). W roku 1950 zadebiutował na łamach prasy jako publicysta. W latach 1952–1955 był redaktorem w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, a od 1955 do 1963 roku pracował jako kierownik redakcji przekładowej Wydawnictwa Iskry.
Dnia 14 lipca 2019 roku w wieku 79 lat odszedł prof. dr hab. Andrzej Gronczewski, profesor zwyczajny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich ostatniego półwiecza, znakomity badacz dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej.
Anna Bojarska-Rutowicz, pseudonim Juliusz Nemo (ur. 1 października 1946 w Warszawie, zm. 26 lipca 2019 tamże – polska pisarka, eseistka, autorka sztuk scenicznych i scenarzystka filmowa. Mieszkała w Paryżu.
W Rzymie zmarł dziś w wieku 93 lat Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Karierę literacką zrobił w późnym wieku: zaczął pisać jako niespełna siedemdziesięciolatek. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.
W wieku 83 lat zmarł w Petersburgu poeta, prozaik i dramaturg Wiktor Sosnora - poinformowały w sobotę media w Rosji. Był ważną postacią poezji lat 60. w ZSRR, autorem liryki o nowatorskiej formie, jednocześnie nawiązującej do legend i kronik staroruskich.
W środę zmarł prof. Jacek Baluch, wybitny tłumacz literatury czeskiej, bohemista, slawista, polonista, poeta i nauczyciel akademicki, w latach 1990-95 ambasador RP w Pradze. Informację o śmierci potwierdził PAP w czwartek Instytut Filologii Słowiańskiej UJ.
Czerwiec 2019
Stanisław Burkot (ur. 1932 w Turzy, zm. 1 czerwca 2019 – polski historyk literatury i krytyk literacki. Studia polonistyczne ukończył w 1953 r. w krakowskiej WSP. Doktorat uzyskał w 1961 r. w Instytucie Badań Literackich PAN, habilitację zaś uzyskał w 1968 r. w WSP. Od 1986 r. profesor zwyczajny. Autor książek o literaturze XIX i XX wieku (m.in. Powieści współczesne J.I. Kraszewskiego, Spory o powieść w polskiej krytyce literackiej XIX w., Tadeusz Różewicz, Proza powojenna 1945-1987, Literatura polska w latach 1939-1989). Zajmował się opracowaniem i wydawaniem tekstów źródłowych (m.in. Korespondencja Marii Konopnickiej, Listy do rodziny J.I. Kraszewskiego). Jest autorem licznych szkiców i rozpraw publikowanych w czasopismach fachowych i książkach zbiorowych.
Wczorajszej nocy w wieku 72 lat odszedł Maciej Parowski, jedna z najważniejszych postaci dla polskiej fantastyki, pisarz i redaktor, który wychował całe pokolenia pisarzy. Parowski niemal przez całą karierę pracował jako dziennikarz i redaktor. Najlepiej znany jest ze swojej pracy w „Fantastyce”, a później „Nowej Fantastyce”, gdzie przez lata pełnił funkcję szefa działu polskiej prozy, a także przez 11 lat był redaktorem naczelnym. Wychował kilka pokoleń polskich pisarzy; za jego sprawą debiutowali czołowi dziś polscy twórcy fantastyki.
Ryszard Bugajski (ur. 27 kwietnia 1943 w Warszawie, zm. 7 czerwca 2019 tamże – polski reżyser filmowy i telewizyjny, pisarz i scenarzysta, reżyser m.in. filmów Przesłuchanie (1982), Generał Nil (2009) i Zaćma (2016); w latach 1985–1995 mieszkał i pracował w Kanadzie.
Antoni Furdal (ur. 22 maja 1928 w Rososzy pod Garwolinem, zm. 8 czerwca 2019 – polski językoznawca, polonista i slawista. W latach 1948–1952 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filologię polską i słowiańską; był uczniem Kazimierza Nitscha i Tadeusza Lehra-Spławińskiego. Habilitację uzyskał w 1965 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, tam też został mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1973 roku, a profesorem zwyczajnym – w 1981 roku.
Leevi Lehto (ur. 23 lutego 1951 w Asikkalau, zm. 22 czerwca 2019 w Helsinkach – fiński poeta, tłumacz, programista.Po zadebiutowaniu poetyckim w 1967 roku opublikował sześć tomów poezji, najsłynniejsze z nich to powieść Janajevin unet (1991) i eksperymentalna proza Päivä (2004). Działał w polityce lewicowej (w latach 70.) i pracował jako dyrektor korporacyjny w przemyśle komunikacyjnym (w latach 90.). Znany był również z eksperymentów w pisaniu cyfrowym, takich jak Google Poem Generator.
Judith „Judy” Krantz z domu Tarcher (ur. 9 stycznia 1928 w Nowym Jorku, zm. 22 czerwca 2019 w Los Angeles – amerykańska pisarka; autorka licznych powieści dla kobiet, wielokrotnie filmowanych.
Andrzej Klawitter (ur. 7 czerwca 1952 w Szamocinie, woj. wielkopolskie, zm. 28 czerwca 2019 – polski pisarz, aforysta, satyryk, autor słuchowisk radiowych.
