Ci, którzy odeszli, rok 2019

Ci, którzy odeszli, rok 2019

Ci, którzy odeszli w 2019

Udostępnij

Co roku przed Uroczystoścą Wszystkich Świętych wiele portali tworzy własne listy pamięci, tych, którzy odeszli od nas w mijającym roku 2019. Wielu z nich zaistnieje w naszej pamięci, tylko dzięki tym zadusznym wypominkom. Śmierć spowszedniała, stała się taka codzienna, jak mycie zębów. Następnego dnia już tych nazwisk nie pamiętamy! Mam nadzieję, że chociaż na moment  zaistnieją w sieci i na naszej stronie.

Październik 2019

W wieku 76 lat w niedzielę wieczorem w Cambridge zmarł na zawał serca rosyjski pisarz, dysydent i obrońca praw człowieka Władimir Bukowski - poinformowano na jego stronie internetowej. Rosyjskie media zaznaczają, że w ostatnich latach Bukowski ciężko chorował.
Bukowski w ZSRR był wielokrotnie więziony za organizowanie demonstracji w obronie dysydentów. Dzięki niemu Zachód dowiedział się o sowieckiej praktyce zamykania dysydentów w szpitalach psychiatrycznych; sam Bukowski w tzw. psychuszkach spędził w sumie niemal 12 lat.

Nie żyje grafik Andrzej Heidrich, autor okładek i ilustracji do książek m.in. Jarosława Iwaszkiewicza i Ryszarda Kapuścińskiego oraz banknotów dla NBP. Zmarł w niedzielę w wieku 90 lat - poinformowało dzisiaj wydawnictwo Czytelnik. Andrzej Heidrich urodził się 6 listopada 1928 r. w Warszawie. Od lat 60. XX w. projektował banknoty dla Narodowego Banku Polskiego, m.in. z serii "Wielcy Polacy", które funkcjonowały do 1996 r. Obecnie w obiegu jest sześć zaprojektowanych przez niego banknotów z władcami Polski.

W poniedziałek zmarł wybitny polski rysownik i ilustrator Bohdan Butenko. O śmierci artysty poinformował kwartalnik „Przekrój” na swojej stronie internetowej. „Dwa dni temu zmarł nasz drogi współpracownik i przyjaciel, Bohdan Butenko. Będzie nam go brakować. Jednym z najmocniejszych wspomnień na zawsze pozostanie jego twórczość” - napisała redakcja.
Bohdan Butenko wymyślił Gucia i Cezara, Gapiszona i Kwapiszona.

Jedenastego października w Warszawie odszedł Andrzej Zdzisław Makowiecki, historyk literatury okresu pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, emerytowany profesor zwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej, krytyk literacki.

W wieku 89 lat zmarł wybitny amerykański krytyk literacki Harold Bloom,  który w swoim kanonie literatury umieścił sześciu polskich pisarzy i poetów: Schulza, Gombrowicza, Miłosza, Lema, Herberta i Zagajewskiego.
   

Wrzesień 2019

 Zmarł poeta, prozaik, eseista i tłumacz Leszek Elektorowicz. Pogrzeb odbędzie się we wtorek 24 września o godz. 11.00 na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Wybitny pisarz i eseista György Konrad, legendarna postać węgierskiego ruchu dysydenckiego, zmarł w piątek w wieku 86 lat w Budapeszcie po długiej chorobie - poinformowała agencja MTI, powołując się na jego rodzinę.

 W czwartek 5 września zmarł Andrzej Polkowski – pisarz, tłumacz znany czytelnikom m.in. z przekładu na język polski “Opowieści z Narnii” i „Harrego Pottera”. Pogrzeb twórcy m.in. “mugoli” odbędzie się w środę 11 września na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie.

 Zmarł Władysław Krupka, scenarzysta komiksowy i autor powieści kryminalnych. Był twórcą postaci milicjanta - kapitana Żbika. Miał 92 lata.Władysław Krupka z wykształcenia był prawnikiem. Ukończył też Wyższą Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej w Szczytnie, uzyskując status podpułkownika. Był naczelnikiem wydziału Komendy Głównej Milicji Obywatelskiej.

