CISAC

CISAC

CISAC uruchamia kurs online nt. prawa autorskiego i praw twórców

Udostępnij

CISAC, światowa organizacja reprezentująca interesy twórców, we współpracy z internetową platformą edukacyjną FutureLearn stworzyła wyjątkowy, bezpłatny, globalny kurs internetowy dotyczący zagadnień związanych z prawem autorskim i prawami twórców. Kurs ten został uruchomiony 20 marca i jest dostępny bezpłatnie dla studentów, twórców, decydentów politycznych oraz ogółu społeczeństwa na całym świecie

Kurs zatytułowany „Poznaj prawo autorskie: historia, kultura, przemysł” będzie trwał cztery tygodnie, a jego ukończenie pozwoli na otrzymanie certyfikatu po spełnieniu odpowiednich wymogów. Na kurs można się zapisać już teraz pod adresem www.futurelearn.com/courses/exploring-copyright/.

CISAC reprezentuje ponad cztery miliony twórców ze wszystkich obszarów geograficznych i dziedzin twórczości za pośrednictwem swych 239 stowarzyszeń członkowskich działających w 123 krajach. CISAC promuje prawa twórców na całym świecie, ułatwia pobór honorariów, dostarcza wsparcia merytorycznego i prawnego, a także ustanawia standardy najlepszych praktyk dla swych stowarzyszeń członkowskich. Organizacja reprezentuje twórców wszystkich gałęzi sztuki, od muzyki poprzez sztuki wizualne, audiowizualne, utwory teatralne aż po literaturę.

FutureLearn jest internetową platformą edukacyjną Open University UK. Kurs został przygotowany i napisany przez Marisę Gandelman, byłą wiceprzewodniczącą CISAC, z myślą o profesjonalistach, studentach oraz wszystkich tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat prawa autorskiego oraz jego historii od renesansu po współczesność.

W ramach kursu poruszone zostaną następujące kwestie:

  • Jak pojęcie twórcy wiąże go z jego utworami poprzez prawa autorskie i jak podejście do tego zagadnienia zmieniało się z upływem czasu?
  • Jak prawa autorskie przyczyniły się do rozwoju gospodarczego na świecie i w poszczególnych krajach?
  • Jak wymiana wiedzy i myśli o twórcach i ich prawach stworzyła podwaliny międzynarodowego systemu prawnego?
  • Jaki był wpływ wojen światowych i dwudziestowiecznych technologii na prawa twórców?
  • Jak technologie cyfrowe stały się źródłem zarówno nowych możliwości jak i wyzwań dla prawnoautorskiej ochrony utworów?

Jak wskazuje Gadi Oron, Dyrektor Generalny CISAC:

„Edukacja w zakresie prawa autorskiego jest jednym z fundamentów przemysłu kreatywnego w jego obecnym i przyszłym kształcie. Jednakże nie jest ona właściwie rozumiana, a twórcy spotykają się z głosami sprzeciwu podważającymi rolę i znaczenie prawa autorskiego, które motywowane są względami zarobkowymi i komercyjnymi. CISAC, z jego światowym zasięgiem i pogłębioną ekspertyzą dotyczącą zagadnień prawnoautorskich, jest najlepiej przygotowany do wprowadzania w życie działań edukacyjnych dla ogółu społeczeństwa na świecie w zakresie ochrony prawa autorskiego. Jest nam zatem niezmiernie miło, że mogliśmy uruchomić ten kurs internetowy, a tym samym poszerzać świadomość społeczeństwa o tym, jak wielkie jest znaczenie prawa autorskiego dla twórców całego świata.

Zapisy na kurs „Poznaj prawo autorskie: historia, kultura, przemysł” (ang. Exploring Copyright: History, Culture, Industry) pod adresem: https://www.futurelearn.com/courses/exploring-copyright/.

CISAC – Międzynarodowa Konfederacja Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów – jest czołową organizacją zrzeszających stowarzyszenia autorów (zwane również organizacjami zbiorowego zarządzania, OZZ).

Dzięki swych 239 stowarzyszeniom członkowskim ze 123 krajów CISAC reprezentuje ponad cztery miliony twórców ze wszystkich obszarów geograficznych i dziedzin twórczości, wliczając w to muzykę, sztuki wizualne, literaturę, utwory teatralne i audiowizualne. Prezesem CISAC jest pionier muzyki elektronicznej Jean Michel Jarre, a wiceprezesami: pochodząca z Beninu piosenkarka i autorka piosenek Angélique Kidjo, argentyński reżyser Marcelo Piñeyro oraz chiński reżyser, scenarzysta i producent Jia Zhang-ke.

CISAC chroni prawa i interesy twórców z całego świata. Ta niekomercyjna, pozarządowa organizacja z siedzibą we Francji została założona w 1926 r., a jej biura regionalne znajdują się w Afryce (Burkina Faso), Ameryce Południowej (Chile), Azji (China) i Europie (Węgry).

www.cisac.org | Twitter: @CISACNews | Facebook: CISACWorldwide.

Kontakt dla mediów

Guylaine Moreau – Dział komunikacyjny CISAC

guylaine.moreau@cisac.org | Telefon stacjonarny +33 1 55 62 08 86 lub komórkowy: +33 (0)6 62 13 09 16

Adrian Strain – Adrian Strain Communications

as@adrianstraincomms.com | Telefon +44 7775 998 294


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się