Maj 2019
Szóstego maja w Moskwie zmarł Andriej Bazylewski, badacz literatur słowiańskich, wybitny tłumacz literatury polskiej i wydawca. Bazylewski urodził się w 1957 roku w Kałudze. Dorastał w Swierdłowsku, a później mieszkał w Moskwie. W 1979 roku ukończył slawistykę Uniwersytetu Moskiewskiego. Od 1978 roku publikował szkice o literaturze. Jako tłumacz debiutował osiem lat później.
Ewa Najwer (ur. 6 stycznia 1933 w Stanisławowie, zm. 13 maja 2019 – polska poetka, prozaik, krytyk literacki. Ukończyła filologię polską na UAM. W 1971 roku uzyskała stopień doktora za rozprawę Zofia Nałkowska i powieść psychologiczna. Z zagadnień świadomości teoretycznej. W roku 1940 została zesłana do Kazachstanu, gdzie przebywała do 1946 roku. Debiutowała w 1957 roku na łamach czasopisma studenckiego "Uwaga" (Gdańsk) jako poetka.
Tadeusz Wyrwa-Krzyżański (ur. 21 października 1947 w Kuźnicy Czarnkowskiej, zm. 23 maja 2019[1]) – polski poeta, pisarz, krytyk literacki i grafik. Wydał 23 tomy wierszy, 3 książki prozatorskie i 9 dla dzieci, ogłosił 7 tek graficznych, miał kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Współpracował z Zeszytami Poetyckimi.
Jaroslav Erik Frič (ur. 14 sierpnia 1949 w Šumperku, zm. 24 maja 2019 w Brnie – czeski poeta, muzyk, wydawca i organizator festiwali kultury podziemnej.
Witold Stankiewicz (ur. 30 sierpnia 1919 w Kargoszynek, powiat Ciechanów, zm. 27 maja 2019 – polski historyk dziejów najnowszych, bibliotekarz, wydawca źródeł.
Jiří Stránský (ur. 12 sierpnia 1931 w Pradze, zm. 29 maja 2019 – czeski pisarz, dramaturg, tłumacz, dwukrotny więzień polityczny reżimu komunistycznego i obrońca praw człowieka. Był wnukiem czechosłowackiego polityka Jana Malypetra.
Kwicień 2019
Vonda Neel McIntyre (ur. 28 sierpnia 1948 w Louisville, zm. 1 kwietnia 2019 w Seattle – amerykańska autorka powieści i opowiadań z gatunku science fiction.
Laureatka Nagrody Hugo w 1979 za powieść Dreamsnake oraz Nagrody Nebula w 1973 za opowiadanie Z Trawy, i Mgły, i Piasku (Of Mist, and Grass, and Sand), w 1978 za powieść Dreamsnake oraz w 1997 za The Moon and the Sun.
Jerzy Szatkowski – urodzony w 1940 r. w Solcu Kujawskim, zmarł 2 kwietnia 2019 w Poznaniu; poeta, prozaik, redaktor, nauczyciel dyplomowany – polonista. W latach 1998-2019 redagował „Okolicę Poetów”.
Charles Lincoln Van Doren (ur. 12 lutego 1926 w Nowym Jorku, zm. 9 kwietnia 2019 w Canaan – amerykański wykładowca, pisarz i wydawca.
Życiorys Syn zdobywcy Nagrody Pulitzera, poety, krytyka literackiego i pisarza Marka Van Dorena i pisarki, Doroty Van Doren. Niezwykle wszechstronnie wykształcony: zdobył bakalaureat (licencjat) z dziedziny sztuki w St. John’s College w Annapolis (stan Maryland), magisterium z astrofizyki i doktorat z anglistyki (obydwa stopnie w Columbia University).
Karol Cyryl Modzelewski (ur. 23 listopada 1937 w Moskwie, zm. 28 kwietnia 2019 w Warszawie – polski historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk oraz dysydent, więzień polityczny i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego (1992–1994) i Uniwersytetu Warszawskiego (od 1994), członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, w latach 2007–2010 wiceprezes PAN. W 2007 laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za monografię Barbarzyńska Europa (2004), w której podjął kwestię powstawania tożsamości europejskiej pod wpływem tradycji przedchrześcijańskich. Autor wyróżnionej Nagrodą Literacką „Nike” autobiografii Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca (2013),
Gene Rodman Wolfe (ur. 7 maja 1931 w Nowym Jorku, zm. 14 kwietnia 2019 w Peorii – amerykański pisarz science fiction i fantasy. Był autorem m.in. książek składających się na serie „The Book of the New Sun” (Księga Nowego Słońca) i „The Book of the Long Sun” (Księga Długiego Słońca). Opowiadają one historię świata, gdzie ziemia się starzeje a słońce gaśnie. Młody kat o imieniu Severian, którego przymiotem jest to, że nigdy niczego nie zapomina, zostaje wygnany z konfraterni. Pierwsza seria składa się z następujących części: Cień kata, Pazur Łagodziciela, Miecz liktora, Cytadela Autarchy i uzupełniająca cykl Urth Nowego Słońca.