Sierpień 2019

11 sierpnia zmarła Anna Tatarkiewicz (z domu Jakubiszyn), tłumaczka literatury francuskojęzycznej, publicystka, recenzentka teatralna i filmowa.

Toni Morrison, jedna z najwybitniejszych współczesnych pisarek, która jako pierwsza afroamerykańska obywatelka USA otrzymała w 1993 roku literacką Nagrodę Nobla, zmarła w nocy z poniedziałku na wtorek w szpitalu w Nowym Jorku w wieku 88 lat - poinformował jej wydawca Alfred A. Knopf.

Dwudziestego szóstego lipca zmarł Wojciech Kuhn, wydawca i fotograf, jeden z założycieli wydawnictwa W.A.B.Wojciech Kuhn urodził się w 1957 roku, był absolwentem Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej. W latach 80. pracował najpierw jako robotnik, a następnie fotograf, dokumentując zbiory Muzeum Karykatury oraz imprezy w klubie Riviera-Remont. Jako wolny strzelec pracował także jako fotograf prasowy. Od 1987 roku współpracował z Niezależną Oficyną Wydawniczą Nowa oraz z International Amnesty. W 1991 roku założył wraz z Beatą Stasińską i Adamem Wilmańskim wydawnictwo W.A.B., którego był członkiem zarządu odpowiedzialnym za porządek finansowy i produkcję. 

Odszedł Tadeusz Komendant, wybitny eseista, krytyk literacki i tłumacz, redaktor „Twórczości”, wychowawca pokoleń polonistów.Tadeusz Komendant urodził się w Pokośnie na dawnej Grodzieńszczyźnie. Liceum ukończył w Suchowoli. Studiował filologię polską na Wydziale Polonistyki (magisterium 1977) i filozofię na Wydziale Nauk Społecznych (magisterium 1978) Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1982 roku pracował na polonistyce Uniwersytetu Warszawskiego w Zakładzie Teorii Literatury i Poetyki, gdzie w 1992 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa.

Janusz Kryszak (ur. 22 listopada 1945 w Bydgoszczy, zm. 24 sierpnia 2019 w Toruniu – polski literaturoznawca, profesor nauk humanistycznych, poeta. Absolwent toruńskiego UMK, gdzie kierował Zakładem Literatury Młodej Polski i Dwudziestolecia Międzywojennego oraz Pracownią Badań Emigracji w Instytucie Literatury Polskiej UMK. Badacz literatury polskiej na Emigracji, wieloletni redaktor naukowy rocznika „Archiwum Emigracji”. Autor licznych artykułów naukowych poświęconych polskiej poezji współczesnej i szkiców literackich, redaktor prac naukowych. Badacz twórczości m.in.: Mariana Czuchnowskiego, Wacława Iwaniuka, Tytusa Czyżewskiego. Jako poeta debiutował w roku 1970. Jego poezja była tłumaczona na język rosyjski, angielski i niemiecki. Laureat Nagrody im. Stanisława Piętaka i Nagrody Fundacji im. N. W. Turzańskich w Kanadzie.

Lipiec 2019

Bogusław Julian Schaeffer, wzgl. Schäffer (ur. 6 czerwca 1929 we Lwowie, zm. 1 lipca 2019 w Salzburgu – polski muzykolog, kompozytor, krytyk muzyczny, dramaturg, grafik i pedagog, autor szeregu monografii i artykułów poświęconych muzyce współczesnej i historii muzyki

Danuta Saul-Kawka (ur. 1947, zm. 5 lipca 2019) – polska poetka i działaczka samorządowa. Debiutowała w 1969 podczas VII Kłodzkiej Wiosny Poetyckiej. Swoje utwory publikowała między innymi we „Współczesności”, „Tygodniku Kulturalnym” i „Życiu Literackim”. W 2005 za działalność społeczną została uhonorowana Orderem Uśmiechu. 

Natalia Rolleczek, właściwie Natalia Rolleczek-Korombel (ur. 16 lutego 1919 w Zakopanem, zm. 8 lipca 2019 – polska pisarka, głównie dla dzieci i młodzieży, dramatopisarka.

