Justyna Czechowska otrzymała nagrodę Akademii Szwedzkiej

Justyna Czechowska otrzymała nagrodę Akademii Szwedzkiej

Justyna Czechowska otrzymała nagrodę Akademii Szwedzkiej

Udostępnij

Nagroda Akademii Szwedzkiej każdego roku przyznawana jest tłumaczom i tłumaczkom literatury szwedzkiej na języki obce. W tym roku kapituła doceniła pracę Polki – Justyny Czechowskiej.

Wyróżnienie przyznawane jest od 1965 roku za – jak twierdzą sami organizatorzy – „wartościową interpretację poezji i prozy szwedzkiej na język obcy”. Pierwszą laureatką nagrody była Nelly Sachs. Jeśli chodzi o Polaków, do tej pory nagrodę otrzymał Zygmunt Łanowski, i to aż dwukrotnie. Łanowski przybliżył polskim czytelnikom m.in. dzieła Ingmara Bergmana i Pära Lagerkvista.

Justyna Czechowska jest w tej chwili jedną z najlepszych tłumaczek literatury szwedzkiej i norweskiej na język polski. Na swoim koncie ma m.in. przekłady dzieł Tove Jansson, Stiga Dagermana, Idy Linde, Therese Bohman i Agnety Pleijel. Czechowska jest także współzałożycielką Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury oraz współtwórczynią Gdańskich Spotkań Tłumaczy Literatury „Odnalezione w tłumaczeniu”.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się