Ciche Godziny w salonach Empik przez cały dzień już w tę niedzielę!

Ciche Godziny w salonach Empik przez cały dzień już w tę niedzielę!

Ciche Godziny w salonach Empik przez cały dzień już w tę niedzielę!

Udostępnij

2 kwietnia, w niedzielę handlową we wszystkich salonach Empik będzie można zrobić zakupy w ciszy. Całodniowe Ciche Godziny to specjalna inicjatywa z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Z myślą o tych, którym nadmiar i natężenie bodźców utrudniają zakupy, na cały dzień zostaną wyłączone muzyka i komunikaty głosowe. Ponadto osoby w spektrum autyzmu będą mogły skorzystać z pierwszeństwa obsługi.

  • Partnerem Cichych Godzin jest Fundacja JiM. Autyzm Help – największa w Polsce organizacja działająca na rzecz pomocy dla osób w spektrum autyzmu

Zakupy w ciszy

2 kwietnia, w niedzielę handlową w salonach Empik przez cały dzień nie usłyszymy muzyki ani żadnych komunikatów głosowych. Ponadto osoby w spektrum autyzmu oraz ich opiekunowie będą mogli skorzystać z pierwszeństwa obsługi przy kasach po zgłoszeniu się do Doradcy.
Całodniowe Ciche Godziny to specjalna inicjatywa z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Jak pokazują dane WHO, w Polsce ASD (autism spectrum disorder) występuje u 1 na 100 mieszkańców, co oznacza blisko 400 tysięcy osób.
 
 
 

Wrażliwość i zrozumienie

Spektrum autyzmu może objawiać się między innymi różnicami czy trudnościami w zakresie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się. Dla osób autystycznych – zarówno dzieci, jak i dorosłych, a także dla ich bliskich – każdy dzień jest wyzwaniem. 
 
Jak tłumaczy Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM. Autyzm Help: - Takie czynniki jak hałas czy tłok mogą spowodować ogromny dyskomfort i sprawiają, że zwykłe zakupy w sklepie stają się dla osób w spektrum autyzmu wyjątkowo stresujące.  To, co wywołuje w nas zazwyczaj lekką irytację lub w ogóle nie zwracamy na to uwagi, dla osób ze spektrum autyzmu jest trudną do pokonania przeszkodą, a nawet przyczyną fizycznego bólu.
 
- Poprzez Ciche Godziny w Empikach ograniczamy te bodźce, zmniejszamy bariery i tworzymy dla osób w spektrum autyzmu przyjazną przestrzeń. Wszystko po to, aby mogli przejrzeć ofertę i dokonać zakupu w komfortowych dla siebie warunkach – podkreśla Monika Marianowicz, Menadżerka PR&CSR w Empiku.
 
Ciche Godziny to dobre rozwiązanie i udogodnienie dla wszystkich osób neuroróżnorodnych. Również dla dzieci cierpiących między innymi na zaburzenia w zakresie integracji sensorycznej, dla których nadmierny hałas może być niezwykle stresujący, a także dla osób wrażliwych na nadmiar bodźców.

Ciche Godziny nie tylko od święta

Empik wprowadził Ciche Godziny na stałe 1,5 roku temu. Obowiązują one bezterminowo w każdy wtorek (11:00-13:00) oraz w każdy czwartek (19:00-21:00). 2 kwietnia to dodatkowy dzień na komfortowe zakupy w ciszy – przez cały dzień.
– Ciche Godziny to wyraz naszego wsparcia dla osób w spektrum autyzmu. Chcemy w ten sposób zwiększyć świadomość społeczną ich potrzeb –  dodaje Monika Marianowicz. 
Pracownicy Empiku w ramach szkoleń wewnętrznych mają również stały dostęp do materiałów edukacyjnych przygotowanych przez Fundację JiM –  po to, aby jeszcze wzmocnić zrozumienie wewnątrz organizacji, czym jest spektrum autyzmu, a także obalić mity z nim związane.

#EmpikZawszeOtwarty

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się