18 lipca zmarł Krzysztof Zarzecki, wybitny tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego i edytor. Urodził się 31 maja 1926 roku w Warszawie. W 1939 roku ukończył szkołę powszechną w Warszawie, w 1944 roku zdał maturę na tajnych kompletach. Podczas II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, w 22. kompanii AK Zgrupowania „Kryska”, brał m.in. udział w akcjach ochrony kolportażu prasy antyfaszystowskiej. Uczestnik powstania warszawskiego w plutonie kompanii B-1 pułku Armii Krajowej „Baszta” (pseud. „Robert”), ciężko ranny. Awansowany do stopnia starszego strzelca. Po upadku powstania jeniec wojenny w obozach przejściowych w Pruszkowie i Skierniewicach, a następnie stalagu X B Sandbostel, skąd w maju 1945 roku wyzwoliła go armia brytyjska.  Po powrocie studiował filologię polską i angielską na Uniwersytecie Warszawskim (magisterium w 1951 roku). W roku 1950 zadebiutował na łamach prasy jako publicysta. W latach 1952–1955 był redaktorem w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, a od 1955 do 1963 roku pracował jako kierownik redakcji przekładowej Wydawnictwa Iskry.

Dnia 14 lipca 2019 roku w wieku 79 lat odszedł prof. dr hab. Andrzej Gronczewski, profesor zwyczajny na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z najwybitniejszych historyków literatury i krytyków literackich ostatniego półwiecza, znakomity badacz dwudziestowiecznej literatury polskiej i europejskiej.

Anna Bojarska-Rutowicz, pseudonim Juliusz Nemo (ur. 1 października 1946 w Warszawie, zm. 26 lipca 2019 tamże – polska pisarka, eseistka, autorka sztuk scenicznych i scenarzystka filmowa. Mieszkała w Paryżu. 

W Rzymie zmarł dziś w wieku 93 lat Andrea Camilleri, autor powieści kryminalnych o komisarzu Salvo Montalbano, przeniesionych na ekran telewizyjny. Karierę literacką zrobił w późnym wieku: zaczął pisać jako niespełna siedemdziesięciolatek. Na świecie sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy jego książek.

W wieku 83 lat zmarł w Petersburgu poeta, prozaik i dramaturg Wiktor Sosnora - poinformowały w sobotę media w Rosji. Był ważną postacią poezji lat 60. w ZSRR, autorem liryki o nowatorskiej formie, jednocześnie nawiązującej do legend i kronik staroruskich.

W środę zmarł prof. Jacek Baluch, wybitny tłumacz literatury czeskiej, bohemista, slawista, polonista, poeta i nauczyciel akademicki, w latach 1990-95 ambasador RP w Pradze. Informację o śmierci potwierdził PAP w czwartek Instytut Filologii Słowiańskiej UJ.

Czerwiec 2019

Stanisław Burkot (ur. 1932 w Turzy, zm. 1 czerwca 2019 – polski historyk literatury i krytyk literacki. Studia polonistyczne ukończył w 1953 r. w krakowskiej WSP. Doktorat uzyskał w 1961 r. w Instytucie Badań Literackich PAN, habilitację zaś uzyskał w 1968 r. w WSP. Od 1986 r. profesor zwyczajny. Autor książek o literaturze XIX i XX wieku (m.in. Powieści współczesne J.I. Kraszewskiego, Spory o powieść w polskiej krytyce literackiej XIX w., Tadeusz Różewicz, Proza powojenna 1945-1987, Literatura polska w latach 1939-1989). Zajmował się opracowaniem i wydawaniem tekstów źródłowych (m.in. Korespondencja Marii Konopnickiej, Listy do rodziny J.I. Kraszewskiego). Jest autorem licznych szkiców i rozpraw publikowanych w czasopismach fachowych i książkach zbiorowych.

Wczorajszej nocy w wieku 72 lat odszedł Maciej Parowski, jedna z najważniejszych postaci dla polskiej fantastyki, pisarz i redaktor, który wychował całe pokolenia pisarzy. Parowski niemal przez całą karierę pracował jako dziennikarz i redaktor. Najlepiej znany jest ze swojej pracy w „Fantastyce”, a później „Nowej Fantastyce”, gdzie przez lata pełnił funkcję szefa działu polskiej prozy, a także przez 11 lat był redaktorem naczelnym. Wychował kilka pokoleń polskich pisarzy; za jego sprawą debiutowali czołowi dziś polscy twórcy fantastyki.