Marzec 2019
W wieku 88 lat zmarł prof. dr hab. Mieczysław Inglot, historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i autor licznych publikacji poświęconych literaturze okresu romantyzmu. Urodzony 11 stycznia 1931 r. we Lwowie, wiceprezes Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, wybitny historyk literatury polskiej, autor kilkuset publikacji naukowych, wychowawca kilku pokoleń polonistów.
W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny.
Jean Starobinski (ur. 17 listopada 1920 w Genewie, zm. 4 marca 2019 w Morges – szwajcarski filozof i krytyk literacki. Studiował najpierw literaturę klasyczną, później medycynę na uniwersytecie w Genewie – uzyskał doktorat z literatury i medycyny. Wykładał literaturę francuską na Johns Hopkins University, Uniwersytecie Bazylejskim i na Uniwersytecie Genewskim, gdzie wykładał historię idei oraz historię medycyny. Jako literaturoznawca kojarzony z tzw. „Szkołą Genewską”; pisał o literaturze francuskiej XVIII wieku, o Rousseau, Diderocie, Wolterze i Montaigne’u.
Patrick Lane (ur. 26 marca 1939 w Nelson, zm. 7 marca 2019 w Victorii – kanadyjski poeta. Zaczął publikować w latach 60. W 1966 wydał zbiór wierszy Letters from the Savage Mind, a w 1969 Separations, w których ukazał brutalną, pełną przemocy codzienność zachodniej Kanady.
Jean-Pierre Richard (ur. 15 lipca 1922 w Marsylii, zm. 15 marca 2019 w Paryżu – francuski literaturoznawca i krytyk literacki. Ukończył wyższe studia w dziedzinie literatury w 1945, w 1962 obronił doktorat. Wykładał literaturę na różnych uniwersytetach Szkocji, w Londynie oraz w Instytucie Francuskim w Madrycie.
W wieku 91 lat odszedł W.S. Merwin, amerykański poeta, eseista, tłumacz (m.in. Dantego, Madelsztama, Nerudy), przyjaciel natury (w swojej posiadłości na wyspie Maui na Hawajach posadził ponad 2 700 drzew ratując od wyginięcia wiele ich gatunków).
Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marii Paczowskiej. Autorka powieści "Sentymenty" (1960), lektorka wewnętrzna wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, żona architekta, eseisty i fotografika Bohdana Paczowskiego (1930-2017), zmarła 2 marca w Luksemburgu w wieku 87 lat.
Zdzisław Tadeusz Łączkowski (ur. 27 października 1927 w Zawierciu, zm. 30 marca 2019 w Jaroszowcu) – polski poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, publicysta i dziennikarz. Pierwsze wiersze napisał w 1948 r. Debiutował w „Tygodniku Literackim” (Lublin) w 1950 r., ale sam Łączkowski uważa, że właściwym debiutem był druk wierszy w 1952 r. w tygodniku „Dziś i Jutro”.
Luty 2019
Rosamunde Pilcher, z domu Scott (ur. 22 września 1924 w Lelant w Kornwalii, zm. 6 lutego 2019 w Dundee[1]) – angielska pisarka, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego. Podczas II wojny światowej była wrenką. Była bardzo popularna w Niemczech, gdzie telewizja ZDF zrealizowała ponad 100 filmów według jej tekstów. Krótkie utwory dla pism kobiecych podpisywała jako Jane Fraser.
Tomi Ungerer, właśc. Jean-Thomas Ungerer (ur. 28 listopada 1931 w Strasburgu, zm. 8 lutego 2019 w Cork – francusko-niemiecki pisarz (sam określał się Alzatczykiem), tworzący po francusku, angielsku i niemiecku.
Tadeusz Raczkiewicz (ur. 17 listopada 1949 w Gubinie, zm. 25 lutego 2019 tamże) – polski rysownik i scenarzysta komiksowy, tworzył również rysunki satyryczne i ilustracje.
W.E.B. Griffin, właśc. William Edmund Butterworth III, (ur. 10 listopada 1929 w Newark zm. 12 lutego w Daphne – amerykański autor powieści sensacyjnych i wojennych.
Styczeń 2019
W niedzielę 30 grudnia w szpitalu w Wittlich w Niemczech zmarł Edgar Hilsenrath, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych pisarzy niemieckich żydowskiego pochodzenia, autor Nazisty i fryzjera oraz Fuck America. Miał 92 lata.
Roman Kołakowski (ur. 8 czerwca 1957 we Wrocławiu, zm. 22 stycznia 2019 w Warszawie– polski kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. Reżyser teatralny i estradowy, autor wielkich widowisk plenerowych. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (1981). Działalność artystyczną rozpoczął w latach 70. śpiewając (poza oficjalnym obiegiem artystycznym) najczęściej własne kompozycje do wierszy uznanych poetów, m.in. Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Stanisława Barańczaka.
Cześć Ich Pamięci!