Ryszard Bugajski (ur. 27 kwietnia 1943 w Warszawie, zm. 7 czerwca 2019 tamże – polski reżyser filmowy i telewizyjny, pisarz i scenarzysta, reżyser m.in. filmów Przesłuchanie (1982), Generał Nil (2009) i Zaćma (2016); w latach 1985–1995 mieszkał i pracował w Kanadzie.

Antoni Furdal (ur. 22 maja 1928 w Rososzy pod Garwolinem, zm. 8 czerwca 2019 – polski językoznawca, polonista i slawista. W latach 1948–1952 studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim filologię polską i słowiańską; był uczniem Kazimierza Nitscha i Tadeusza Lehra-Spławińskiego. Habilitację uzyskał w 1965 roku na Uniwersytecie Wrocławskim, tam też został mianowany profesorem nadzwyczajnym w 1973 roku, a profesorem zwyczajnym – w 1981 roku.   

Leevi Lehto (ur. 23 lutego 1951 w Asikkalau, zm. 22 czerwca 2019 w Helsinkach – fiński poeta, tłumacz, programista.Po zadebiutowaniu poetyckim w 1967 roku opublikował sześć tomów poezji, najsłynniejsze z nich to powieść Janajevin unet (1991) i eksperymentalna proza Päivä (2004). Działał w polityce lewicowej (w latach 70.) i pracował jako dyrektor korporacyjny w przemyśle komunikacyjnym (w latach 90.). Znany był również z eksperymentów w pisaniu cyfrowym, takich jak Google Poem Generator.

Judith „Judy” Krantz z domu Tarcher (ur. 9 stycznia 1928 w Nowym Jorku, zm. 22 czerwca 2019 w Los Angeles – amerykańska pisarka; autorka licznych powieści dla kobiet, wielokrotnie filmowanych. 

Andrzej Klawitter (ur. 7 czerwca 1952 w Szamocinie, woj. wielkopolskie, zm. 28 czerwca 2019 – polski pisarz, aforysta, satyryk, autor słuchowisk radiowych.

Maj 2019

Szóstego maja w Moskwie zmarł Andriej Bazylewski, badacz literatur słowiańskich, wybitny tłumacz literatury polskiej i wydawca. Bazylewski urodził się w 1957 roku w Kałudze. Dorastał w Swierdłowsku, a później mieszkał w Moskwie. W 1979 roku ukończył slawistykę Uniwersytetu Moskiewskiego. Od 1978 roku publikował szkice o literaturze. Jako tłumacz debiutował osiem lat później.

Ewa Najwer (ur. 6 stycznia 1933 w Stanisławowie, zm. 13 maja 2019 – polska poetka, prozaik, krytyk literacki. Ukończyła filologię polską na UAM. W 1971 roku uzyskała stopień doktora za rozprawę Zofia Nałkowska i powieść psychologiczna. Z zagadnień świadomości teoretycznej. W roku 1940 została zesłana do Kazachstanu, gdzie przebywała do 1946 roku. Debiutowała w 1957 roku na łamach czasopisma studenckiego "Uwaga" (Gdańsk) jako poetka.

Tadeusz Wyrwa-Krzyżański (ur. 21 października 1947 w Kuźnicy Czarnkowskiej, zm. 23 maja 2019[1]) – polski poeta, pisarz, krytyk literacki i grafik. Wydał 23 tomy wierszy, 3 książki prozatorskie i 9 dla dzieci, ogłosił 7 tek graficznych, miał kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Współpracował z Zeszytami Poetyckimi.

Jaroslav Erik Frič (ur. 14 sierpnia 1949 w Šumperku, zm. 24 maja 2019 w Brnie – czeski poeta, muzyk, wydawca i organizator festiwali kultury podziemnej.  

Witold Stankiewicz (ur. 30 sierpnia 1919 w Kargoszynek, powiat Ciechanów, zm. 27 maja 2019 – polski historyk dziejów najnowszych, bibliotekarz, wydawca źródeł.

Jiří Stránský (ur. 12 sierpnia 1931 w Pradze, zm. 29 maja 2019 – czeski pisarz, dramaturg, tłumacz, dwukrotny więzień polityczny reżimu komunistycznego i obrońca praw człowieka. Był wnukiem czechosłowackiego polityka Jana Malypetra.

Kwicień 2019

Vonda Neel McIntyre (ur. 28 sierpnia 1948 w Louisville, zm. 1 kwietnia 2019 w Seattle – amerykańska autorka powieści i opowiadań z gatunku science fiction.
Laureatka Nagrody Hugo w 1979 za powieść Dreamsnake oraz Nagrody Nebula w 1973 za opowiadanie Z Trawy, i Mgły, i Piasku (Of Mist, and Grass, and Sand), w 1978 za powieść Dreamsnake oraz w 1997 za The Moon and the Sun.

Jerzy Szatkowski – urodzony w 1940 r. w Solcu Kujawskim, zmarł 2 kwietnia 2019 w Poznaniu; poeta, prozaik, redaktor, nauczyciel dyplomowany – polonista. W latach 1998-2019 redagował „Okolicę Poetów”.

Charles Lincoln Van Doren (ur. 12 lutego 1926 w Nowym Jorku, zm. 9 kwietnia 2019 w Canaan – amerykański wykładowca, pisarz i wydawca.
Życiorys Syn zdobywcy Nagrody Pulitzera, poety, krytyka literackiego i pisarza Marka Van Dorena i pisarki, Doroty Van Doren. Niezwykle wszechstronnie wykształcony: zdobył bakalaureat (licencjat) z dziedziny sztuki w St. John’s College w Annapolis (stan Maryland), magisterium z astrofizyki i doktorat z anglistyki (obydwa stopnie w Columbia University). 

 Karol Cyryl Modzelewski (ur. 23 listopada 1937 w Moskwie, zm. 28 kwietnia 2019 w Warszawie – polski historyk mediewista, profesor nauk humanistycznych, członek Polskiej Akademii Nauk oraz dysydent, więzień polityczny i jeden z liderów opozycji demokratycznej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, senator I kadencji. Kawaler Orderu Orła Białego. Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego (1992–1994) i Uniwersytetu Warszawskiego (od 1994), członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, w latach 2007–2010 wiceprezes PAN. W 2007 laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za monografię Barbarzyńska Europa (2004), w której podjął kwestię powstawania tożsamości europejskiej pod wpływem tradycji przedchrześcijańskich. Autor wyróżnionej Nagrodą Literacką „Nike” autobiografii Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca (2013), 

Gene Rodman Wolfe (ur. 7 maja 1931 w Nowym Jorku, zm. 14 kwietnia 2019 w Peorii – amerykański pisarz science fiction i fantasy. Był autorem m.in. książek składających się na serie „The Book of the New Sun” (Księga Nowego Słońca) i „The Book of the Long Sun” (Księga Długiego Słońca). Opowiadają one historię świata, gdzie ziemia się starzeje a słońce gaśnie. Młody kat o imieniu Severian, którego przymiotem jest to, że nigdy niczego nie zapomina, zostaje wygnany z konfraterni. Pierwsza seria składa się z następujących części: Cień kata, Pazur Łagodziciela, Miecz liktora, Cytadela Autarchy i uzupełniająca cykl Urth Nowego Słońca.

Marzec 2019

 W wieku 88 lat zmarł prof. dr hab. Mieczysław Inglot, historyk literatury, wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego i autor licznych publikacji poświęconych literaturze okresu romantyzmu.  Urodzony 11 stycznia 1931 r. we Lwowie, wiceprezes Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, wybitny historyk literatury polskiej, autor kilkuset publikacji naukowych, wychowawca kilku pokoleń polonistów.

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny.

Jean Starobinski (ur. 17 listopada 1920 w Genewie, zm. 4 marca 2019 w Morges – szwajcarski filozof i krytyk literacki. Studiował najpierw literaturę klasyczną, później medycynę na uniwersytecie w Genewie – uzyskał doktorat z literatury i medycyny. Wykładał literaturę francuską na Johns Hopkins University, Uniwersytecie Bazylejskim i na Uniwersytecie Genewskim, gdzie wykładał historię idei oraz historię medycyny. Jako literaturoznawca kojarzony z tzw. „Szkołą Genewską”; pisał o literaturze francuskiej XVIII wieku, o Rousseau, Diderocie, Wolterze i Montaigne’u.

Patrick Lane (ur. 26 marca 1939 w Nelson, zm. 7 marca 2019 w Victorii – kanadyjski poeta. Zaczął publikować w latach 60. W 1966 wydał zbiór wierszy Letters from the Savage Mind, a w 1969 Separations, w których ukazał brutalną, pełną przemocy codzienność zachodniej Kanady.

Jean-Pierre Richard (ur. 15 lipca 1922 w Marsylii, zm. 15 marca 2019 w Paryżu – francuski literaturoznawca i krytyk literacki. Ukończył wyższe studia w dziedzinie literatury w 1945, w 1962 obronił doktorat. Wykładał literaturę na różnych uniwersytetach Szkocji, w Londynie oraz w Instytucie Francuskim w Madrycie.

W wieku 91 lat odszedł W.S. Merwin, amerykański poeta, eseista, tłumacz (m.in. Dantego, Madelsztama, Nerudy), przyjaciel natury (w swojej posiadłości na wyspie Maui na Hawajach posadził ponad 2 700 drzew ratując od wyginięcia wiele ich gatunków).

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Marii Paczowskiej. Autorka powieści "Sentymenty" (1960), lektorka wewnętrzna wydawnictwa Mondadori w Mediolanie, żona architekta, eseisty i fotografika Bohdana Paczowskiego (1930-2017), zmarła 2 marca w Luksemburgu w wieku 87 lat.

Zdzisław Tadeusz Łączkowski (ur. 27 października 1927 w Zawierciu, zm. 30 marca 2019 w Jaroszowcu) – polski poeta, prozaik, krytyk literacki, eseista, publicysta i dziennikarz. Pierwsze wiersze napisał w 1948 r. Debiutował w „Tygodniku Literackim” (Lublin) w 1950 r., ale sam Łączkowski uważa, że właściwym debiutem był druk wierszy w 1952 r. w tygodniku „Dziś i Jutro”. 

Luty 2019

Rosamunde Pilcher, z domu Scott (ur. 22 września 1924 w Lelant w Kornwalii, zm. 6 lutego 2019 w Dundee[1]) – angielska pisarka, oficer Orderu Imperium Brytyjskiego. Podczas II wojny światowej była wrenką. Była bardzo popularna w Niemczech, gdzie telewizja ZDF zrealizowała ponad 100 filmów według jej tekstów. Krótkie utwory dla pism kobiecych podpisywała jako Jane Fraser.

Tomi Ungerer, właśc. Jean-Thomas Ungerer (ur. 28 listopada 1931 w Strasburgu, zm. 8 lutego 2019 w Cork – francusko-niemiecki pisarz (sam określał się Alzatczykiem), tworzący po francusku, angielsku i niemiecku.

Tadeusz Raczkiewicz (ur. 17 listopada 1949 w Gubinie, zm. 25 lutego 2019 tamże) – polski rysownik i scenarzysta komiksowy, tworzył również rysunki satyryczne i ilustracje.

W.E.B. Griffin, właśc. William Edmund Butterworth III, (ur. 10 listopada 1929 w Newark zm. 12 lutego w Daphne – amerykański autor powieści sensacyjnych i wojennych.

Styczeń 2019

 W niedzielę 30 grudnia w szpitalu w Wittlich w Niemczech zmarł Edgar Hilsenrath, jeden z najbardziej cenionych i kontrowersyjnych pisarzy niemieckich żydowskiego pochodzenia, autor Nazisty i fryzjera oraz Fuck America. Miał 92 lata.

Roman Kołakowski (ur. 8 czerwca 1957 we Wrocławiu, zm. 22 stycznia 2019 w Warszawie– polski kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. Reżyser teatralny i estradowy, autor wielkich widowisk plenerowych. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (1981). Działalność artystyczną rozpoczął w latach 70. śpiewając (poza oficjalnym obiegiem artystycznym) najczęściej własne kompozycje do wierszy uznanych poetów, m.in. Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Stanisława Barańczaka.

 

 Cześć Ich Pamięci!


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się